Výměna zásuvky v umakartovém jádře

Od: Datum: 24.11.14 15:34 odpovědí: 6 změna: 05.12.14 21:56

Dobrý den,

chtěl bych se zde poradit, mám v kuchyni umakartovou stěnu a chtěl byh vyměnit zásuvku jednoduchou za dvojitou.

Chtěl bych se poradit, jak to přesně udělat? Elektriku jsem se učil, ale nedělám v oboru.

Bude nutná výměna i krabice, případně dělat větší díra?

Nebo stačí jen koupit novou dvojitou zásuvku a vyměnit?

Děkuji mockrát za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.14 15:42

Jednoduché i dvojité zásuvky používají stejný rozměr krabice.

Takže stačí starou vyndat a místo ní napojit novou.

doplněno 24.11.14 22:25:

Jelikož nevíme jak hlubokou krabici tam teď máte, tak se dá těžko říct jestli tam bude nebo nebude pasovat.

Nejdříve zásuvku vyndejte a podle hloubky kupte novou

Případně si vybírejte zásuvky do mělké krabice.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: dendel
Datum: 24.11.14 21:39

Děkuji a jak je to prosím s hloubkou krabice? Bude nová zásuvka pasovat?

Děkuji

Datum: 25.11.14 05:36
avatar

Tloušťka stěny umakartového jádra v paneláku bývala, pokud si dobře pamatuji, okolo 2,5 cm. Hloubka krabičky byla ovšem ještě menší, a zásuvky byly používané ty s malou hloubkou, více vyčnívaly nad rovinu stěny. Takže je tu několik problémů, nejen pro laika dost podstatných.

Podle rady requied výše je opravdu vhodné vymontovat tu starou zásuvku a jít do obchodu. Tam požádat "odporně školeného podavače" o spolupráci, přece jen má větší přehled o sortimentu. Nebo se přehrabovat v regálech a porovnávat.

Hledejte dvojzásuvku s co nejmenší hloubkou "střev", teda toho, co se vkládá do krabičky. A nejpodstatnější je hledat zásuvky se stejným /pokud možno aspoň velmi podobným/ rozmístěním šroubků pro vodiče jako u té původní. Je totiž předpoklad, že vodiče v té zásuvce budou ještě hliníkové, průřezu 4 mm2, v kuchyňském provozu dost využívané a proudy vyžíhané, s poškozenou izolací a v těsné krabičce kolem staré zásuvky různě pokroucené a napasované. Dále bych se zaměřil na starší typy či modely, které mají ještě šroubky na připojení vodičů. "Narvat" totiž původní hliníkový drát 4 mm2 do pérové zásuvné svorky nové zásuvky, plánované na max. průřez 2,5 mm2 u měděných vodičů současnosti, tak to je na Chocholouška... V malé krabičce upravovat, ohýbat a zasouvat a ukládat tlusté, krátké, holé dráty do svorek zásuvky umístěných na úplně jiném místě než u té původní, to chce hoooodně trpělivosti, praxe a šikovnosti. A když se ten hliníkový drát při tom ještě zlomí v tom nejnevhodnějším místě, škoda mluvit. To amatéra či laika psychicky zničí hned. Profesionál úspěšně probere svoji zásobu neslušných slov...

Další variantou je koupit klasickou rozdvojku/roztrojku, zastrčit do té staré jednoduché zásuvky. Vyhnete se tomu, co popisuji výše. Před tím bych ale vypnul hlavní jistič, dal dole kryt a podotahoval všechny šroubky držící přívodní vodiče. Oplatí se to. Někomu se rozdvijka nelíbí, proto chce dvojzásuvku. Pokud si dobře vzpomínám, už se prodávají i čtyřnásobné rozdvojky. A v kuchyni není zásuvek nikdy dost.

Dále je možnost u některých kuchyňských spotřebičů bez vypínačů / gril, toustovač, a pod./ vyměnit jejich zástrčky za zástrčky s vypínačem. Odpadne tím jejich časté vytahování z těsných zdířek zásuvky, při kterém dochází často k různému kroucení a ohýbání a namáhání zásuvky, rozdvojky a pod. Takto jen jedním palečkem zapnu/vypnu příslušný spotřebič.

Chci upozornit na to, že práce okolo elektriky je oprávněná vykonávat jen osoba znalá, s příslušným vzděláním... Takže pozor, elektrika je potvora!

Když máte možnost, dejte sem foto té zásuvky bez krytu. Více informací = více nápadů...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.14 07:26
avatar

Samozřejmě jsem zapomněl zmínit se o další možnosti, jak si rozšířit jednozásuvku bez zásahu a výměny...

Mám to doma na několika místech, používají to i moje děti nejen ve svých bytech. Je to zástrčka kombinovaná se zásuvkou. Dost běžně je k dostání v elektroodděleních různých ...marktů a specializovaných prodejnách. Obrázek napoví...

Použití: Vyměnil jsem ji za zástrčku u stojaté/noční lampy. Tu musela vnučka stále vytahovat, když chtěla zapojit nabíječku na mobil či jinou elektroniku. Teď zůstává lampa stále připojená a zásuvka je k dispozici.

Další příklad: Synovi jsme na malém elektrickém ručním nářadí ( vrtačky, brusky, a hlavně na prodlužovačce) také všechny zástrčky vyměnili. Dost často je na montážích k dispozici jen jedna, a jako na truc obsazená, zásuvka. V tom případě do ní zapojí svoji prodlužovačku a do zástrčkozásuvky připojí původní spotřebič. Domácí je spokojený a syn může fungovat.

Jen je vhodné pomocí této zástrčkozásuvky připojovat spotřebiče s menším příkonem, aby nebyl překročený maximální přípustný proud, na který je dimenzovaná.

A další upozornění: Výměnu zástrčky by měl vykonat člověk s příslušnou kvalifikací. Elektrika je potvora!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.14 17:10
avatar

Hejkal: Zástrčka kombinovaná se zásuvkou je jistě zajímavá věc,o které jsem jakož to elektrikář vůbec nevěděl,že se něco takového prodává.

Myslím si ale,že pokud není v zásuvce dostatek místa na připojení,tak je rozumnější koupit si rozdvojku a nebo krátkou vícenásobnou prodlužovačku. Přijde mně to lepší,než měnit zástrčku u spotřebiče :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dendel
Datum: 05.12.14 21:56

Dobrý den,

děkuji mockrát za radu, vybral jsem novou dvojitou zásuvku s co nejmenší hloubkou a vyměnil.

Nyní je vše vpořádku,

pěkný den

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.