Co je lepší,režim sport nebo zvýšit ISO?

Od: Datum: 25.12.14 20:49 odpovědí: 9 změna: 26.12.14 16:33

Ahoj co je u kompaktu lepší pro co nejčistší fotky?

Když dám režim "sport" tak je to moc tmavé a použitelné jen venku za deního světla,proč?

A nebo mám dát jiný režim třeba auto a nastavit ISO manualně třeba na 200?Co je lepší?

Venku při režimu sport to fotí bezvadně ale je to použitelné fakt jen venku ve dne no a vyšší ISO zase zvyšuje zrnitost :( tak co vybrat?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.12.14 21:07

ISO 200 je ještě pořád hodně málo, bude potřeba jít vejš.

Režim sport dává krátké časy a tím pádem je tam málo světla, tmavý snímky.

Kompakt, nerad to píšu, ale má své výhody (malý, jednoduchý), ale nejen ty. Jsou i nevýhody. Vím to ze srovnání několika modelů a také digitální zrcadlovky.

Omlouvám se, že jsem vlastně moc neporadil :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.14 21:08
avatar
Nikdo z nás nevidí do nastavení Vašeho fotoaparátu.
Nicméně žádný typ "motivového programu" neudělá nic jiného než co můžete udělat Vy sám.
Jakou kombinaci času a clony na daný sport potřebujete musíte vědět Vy.Jistě že vyšší ISO znamená vyšší šum, zejména u malého čipu kompaktního fotoaparátu.
Je možné, že máte nastavenou nízkou limitní hodnotu automatického ISO, takže fotoaparát nenastaví vyšší ISO než třeba právě ISO200.
Potom je logické, že by fotografie v interiéru byly tmavé.
doplněno 25.12.14 21:20: P.S. např.lední hokej lze fotografovat na ISO400, ale je to v podstatě nejnižší použitelná hodnota a k tomu je ještě nutné použití výkonného externího blesku.
U kompaktního fotoaparátu s pidibleskem se snadno dostanete na ISO800 a vyšší.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.12.14 21:12

Nejdřív by bylo dobré se naučit alespoň základy focení. Na rychlé pohyby je potřeba použít kratší expoziční čas a ten je omezen za špatných světelných podmínek citlivostí ISO. Takže pokud se naství "sport" tak ten se snaží nastavit krátký čas v souladu se vším ostatním, ale vše má své meze a záleží jtaky jak se k tomu postavili konstruktéři vašeho fotoaparátu. Pokud nastavíte ISO ručně na vyšší hodnotu, tak fotoaparát může zkrátit čas sám o sobě, ale záleží v jakém režimu, zvednutí ISO na 200 je ve špatných světelných podmínkách a na sport / rychlé pohyby, směšné a bezvýznamné.

Zázraky se nekonají, tak i tak musí dojít ke zvednutí ISO hodnoty a je jedno zdali ručně, nebo se o to postará program "sport" ve špatných světelných podmínkách.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.12.14 12:53

Ok děkuji za rady,tak venku fotím na "sport" no a v interieru mám jiný režim aby to nebylo tmavé protože bud dám scenický režim "auto" a mužu měnit ISO a nebo dám "sport" nebo jakýkoliv jiný ale ISO měnit nejze :( v obou případech mužu menit světlost změnou expozice -3 až +3

Datum: 26.12.14 14:17
avatar
Tak si v těchto případech dejte M a nastavte vše dle svých potřeb.Kompenzaci expozice pak nebudete muset používat.
Nicméně upřímně radím..nastudujte si alespoň základní pojmy a techniku fotografování.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.14 14:51
avatar

Řekl bych, že daný foťák je nějaký levný kompakt, který režim M ani nemá (jen P) a o ISO nad 400 (možná 800) si taky může nechat jenom zdát...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.14 15:13
avatar
To je samozřejmě možné.
Potom ale tazatel nemůže chtít fotit něco, k čemu jeho technika není vhodná.
To by ovšem věděl sám, pokud by měl základní znalosti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.12.14 16:07

Ono je dobré znát základy focení, pak není problém si různými pokusy a nastaveními prověřit limity fotoaparátu. Foťák nemusí mít vyloženě manuální režim, ale lze si ověřit jak se který scénický režim chová, ne každý výrobce to má zcela stejně a ne každý scénický program je přísně použitelný jen k tomu jak se jmenuje. Speciálně k automatickém nastavování hodnot ISO mají softwareoví inženýři rozdílný přístup, v některých režimech se naství pevná hodnota, v některých se pohybuje. Když pak člověk zná limity foťáku, tak z něj dokáže dostat maximum, držet se jen manuálu rozhodně nevede k plnému využití.

Mnoho lidí si třeba myslí, že pokud foťák je v mizerných světelných podmínkách v koncích tak mu lze pomoci nastvením korekce +EV :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.12.14 16:33

jj znám svuj foťák a už dávno vím že třeba režim krajina není jen na focení krajiny atd. šlo mi jen o to jak z toho dostat uplný maximum je to starej foťák

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.