Jaký optočlen?

Od: Datum: 22.10.14 12:29 odpovědí: 4 změna: 01.12.14 20:42

Dobrý den, poradil by mi prosím někdo, jaký OPTOČLEN bych měl v GM objednat, abych oddělil obvody? Jedná se o snímání velice měkkého napětí 0 až 20V (solární panel) a na výstupu bych potřeboval tu samou napěťovou hodnotu a nebo ještě lépe 0 až 5V, abych to mohl vyhodnocovat v PC. Jsem z údajů v manuálech optočlenů naprosto zmatený a vždy jsem s nimi pracoval pouze ve statickém režimu nebo jako světelné závory a s lineárně se měnící hodnotou vstupu i výstupu si vůbec nevím rady. Našel by se někdo tak moc hodný a poradil by mi? Moc děkuji, Michal Kříž

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.11.14 00:45

Kdysi jsem dělal z optočlenů lineární převodník, ale je to hrůza. Testoval jsem PC817C, PC817D, PC815B, PC814A. Zapojení uvádím v obrázku. Nejvhodnější je použít dvojité optočleny, ale tam je pak problém s galvanickém oddělením. Jinak narazil jsem na teplotní stabilitu, zapojení je vhodné tam, kde se teploty nijak zásadně nemění. Zpětnovazební obvod se snaží o vyrovnání úbytku napětí na tranzistorech v OC. Takže odtud vyplývá mít stejné optočleny se stejnou teplotou a shodné odpory R322,R323. Pak bude i stejný proud tekoucí diodou.

Nejlépe se mi pro takové zapojení tvářil PC814A, ovšem problém byla teplota. Změna teploty o cca 20°C posunula výstup o cca 10% = 1V. Takže to není na přesné měření. Poohlídněte se po izolačních zesilovačích, některé mají i vyřešené primární napájení přes DC/DC měnič. Já s úspěchem používám od Texasu AMC1200.

Jinak co se týče měkkého zdroje, posuďte vhodnost sám. Diodou teče proud cca 10mA.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 30.11.14 11:18

Moc a moc Vám děkuji. Michal

Od: kaba*
Datum: 01.12.14 14:13

6n139

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.12.14 20:42

omlouvám se, ale nerozumím

M.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.