Digitalizace- negativ/diapozitiv

Od: Datum: 09.12.12 19:47 odpovědí: 18 změna: 10.12.12 09:18

čauky, chtěl bych se zeptat jakým způsobem lze v domácích podmínkách za použití scaneru zdigitalizovat barevné

diapozitivy(negativy).

Vždy. mi po naskenévání a invertovaní barvy vznikne černobílá fotografie... ikdyž skenujii barevný negativ...

Jakou barou světla musím prosvítit onen negativ při skenování? ..dík za odpovědí

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 09.12.12 19:59

Pomocí jakého scaneru a software to skenuješ? Já negativy digitalizuju ve zvětšováku s "barvnou hlavou" a přefocuju to digitálním foťákem, je to rychlejší a kvalitnější, pokud není člověk vlastníkem pořádného filmového scanneru v ceně desítek tisíc ;). Barevnou hlavou kopenzuji hnědou masku negativu a pak je výsledek suprový.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.12.12 20:08

Klaskia scaner, z vrchu prosvětlím film bílím světlem, ořežu, hodím do malování invertuji barvy... kvalita ok akorát mám ve výsledku vždy černobíou fotografii *bzum*

Datum: 09.12.12 20:13

opravdu je černobílá nebo spíš modrobílá? To totiž dělá ta hnědá maska, barevný negativ taky vůbec nehraje barvami, ale je celý hnědý, protože je na tom maska, ta se musí softwarově, nebo barevným filtry odstranit. Pokud se to skenuje do JPG tak tam už nezbývá prostor pro softwarové odstranění.

doplněno 09.12.12 20:14:

hope:

píše že obraz invertuje, takže je jasné že negativy ;)

Od: hop®
Datum: 09.12.12 20:10

Tak diapozitivy nebo negativy?! *hej*

Datum: 09.12.12 20:13

xD v tom mám trochu nepořádek ... film z fotoapárátu..

Od: hop®
Datum: 09.12.12 20:15

To může být oboje. Diapozitiv nemá invertované barvy a je po vyvolání určen k přímému promítání v projektorech. Negativ má invertované barvy a slouží k dalšímu zpracování, výsledkem jsou pak fotografie.

Takže asi negativy ;)

Datum: 09.12.12 20:10

Máš vůbec skener na diapozitivy?

http://www.srovnanicen.cz/q/skener%20diapozitivu/

Datum: 09.12.12 20:16
Samozrejme ze to lze..a to dokonce velmi kvalitne.
Ovsem jak psal BMBX, je k tomu potreba nejlepe specialni filmovy scaner.Vysledky jsou pak spickove i pro zvetseniny formatu A2 a vetsi.
Pri nizkych narocich na kvalitu lze i s deskovym scanerem se specialnim nastavcem, nebo s plochym scanerem k tomu urcenym.
Z diapozitivu byvaji scany barevne vernejsi a lepe se scanuji nez negativni filmy.
Filmovy scaner je ale spise pro kvalitni „kusove” scanovani, nez pro masovou produkci tisicu kusu v supliku lezicich pasu filmu.
Pokud chcete par policek velmi kvalitne, muzete se mi ozvat treba vnitrni postou.

Datum: 09.12.12 20:19

Děkjuji za nabídku, nepotřebuji je, jen ze zvědavosti zkouším zda li je to možné v domácích podmínkách pomocí scaneru...

Jak mám tedy docílit toho, aby fotografie byly barevné? ... Po naskenování negativu to mám asi prohnat přes RGB filtry ... jak to má vipadat před invertováním? xD

Datum: 09.12.12 20:23

V první řadě to nesmí být scannované v JPG, tam už není prostor pro nějaké rozsáhlé barevné korekce. Do JPG se to může scannovat, pokud bys to prosvítil modrým světlem takového ostínu, že negativ se bude jevit jako šedý a ne hnědý.

Datum: 09.12.12 20:25

prosvítím bílím světlem, uložím do bmp .. co dále ..

?

Datum: 09.12.12 20:52

a jak vypadá naskenovaný výsledek?

doplněno 09.12.12 20:55:

Obávám se, že ani BMP není dobrý formát...

Od: berber
Datum: 09.12.12 21:51

Druh snímaného filmu(dia/neg.) musí jít nastavit už ve scanovacím SW. Pokud to Váš SW neumí, tak změnte SW. Všechny ostatní cesty jsou jen přiděláváním si starostí.

Datum: 09.12.12 22:02

Všechno jde když se chce, já bych to nejdřív v náhledu barevně zkompenzoval tak aby se negativ jevil z větší části jako šedý (prostě nesmí být patrná ta hnědá maska), pak bych to oskenoval, v editoru invertoval a pak už jen jemně doladil. Žádný speciální software není třeba.

Od: juldab*
Datum: 10.12.12 08:17

Všechno jde ale je to vopruz. Von ten Gamut u negativu je uplně jinej a dostat to do pozitivu zmizí spousta odstínů. Snad scanovat do 48bitů přez fitr na odtranění masky a pak do phoshopu. Tam je funkce negativ přimo.

Datum: 10.12.12 08:54

juldab:

zkoušel si to nebo teoretizuješ? :D

Od: juldab*
Datum: 10.12.12 09:05

Zkouše jsem to specialním scanerem za 1200 s CCD chipem. Ten to má v sobě a obraz stojí za H...( taky co chseš vod ty šumky snad vod Conrada) Potom mám normální plochej scaner s nástavcem ale tam jsem zkoušel jenom positivy a ty celkem šly.

doplněno 10.12.12 09:25:

Takže to nebyl conrad ale tohle http://www.fotoskoda.cz/eobch…flecta-x1-scan-filmovy-skener a doopravdy to nekupujte i když to bývá v různech akcích stojí to za prd.

To s tou barevnou hlavou je jedno z nejrozumějších řešení. Chce to digi fotak co umí fotit do RAWu nebo aspon TIFu. Ale kdo to dneska má

doplněno 10.12.12 09:35:

Když není RAW nebo TIF nebo něco podobnýho ale jenom JPG tak to jsou omalovánky( barvy jsou v hrubý matrici)

Datum: 10.12.12 09:18

Takže moje přefocování ve zvětšováku s barevnou hlavou bude asi jediná laciná, uspokojivá metoda ;)

doplněno 10.12.12 09:29:

Když se ta maska odstraní filtrací, tak RAW nebo TIFF už není nutný. Stačí abych podle oka nastavil filtraci tak aby se negativ jevil jako šedivý, vyfotím, invertuji a už na to nemusím šahat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.