Zapojení spotřebiče 230V tři dráty?

Od: Datum: 23.12.14 14:50 odpovědí: 16 změna: 23.12.14 23:09

Zdravím,

potřebuji radu jak správně zapojit nové spotřebiče na 230V které mají na přívodu 3 kabely. Mám doma síť se dvěma dráty se žlutozeleným "nulákem" propojeným na kolík zásuvky a černou fází. Jak správně zapojit kabely v zástrčce nového spotřebiče se žlutozeleným, modrým a hnědým( tm.šedým?) kabelem? V zástrčce, šedá fáze proti černé fázi, modrý na druhou stranu a žlutozelený na kolík proti zásuvce? Jak zapojit tento kabel v krabici? Šedý na fázi a zbývající dva pod žlutozelený "nulák" na věnečku nebo ten žlutozelený na kabelu nezapojovat?

Díky za radu


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.14 14:58
 

Jak zapojit zástrčku, jste si sám odpověděl. Předpokládám, že kabel se zástrčkou je zapojen ve spotřebiči od výrobce. O zapojení jaké krabice Vám jde?

 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 15:32
 

Právě, že od výrobce je jen třípramenný kabel a zástrčku si potřebuji zapojit jak jsem psal v dotazu, a pak potřebuji do rozvodné krabice na věneček zapojit trafo pro led světla, které bude umístěné na horní skříňce kuchyně. Také má tři žíly.

Děkuji

Datum: 23.12.14 15:53
 
avatar
S vašimi znalostmi bych to přenechal odborníkovi.
doplněno 23.12.14 19:58: Promiňte, nechtěl jsem se vás dotknout, ale prostě pokud nemáte potuchy o tom, k čemu ten zelenozluty drátek je, jaky je rozdíl mezi tn-c a tn-s, tak se do toho nepoustet. Elektřina není sranda, plynový sporák bych si taky sám nezapojoval, i když na tom nic není. Stěhuji se do bytu, kde se po 50 let vystřídalo několik kutilů, a je to samé překvapení. Zásuvka na pračku vytazena ze svetelneho okruhu, na každé zásuvce fáze na jiné straně, ochranný kolik někde ani nezapojen, hliníkový vodič pod jedním sroubem s medenym atd...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 17:05
 

Zrovna téhle odpovědi jsem se obával. Pokud je Vám zatěžko odpovědět jak zapojit tři drátky, tak si svoje rady o odbornících nechte pro sebe. Jestli jste se nevšiml píšete do rubriky "Poraďte" Jednoho odborníka (revizáka) jsem tu měl, zapojoval hodiny a část rozvodu, po jeho odchodu jsem zjistil, že buďto vypadla nula (ten žlutozelený) z té nastrkávací svorkovnice nebo ji zapoměl zastrčit. Asi tak k těm odborníkům a nehodnoťte prosím moje znalosti bez toho aniž byste o mně cokoli věděl. Hezké svátky.

Datum: 23.12.14 17:59
 
avatar
Pokud budeš zapojovat zastrcku samce tak po třech kabelech a je jedno jestly ve zdi mas rozvod se dvěma nebo trema dratama. Pokud do venecku tak fáze je jasna a modrej se zlutozelenym propoj ideálně dutinkou a zasroubuj do venecku. Na konci to zapoj každý ze tří na své místo. Jde o to když se přeruší na kabelu modrej je stále moznost zemnit pristroj pres nulu . On sice fungovat nebude ale fáze se nemůže dostat na část přístroje kde je zemnici kolik
doplněno 23.12.14 18:03: Snad jsem tě dobre pochopil je lepší vyfotit konkrétně o co jde a případně ti poradit to ideální řešení přímo pro tebe. Jen to musíme vidět.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 19:03
 

Velké díky, uchopitelné, věcné a proveditelné. Super.

Hezké svátky

Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 21:35
 

Ne nebojte nejsem utlocitný. Jen jsem chtěl radu a místo ní jen mlha. Když jsem stavěl dům tak jsem si celou elektriku zapojoval sám. Samozřejmě jsem měl v záloze elektrikáře kteří mi malovali a radili jak co zapojit když jsem si nevěděl rady. Jenom dotaz pokud průřez drátu a velikost jističe tu pračku udrží tak v čem je chyba z pohledu 50ti let dozadu. Z dnešního pohledu či norem to je asi nepřípustné, protože i já mám pro automatickou pračku solo jistič.Hliník měď tam se používala speciální podložka která měla každou stranu z jiného materiálu. Myslím, že největší zlo byl hliník, nesměl jste ho naříznout, byl měkký, tím se povolil pod šroubky a pak se při odběru vyhřál nebo utavil. Nechci slyšet proč to nejde, já chci najít řešení. Proto jsem oslovil toto forum.

doplněno 23.12.14 21:57:

odpověď na @tomibender

Datum: 23.12.14 18:24
 
avatar

poslyšte kamaráde. Lehce mě zamrazilo, když jsem si ve vašem dotazu přečetl o nuláku připojenému na kolíku zásuvky a ještě se namíchnete, když vám někdo něco řekne. Já mám zkoušky z vyhlášky 50, ale přesto když potřebuji opravovat elektriku, volám elektrikáře. Zapojovat domácí elektriku není práce pro kutily.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 19:00
 

