Funkce Proudoveho chrániče

Od: Datum: 06.11.14 00:09 odpovědí: 17 změna: 07.11.14 21:23

Zdravím chci se zeptat, pokud se panáček viz obrzek dotkne nulového vodiče a je uzeměný, zabije ho to a sepne proudový chránič nebo ne? žárovka je připojená klasicky do sítě a svítí.. Vím že kdyby se dotk fáze tak to sepne.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.14 00:24

Nic se nestane. Proud tekoucí tělem bude skoro nulový, nebo žádný. Jiná věc by byla, kdyby jste ochranný vodič žlutozelený spojil rovnou s pracovním modrým. To by již chránič vypadl.

Ohodnoceno: 0x

Od: cag05*
Datum: 06.11.14 06:17

Děkuji za odpověď, může se zeptat ale jak je možné, že tomu tak je, proudovy chráič přece pracuje na principu toho že hlídá aby byl soucet proudu tekoucí do a ven roven nule, takž jestlize na L bude např 2 A tak ven taky tečou ne? Nikde jsem na tohle nemohl najít odpoveď všude na internetu je popisován pouze příklad dotkneme- li se fáze. Děkuji

Datum: 06.11.14 06:28

Dobrý den, já bych se přikláněl k názoru, že človíček na nuláku dostane ránu a proudový chránič má co dělat.

Datum: 06.11.14 07:35

no ránu by neměl dostat, měl by ho právě ochránit ten chránič, pokud dobře funguje

Datum: 06.11.14 08:04

Ránu nedostane, vzhledem k poměru odporu vodiče k odporu těla tělem prakticky žádný proud nepoteče. Ovšem když si šáhnete na fázi, chránič rozhodně nezabrání tomu, abyste ránu nedostal. Jenom omezí působení proudu na pár milisekund, takže Vám neublíží. Jinak pocitově to vyjde na stejno, jako by tam chránič nebyl.

Datum: 06.11.14 07:28

to @pavelv

a na to jste došel jak? *sok*

Datum: 06.11.14 08:05

No, jinak na fázi bylo tedy 230V, a človíček měl odpor 23 kilo ohmu, z čehož mi vychází že jím teklo 10 mA, takže 30 mA proudovy chránič nemohl sepnout, a zároveň 10mA ho nezabije ne?

Datum: 06.11.14 08:08

Nevím, jak na to Pavely přišel, ale má pravdu. Chránič v tom případě většinou vypadne, i když bude vypnutý jistič od příslušné fáze. Můžete si to vyzkoušet. (už se to tu řešilo).

Datum: 06.11.14 08:23

ale on píše, že se nic nestane, že nevypadne...

Datum: 06.11.14 08:10

V nezatížené soustavě ná "nulák" stejný potenciál jako zem, proto mezi zemí a jím neteče žádný proud. Když je ale zatížený, vniká na něm vlivem přechodových odporů, jeho odporu a protékajícího proudu k úbytku napětí, tento úbytek je úměrný průřezu, délce a zátěži. (Kdyby jsme tedy zapíchli multimetr na začátek vodiče N a na jeho konec, mohli by jsme naměřit napětí třeba i několik jednotek voltů.) Tento úbytek způsobí, to, že potenciál mezi zemí již není žádný ale těchto pár voltů - poteče tedy proud. Pro člověka je to napětí na nuláku nepostřehnuté kvůli odporu kůže, bot, podlahy... Dojde-li ale ke spojení vodiče N a vodiče PE u spotřebiče, stane se to, že část proudu bude do země odcházet přes PE tedy mimo chránič. Když je tento proud větší než vybavovací, chránič vybaví.

Datum: 06.11.14 08:26

Když jsem měl tedy modelovou situaci kdy člověk měl odpor 23 kilo ohmů, tak jim poteče 10mA, tahle hodnota jeste pro človka není nebezpečná ne? A fi by vybavit nemělo...

Datum: 07.11.14 12:47

Je to tak, záleží na jaký proud chránič reaguje v domácnostech to bývá 30mA protože je to hranice obecně vnímaná za životohrožující. Nicméně chránič reaguje zpravidla na menší chybový proud než na který je určený, jen je třeba reakční doba delší.

