Plošné spoje

Od: Datum: 30.12.14 20:34 odpovědí: 4 změna: 31.12.14 14:17

Dobrý den,

Já bych se ctěl zeptat, když se dělají spoje naželováním, tak jestli musí být světlocitlivá deska nebo může být normální cuprexit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 21:08
avatar

Samozřejmě stačí normální, kdo ti řekl, že ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rg
Datum: 30.12.14 21:18

Jen jsem to slyšel.

Jinak to naželování může být pouze z laserové tiskárny ingoustová nejde že?

Datum: 30.12.14 21:21
avatar

Nejde. Ale některé inkoustové mohou být upraveny tak, že tisknou speciální barvou přímo na cuprexit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 31.12.14 14:17

Nažehlování znamená přenesení krycí barvy na měděnou plochu desky pro plošný spoj.

Světlo citlivá deska se používá na osvit přes průhlednou fólii s natištěnou předlohou plošného spoje.

Z toho plyne, že nažehlování je na normální čistou desku, deska s nanesenou světlocitlivou vrstvou se používá pro osvit.

Ještě k nažehlování. Určitě se vám to nepovede napoprvé, nic si z toho nedělejte. Je dobré si nažehlování vyzkoušet s různými papíry, na které se tiskne (laserovou tiskárnou), různou dobou zažehlování a různou teplotou nebo dokonce různou laserovou tiskárnou. Co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Některé laserové tiskárny zapečou toner do papíru víc a jiné méně a je možné ho ohřevem žehličkou lehce rozpustit, přenést na desku a znovu zažehlit.

Někdo měděnou fólii čistí do hlaďoučkého lesku sitolem, nebo jinými čisticími prostředky, někdo jemným pískem na nádobí, někdo jemným šmirglem 400, někdo desku jenom omyje vodou s mýdlem a pak lihem smyje případné lihem rozpustné nečistot.

Papír: někdo používá křídové papíry ze starých kalendářů, s úspěchem se prý používají dětské barevné lepicí papíry, někdo kupuje drahé speciální modré papíry přímo pro tento účel, někdo nedá dopustit na letáky ze svého obchodního domu. Chce to vyzkoušet na malém kousku kuprextitu a s malými natištěným vzorky tisku na papír, abyste nepotisknul spoustu papíru a nevypotřeboval všechen toner.

Někdo zažehluje minutu, někdo tři, někdo tlačí na žehličku už od začátku, jiný až na konec, je to šamanství. Když náhodou narazíte na papír, kde se natisknutý obrazec nebo i tisk textu po přiložení žehličky během půl minutky změkne a přenese na měď, máte vyhráno. Chce to zkoušet a pak si zapamtovat postup a použitý materiál a budete o krok před všemi ostatními, kteří teprve budou tápat.

Většina amatérů na Slovensku už od nažehlování upustila a používají osvit, ale to už je mimo dotaz

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.