Možná mám chybnou terminologii, barák i elektriku mám z 80 let, zásuvky 2x 2,5 měď černý a žlutozelený s tím, že žlutozelený jde na zdířku zásuvky a pak pokračuje na kolík a dále bez přerušení do další zásuvky. Asi to není nulák, ale někaké pospojení, raději se do toho nebudu zaplétat. Přečti si jak snadno to popsal pfpetr, a ne odpovídat nicneříkající odpovědí, "vezmi si odborníka". Nemám vyhlášku 50 a přesto jsem v létě dělal spojku na hlavním přívodu do baráku, protože mi kabel zaházeli hlínou místo písku a kamínek za 30 roků přerušil vedení. Stačilo ohlásit na energetice, že potřebuji pod hlavní jistič a co se přihodilo jsem hned věděl. Pak už jen trasovač nebo jak se to jmenovalo a místo jsme našli s přesností 20cm, jinak bych kopal cca 20m, ale to jsem odbočil. Jasně je to elektrika a podle toho se člověk musí chovat. Všechno nejlépe dvakrát zkontrolovat vadaskou na jistič cedulku nezapínat. Ty alespoň napíšeš co se ti nelíbí a já mohu reagovat, ale co napsat tomu kolegovi nad tebou.

Díky

Datum: 23.12.14 20:12
 
avatar

A máš revizi? Právě takoví jako ty dělají věci, co jsou na fotkách níže. A když nevíš, že zelenožlutý je PE (popř. PEN, u TN-C) a N je modrý, tak se fakt nedá doporučit nic jiného.

Jen počkej, až se tady objeví Hejkal nebo Magdon...

 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 21:02
 

Samozřejmě jinak by mně nepřipojili hodiny, to ti snad nemusím psát. Myslím, že důležitější je vědět kam co připojit. Ptám se zde proto, abych neudělal kravinu, rozumíš tomu, myslím, že vysvětlit kam připojit tři drátky nestojí o tolik komentářů a výhružek. To, že nevím co je PEN, TN, nebo PE ještě neznamená, že to zapojím špatně. Přemýšlím co je na té zásuvce špatně, kromě té koroze z vlhkosti. Fáze černý je správně vlevo a i modrý a žlutozelený mi nepřipadají špatně připojené, Žlutozelený nemá v krabici vypínače lustráku co dělat natož aby byl přerušený a vůbec to nedává smysl třeba neměli černý tak použili žlutozelený a zapoměli jeho konce omotat černou izolačkou nebo smršťovačkou. Děláte okolo toho kouřovou clonu. Je to přesně jako se servisem aut. Občas jako koníčka opravuji automaty, kdybys slyšel kolik plků okolo toho nadělají servisy nevěřil bys tomu. Teď jsem tady měl automat z MB S Klasse. Orig. servis nacenil opravu s 5% slevou na 48 000Kč a s informací, že jedině servis MB jinak to jezdit v rámci chráněného dílu a kódování nebude bla bla bla. My jsme to zvládli za 14 000Kč a představ si ono to jede. Takže asi tak nějak ty odborníci, je to jen tahání peněz z kapes neználků. Na druhé straně chápu, že elektrika zabíjí.

Datum: 23.12.14 21:23
 
avatar

Už jsem tu trochu rezignoval v radách, ale napsat, že zelenožlutý přeznačím mě opravdu dokáže nadzdvihnout. Opravdu zelenožlutý nikdy nepřeznačovat ani v té největší materiálové nouzi. Toď má rada. Toto mi udělat při montáži, tak milý chlapec okamžitě letí. A elektrikářů (teda ti co umí) je fakt málo. Jen dva bych potřeboval.

 

 

Datum: 23.12.14 21:35
 
avatar

Podívej se na hodnotu toho jističe "dílna". Kombinace s tak tenkými vodiči ti připadá v pořádku? Ty barvy už jsou jen třešnička na dortu. Na stejném domě, o kousek dál, jsou Al vodiče, zásuvka s vodiči, které vedou do neznáma...

Netvrdím že to amatér nemůže udělat správně, jen že neznalostí norem (a kolikrát i logiky) může způsobit nebezpečnost svého výtvoru, popř. i někoho přímo ohrozit, aniž by o tom věděl. A to my nechceme, proto takovým lidem odpovídáme takto.

 
Od: zdendan*
Datum: 23.12.14 21:51
 

Hele Ivo nejsem odborník, nevidím z obrázků co ke kterému jističi patří, ani nejsem schopen podle obrázků poznat průřez vodiče v zásuvce, na to jsem opravdu amatér. Co si pamatuji tak v bytech 1,5 světla a 2,5 průřez zásuvky v mědi. Na druhou stranu pokud mi někdo jako Petr dokáže poradit nemám problém se zapojením. Pokud mi někdo není schopen poradit tak proč se k tomu vůbec vyjadřuje. To je jako u dětí "vím a nepovím" Možná, že chce nějakou odměnu jinak tomu nerozumím.Víc se k tomu nebudu vyjadřovat.

Datum: 23.12.14 22:56
 
avatar

1. Nejsem žádný Ivo.
2. Logicky ten uprostřed, ale levý je stejný a pravý B25, tudíž nemají na odpověď žádný vliv. A ano, je jenom jeden, na kterém jsou jak zásuvky, tak světla. Tohle při větším odběru zavání problémem.
3. Rozlišit pohledem 1,5 (resp. tohle je spíš ještě menší) a 2,5 není zas takový problém. Poznám to a taky jsem jenom amatér.
4. Pro mě za mě, klidně si vyhoř, ale my to nechceme mít na triku, proto se ti snažíme vysvětlit, že bez patřičných znalostí to není dobrý nápad...

 
Datum: 23.12.14 23:09
 
avatar

fakta, co dělá elektřina, když ji řeší "každý", ...

http://elektrika.cz/tema-tydne/hrobar-varuje/view

informace i pro laickou veřejnost, a nejen pro ni ...podrobněji o elektro pro přihlášené...

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.