Reproduktory - - stará technologie!

Od: Datum: 30.12.14 10:32 odpovědí: 11 změna: 30.12.14 15:57
avatar

Prosím vás, mě nejde do hlavy jedna věc - jak je možný, že při současný ůrovni technologie se pořád používají reproduktory na principu magnet a papírová membrána?Vždyt to je technologie 50.let!Já si představuji již místo starých repráků ultratenké destičky naplněné nějakou kapalinou nebo nanovlákny nebo tak něco.Tak se ptám - je již takováto technologie vyvinutá a připravená?Proč se stále používá starý reprák z 50.let?Nebo jak je to?Prosím o vysvětlení.Moc děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 30.12.14 10:45

Je to bohatě starší než 50 let. Ale asi proto, že zatím nikdo nic lepšího nevymyslel na přenášení výkonů. I tak šla technologie kupředu.Dveře pro koumáky a zisk jsou otevřené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 30.12.14 11:02

A ke všemu se na membrány používá většinou papír, technologie stará několik tisíc let *smich*

A taky ne všechno co je na nejnovějších technologiích dnes vyráběné je zákonitě lepší, většinou je to jen levnější, ale na úkor kvality.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.12.14 11:04
avatar

Zdravím.! Ani magnety, ani ony papírové membrány už dnes opravdu nejsou stejné, jako za doby Edisona.

Dnes zvládne reprák o průměru 300mm příkon 300Watt. Před sto lety to byla setina.!

Jsou používány Neodymové magnety a kevlarové membrány.

Podstata zůstala stejná... to nelze popřít. Ovšem zkuste si dnes sednout do nějakého Hi-End studia

a nechat si pustit muziku a zavřete oči... V tu ránu jste na koncertě.!

Pokud nevlastníte "absolutní sluch", pak rozdíl takřka nepoznáte.

To se samozřejmě týká špičkových reprosoustav.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hm®
Datum: 30.12.14 12:11
avatar

> To se samozřejmě týká špičkových reprosoustav.

... a špičkového zdroje signálu. Pro tu parodii hudebního záznamu, co se dneska dá běžně sehnat (CD, nedejbože mp3), stačí bohatě zmíněný reproduktor 50 let starý.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.12.14 11:33
avatar

Také mi vrtá hlavou proč stále používáme elektřinu. Je to už hodně staré a mělo by se používat něco modernějšího. Třeba plastové vodiče ...

Tazatel si asi neuvědomujě, že fyzikální a chemické zákony jsou neměnné. Jenom se vylepšuje technologie, ale ten základ nikdy nebude jiný. I když je ta nejšpičkovější technologie, tak elektromagnetické pole se neodstraní. Jenom můžeme použít stímění a tím omezit jeho vliv na systémovou instalaci atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 11:45

Novější technologie, než elmagnet a papír je třeba piezoelektrický měnič. Ale má jen omezené možnosti. Vhodný je k použití pro vyšší kmitočty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 30.12.14 12:35

tesyk:

obávám se, že piezoměniče nejsou novější technologie, bude to tak nastejno, nevím zdali ohledně mikrofonů (vlastně obráceně použitý reproduktor v oblasti principu piezo a magnetodynamiky) to dokonce nebylo dřív

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 13:32
avatar

Dobrý dotaz. Použitelný spalovací motor pochází z konce 19. století, elektrický sporák je vynález ještě starší, žárovka a většina domácích elektrosoučástek zrovna tak. Nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.

Reproduktor funguje na tom principu, kdy z modulovaného proudu udělá vlnění vzduchu. Jestli vymyslíš něco lepšího, účinnějšího, spolehlivějšího a lacinějšího než je kmitací cívka a pružná membrána, pak jsi machr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 30.12.14 14:48

Ještě bych si dovolil připomenout, že lidské ucho (schopnost vnímat zvuk) se taky nijak za tu dobu neměnilo. Tak i když vyvinu něco "lepšího", tak to stejně nikdo neulyší. Proto bohatě stačí ta membrána elmagnet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 30.12.14 14:59

bruk600:

Ale změnilo, za posledních 50 let se lisdský sluch i ostatní smyslové vnímání v průměru citelně zhoršilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.14 15:57
avatar

Kromě elektrodynamických reproduktorů se dnes pro některé aplikace používají i elektrostatické měniče.

Ale to není nejdůležitější,vlastní přeměna elektrického signálu na zvukové vlny je především závislá na celkové mechanické konstrukci měniče.Je nutné si uvědomit,jak se v dynamickém procesu přenáší celé spektrum zvuku,jestli nedochází na určité frekvenci ke zkreslení,či útlumu a dokonce pro některé posluchače je důležitý přenos i nadzvukové části zvukového spektra(nad 20000Hz.)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.