Rýha v gramodesce

Od: Datum: 12.12.14 12:57 odpovědí: 9 změna: 12.12.14 16:14

Dobrý den.

Prosím o radu. Dnes mi od prodejce dorazila vinylová gramodeska na kterou jsem se těšil a chyběla mi do sbírky. Celá deska je ve velmi pěkném stavu, ale přes poslední dvě skladby je rýha. Jehla po ní sice nepřeskakuje, ale při přehrávání v tomto místě zvuk hlasitě lupne.

Nevěděl by někdo, jestli se s rýhou nedá něco udělat, aby se alespoň minimalizoval tento slyšitelný a rušivý jev.

Myslím, jestli se nedá to místo nějak rozleštit, nebo opravit?

Děkuji za případné rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.14 13:08

pokud nechcete desku reklamovat, tak s tím těžko něco uděláte, každý zásah do drážek se asi mine účinkem a jen zhorší současný stav desky

Ohodnoceno: 2x

Od: darda
Datum: 12.12.14 13:15

Pokud nejseš fanatický diskofil nebo netopýr, tak si ji nech odigitalizovat do počítače ve formátu WAV. Tam se dají lokálně ty lupance v nějakém editoru ztlumit nebo odebrat. Chce to mít ale určitou počítačovou zručnost. Mě se osvědčil program CoolEdit 2000, ale ten už je skoro 15 let starý a jde asi nainstalovat jen na Windows XP. On umožňuje editovat jednotlivé "peaky" ručně. To už dnešní editory asi nemívají. Poté bych si z toho vypálil CD nebo poslouchal z MP3-ky.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.12.14 13:36

Dardo, právě že jsem fanatický discofil a toto album je jedno z mála, které mi ještě chybělo do celé discografie LocomotivGT.

Od: darda
Datum: 12.12.14 13:56

Neberu ti tvé přesvědčení, ale pokud vypálíš CD s odigitalizovaným záznamem vinylu, tak i to CD potom zní docela vinylově. Chemický zvuk se line z lisovaných CD s digitání mixáží.

Od: ben®
Datum: 12.12.14 13:52

Dobrý den, myslím, že s tím neuděláte nic - pouze se budete těšit na ten lupanec. Jo, také mám sbírku svých LP a také si některé lupnou. Ale, proto je poslouchám, že to je více o té jiné atmosféře, než "strojový" zvuk CD nebo FLAC. Je to taková příjemná nostalgie. Zdravím!

Od: bmbx®
Datum: 12.12.14 14:34

ben:

a jestlipak víš proč CD má strojový zvuk a to jak bylo navrženo se nemůže vyrovnat analogu, ale technicky to není nemožné...

Datum: 12.12.14 14:03

Nevím jestli jste desku koupila novou nebo starší na inzerát.Ale zřejmě na inzerát.Zkusil bych se domluvit s prodejcem.Novou bych reklamoval.Mimochodem mám také rád Locomotiv GT a mám od nich vše.Ale dnes už na CD,včetně desky pro Supraphon.Vlastně LGT a jejich LP Ringasd el magad,jejich druhé album,byla první zahraniční deska,kterou jsem koupil myslím v roce1975 v Supraphonu.Později pak album V. v maďarské kultuře na Národní třídě.Mám i záznam jejich koncertu na DVD.Přeji ať Vám reklamace vyjde.

doplněno 12.12.14 14:06:

Ale souhlasím s benem,LP mají svoje kouzlo,mám jich mnoho a kupuji je i dnes,ale většinou s jazzovou muzikou,která na CD nevyšla.Na LP mám různé angloamerické kapely,ale i české.

Datum: 12.12.14 15:42

Gamapolis - tak to koukám, že jsme na jedné vlně. Progres rock je i moje nejoblíbenější muzika . Omega (koukám, že ji máte i jako znak u jména), LGT, polští SBB a z českých všechny kapely kde působili Vláďa Mišík a Radim Hladík. Taky slovenskou Fermátu a C. Musicum s Marianem Vargou. No a ze současných je moje TOP skupina Arakain.

Ten zvuk kytar a kláves byl tehdy úplně jiný než dnes kdy je to všechno přehnané přes různou elektroniku... a zní ty desky sice melodicky špičkově, ale z hudebního hlediska až přehnaně perfektně a bezchybně. Právě proto, že je zvuk všech nástrojů upravován viz. např. skupina Kabát.

Rock a Metal byl vždy takový kostrbatý a surový. Dnes je to u mnoha interpretů takové načinčané a navoněné.

Takový je můj názor.

Jinak děkuji všem za rady, desku reklamovat nebudu, jsem nakonec rád, že jsem ji vůbec sehnal a že si ji můžu poslechnout.

Datum: 12.12.14 16:14

Ty všechny jmenované kapely mám komplet+Skorpio,Piramis,V Moto rock,P.Box,Sirius,Solaris.Od SBB mám asi 40 CD,je tam i plno živáků.Omegu mám i na 4 DVD koncertech a byl jsem na ní v Lucerně před několika lety.Jinak s tím názorem na zvuk máte absolutně pravdu.Mějte se a hezký poslech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.