Nejste přihlášen/a.
Ahoj co je u kompaktu lepší pro co nejčistší fotky?
Když dám režim "sport" tak je to moc tmavé a použitelné jen venku za deního světla,proč?
A nebo mám dát jiný režim třeba auto a nastavit ISO manualně třeba na 200?Co je lepší?
Venku při režimu sport to fotí bezvadně ale je to použitelné fakt jen venku ve dne no a vyšší ISO zase zvyšuje zrnitost tak co vybrat?
Díky
Nejdřív by bylo dobré se naučit alespoň základy focení. Na rychlé pohyby je potřeba použít kratší expoziční čas a ten je omezen za špatných světelných podmínek citlivostí ISO. Takže pokud se naství "sport" tak ten se snaží nastavit krátký čas v souladu se vším ostatním, ale vše má své meze a záleží jtaky jak se k tomu postavili konstruktéři vašeho fotoaparátu. Pokud nastavíte ISO ručně na vyšší hodnotu, tak fotoaparát může zkrátit čas sám o sobě, ale záleží v jakém režimu, zvednutí ISO na 200 je ve špatných světelných podmínkách a na sport / rychlé pohyby, směšné a bezvýznamné.
Zázraky se nekonají, tak i tak musí dojít ke zvednutí ISO hodnoty a je jedno zdali ručně, nebo se o to postará program "sport" ve špatných světelných podmínkách.
Ok děkuji za rady,tak venku fotím na "sport" no a v interieru mám jiný režim aby to nebylo tmavé protože bud dám scenický režim "auto" a mužu měnit ISO a nebo dám "sport" nebo jakýkoliv jiný ale ISO měnit nejze
v obou případech mužu menit světlost změnou expozice -3 až +3
Řekl bych, že daný foťák je nějaký levný kompakt, který režim M ani nemá (jen P) a o ISO nad 400 (možná 800) si taky může nechat jenom zdát...
ISO 200 je ještě pořád hodně málo, bude potřeba jít vejš.
Režim sport dává krátké časy a tím pádem je tam málo světla, tmavý snímky.
Kompakt, nerad to píšu, ale má své výhody (malý, jednoduchý), ale nejen ty. Jsou i nevýhody. Vím to ze srovnání několika modelů a také digitální zrcadlovky.
Omlouvám se, že jsem vlastně moc neporadil
Ono je dobré znát základy focení, pak není problém si různými pokusy a nastaveními prověřit limity fotoaparátu. Foťák nemusí mít vyloženě manuální režim, ale lze si ověřit jak se který scénický režim chová, ne každý výrobce to má zcela stejně a ne každý scénický program je přísně použitelný jen k tomu jak se jmenuje. Speciálně k automatickém nastavování hodnot ISO mají softwareoví inženýři rozdílný přístup, v některých režimech se naství pevná hodnota, v některých se pohybuje. Když pak člověk zná limity foťáku, tak z něj dokáže dostat maximum, držet se jen manuálu rozhodně nevede k plnému využití.
Mnoho lidí si třeba myslí, že pokud foťák je v mizerných světelných podmínkách v koncích tak mu lze pomoci nastvením korekce +EV
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.