Připojení kombinovaného sporáku do sítě

Od: Datum: 22.11.14 10:23 odpovědí: 4 změna: 22.11.14 23:16

Dobrý den,

plánujeme nákup kombinovaného sporáku, jehož trouba má maximální příkon 3,2 kw. Musíme vyřešit jeho připojení, protože se obávám, že pokud bychom ho připojili tak, jak stávající sporák s příkonem cca 2 kw, tak nám to bude vyhazovat pojistky. V bytě máme jističe 10A a jeden 16A, na kterém jede pračka. Mám takový plán, ale nevím, jestli je realizovatelný. Takže: lze z jističe 16A vyvést "ještě jeden drát, který by byl ukončen zásuvkou" s tím, že by se tato nová zásuvka používala pro troubu za předpokladu, že nebude současně zapnutá s pračkou? Ještě by šlo vždycky, když se bude péct, natáhnout prodlužovačku do koupelny, ale pokud by šla ze stávajícího jističe vyvést ještě jedna zásuvka, která by byla dovedena ke sporáku, tak to bude samozřejmě lepší. Prosím tedy o odpověď, jestli je toto řešení technicky možné, děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.14 16:09

Dobrý den, pokud už se bude z rozvaděče tahat nový kabel je ideální přidat nový jistič. Má to ale spoustu souvislostí, které zná odborník. Proto poptejte elmontéra v okolí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.11.14 16:53

Tak především máte zastaralou elektroinstalaci vyžadující při jakékoliv změně (do níž platila výjimka z ČSN), zásah kvalifikovaného elektromontéra (či certifikované firmy).

Světelné okruhy dnes musí být jištěny 10A, zásuvkové 16A, přičemž na 1 okruh může být až 10 vývodů (zásuvek) při max. soudobém příkonu 3,6kW (dnešní napětí je už 230V, nikoliv 220V jako po staru).

Koupelna vyžaduje připojení přes chránič, vzhledem k vlhkému prostředí a novým požadavkům EU.

Jak pračka, tak sporák mívá samostatně jištěný okruh, navíc bývá tzv. kuchyňská zásuvka na různé spotřebiče.

Resumé - vyměnit bytovou rozvodnici s rozšířenými okruhy pro světla, zásuvky a koupelnu ("rozváděč" je na chodbě s elektroměrem a hlavním jističem) a pro troubu každopádně samostatnou zásuvku přes jištění 16A (10A by vám "utáhlo" max. 2,3 kW, kdežto nová trouba má 3,2 kW!).

viz odborná diskuze na shodné téma:

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,20987.0.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.14 19:34
avatar

Nejdříve pár faktů. S přesnou instalací vám vždy poradí odborník na místě. Nikdy neradím po telefonu, ale sjednám si schůzku na místě činu. Žádnou výjimku z ČSN rozhodně nemáte, jen předpokládám instalaci v TN-C což je v souladu s výchozí revizí. Neznám případ domovní elektroinstalace v ČR, která by měla výjimku.

Odhaduji, že bydlíte v paneláku a v bytovém jádře máte rozvodné krabice. Tam jsou vyvedeny jističe. Běžně je možné tam vytáhnout zásuvkový rozvod a lištou vyvést vedle sporáku příslušnou zásuvku či svorkovnici. Opět záleží jak bude sporák připojen. Je tu opravdu ještě dost otázek a konkrétní řešení vám navrhne odborník na místě.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: savana*
Datum: 22.11.14 23:16

Dobrý večer,

děkuji všem za reakce. Nikde nepíšu, že se do toho budeme pouštět sami - takoví blázni nejsme. Elektrikáře jsme tam měli, on nabídl určitá řešení, která by byla s vrtáním přes panel. Tohle ale nechci, takže hledám jinou možnost a tohle mě napadlo až po tom, co odešel. Takže chci nejprve vědět, jestli to takhle vůbec lze a potom mu říct o této možnosti, aby mě jako laika neodbyl s tím, že to takhle nejde. Vzhledem k tomu, že každý chce zarobit, tak nemám nikde jistotu, že mi budou nabídnuta řešení, která jsou pro mě výhodná - spíše očekávám, že nabídka bude výhodnější pro zhotovitele, protože z lidumilnosti nikdo nepodniká.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.