Datum: 07.11.14 14:59

Proudové chrániče musí ragovat od 50% jmenovité a reakční doba je vždy stejná. Nejedná se o jistič, ale chránič. Zítra to zkusím vyzkoušet.

Datum: 07.11.14 18:54

Pánové, dovolím si upřesnit nějaké Vaše odpovědi. Za prvé, proudový chránič se z hlediska vedení dá posoudit jako obyčejný vypínač, takže jeho vnitřní odpor, je tak zanedbatelný, že jej lze považovat za nulový. Někde před chráničem je PEN rozdělený na PE a N, takže lze tvrdit, že i za chráničem bude nulový rozdíl napětí mezi N a PE(zemí). A kde není napětí, není proud.

Za druhé, něco tu padlo o odporu vedení, ten má být podle 1 a 2 pro vedení jištěné 10A(typické jištění SO) menší jak 5Ω, takže odpor jednoho vodiče by měl být maximálně 2,5Ω. To znamená, maximální úbytek na vodiči, při jmenovitém zatížení je 25V. To už samo o sobě je velmi malé napětí. Pokud se člověk, který má výpočtovou impedanci okolo 5KΩ dotkne tohoto napětí, protoče jím proud maximálně 5mA. Což je tak malá hodnota, že chránič nevypne. Člověka proud 5mA nijak neohrozí, podle 3. V praxi bude odpor vedení mnohem menší, a člověk bude mít odpor větší než 5KΩ.

doplněno 07.11.14 23:22:

Co se týče dotyku fáze holou rukou, velmi záleží na okolnostech. Je zapotřebí si uvědomit, že chránič neomezuje proud, pouze určuje dobu působení na lidský organismus. V odkaze 3 je krásný graf o účincích proudu v závislosti na jeho velikosti a době působení. Chránič vypíná zhruba po 30ms, ale většinou i dříve. Když se dotknete fáze, může tělem protéct i proud přes 100mA, slabší jedincí takový zásah nemusí vůbec ustát. Chránič se tak spíše používá na ochranu připojených zařízení, kde vlivem jejich poruchy může dojít k proniknutí napětí na jejich obal a poté zasažení člověka. Jako ochrana před dotykem živé části, se používají kryty a přepážky(bezpečnostní zásuvky, VN napětí vysoko nad zemí,...)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.11.14 19:18

Nulový vodič je přizeměný, takže i kdyby tam chránič nebyl, nic se vám nestane, je to vpodstatě totéž, jako když sedí vlaštovka na drátě.

Chránič samozřejmě nevypne, impedance vedení je podstatně nižší, takže přes člověka bude protékat pouze zcela zanedbatelný proud. Viz Kirchhoffovy zákony.

Datum: 07.11.14 21:04

Tohle moc nechápu... Kdyý si šáhnu na fázi, a budu uzemněný zabije mě toprotože rozdíl mezi zemá a fází bude těch 230V, ale nadruhou stranu co do žárovky"teče" musí zase odtéct nazpět, podle 2 Kirhoffova zákona, a tento rozdíl zaznamenává ten proudový chránič, tak jak je tedy potom možné, že se mi když se nuáku dotknu nic nestane, ikdyž bude žárovka zapnutá, na nuláku v tu chvíli bude přece 230 ne? A teď právě nechápu jaký je v tom rozdíl od fáze, když na ní by mě to zabilo, ale tady bude taky těch 230V a taky to mnou "proteče " do země..

Datum: 07.11.14 21:23

Na žárovce je nějaké napětí, které je dané rozdílem potenciálu mezi fází a nulákem. Proto svítí. Fáze má proti nuláku i proti zemi 230V. Ale protože je nulák přizeměný, tak napětí nuláku proti zemi je nulové. Taky proto se mu říká nulák.

Když budu sedět "v luftě" na drátě pod napětím a sáhnu si na něj i rukou, taky se mi nic nestane, protože jsem stále na stejném potenciálu.

Když stojím na zemi, do které je ten nulák přizeměný, mám stejný potenciál jako nulák. A "nula od nuly pojde".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.