Akumulační přímotopy ano/ne?

Od: Datum: 16.10.14 17:38 odpovědí: 8 změna: 16.10.14 20:03

Ahoj,

řeším realizaci topení pro byt 2+1, co se týče způsobu vytápení, v úvahu připadá pouze elektřina. Původně jsem zvažoval elektrokotel a klasické radiátory. Dozvěděl jsem se však také o přímotopech s akumulací, jejichž pořizovací cena by byla nižší a realizace jednodušší. Výrobce i prodejce uvádí, že díky obsahu šamotu uvnitř přímotopů jsou provozní náklady o 30-40% nižší. Moc se mi to nezdá, proto by mě zajímal váš názor. Ideální by bylo, pokud by se tu našel někdo, kdo má toto topení doma a má s ním zkušenosti. Stejně tak by mě zajímalo co byste volili vy, co se týče topení na elektřinu - elektrokotel, přímotop nebo akumulační přímotop? Předem díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.14 18:53
avatar
Na topení akumulací nabízejí "elektrárny " výhodnější sazbu než na přímotopy. V tom asi bude ten rozdíl o kterém mluvil. To se ale týká akumulačních kamen. O kombinaci přímotop/ akumulace jsem ještě neslyšel. Sám mám elektrokotel s radiátory. Kdybych to měl dělat nově asi bych se zajímal o stropní sálavé panely. Podle propagandy výrobců jsou úspornější než přímotopy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: michal29
Datum: 16.10.14 19:08

V bytě předtím byly akumulační kamna a jak správně říkáte, ta jsou určena pro 8 hodinový nízký tarif. Akumulační kamna však nechci - jsou velká, nevzhledná a velmi špatně regulovatelná. Akumulační přímotopy jsou stejně jako elektrokotel určena pro 20 hodinový nízký tarif a skutečně existují, výrobce nechci kvůli reklamě jmenovat. Každý z těchto výrobců však tvrdí, že akumulační přímotopy jsou o 30-40% úspornější, ale jak už jsem uvedl, nechce se mi tomu moc věřit. Mimochodem, jak velký máte byt a kolik protopíte tím elektrokotlem, jestli se mohu zeptat? Můj byt má obytnou plochu 55m2, výška stropů 2,60m. Jedná se o starší stavbu, tepelnou ztrátu odhaduji na 5kW. Nejvíce chci pochopitelně topit v obývacím pokoji, v dalších místnostech už může být o 3-4 stupně méně. Do klasických, úplně jednoduchých přímotopů se mi taky nechce, protože mají vysoké povrchové teploty a přepalují prach.

Datum: 16.10.14 19:13
avatar

Akumulační kamna fungují tak, že "nashromáždí" teplo z elektřiny odebrané v nízkém tarifu zpravidla do Vámi zmíněného šamotu, toto teplo se pak pomocí ventilátoru předává vzduchu dle potřeby. V tom tkví ta úspora, nejedná už se o přímotop ale o "nepřímotop". 40% rozdílu nákladů oproti přímotopení bych klidně věřil. Možná se jedná o nějaký hybrid, v noci naspoří a přesden dotápí přímo (?)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michal29
Datum: 16.10.14 19:19

Znovu musím upozornit, že o akumulačních kamnech jsem nemluvil a protože si je nehodlám pořídit, další diskuze o nich je zbytečná. Jedná se o akumulační přímotopy, které vypadají úplně stejně jako klasické radiátory. Uvnitř nich jsou šamotové desky, ale ventilátor už ne.

Datum: 16.10.14 19:36
avatar
Moje přesný náklady na topení ti bohužel nepomůžou. Topím krbem půl baráku dvě koupelny kotlem a ložnici jen víceméně temperuju za velkých mrazů. Ráno když se vstává tak naskočí kotel v celém baráku ale jak se vypotácím z postele tak zatápim krb. Takže z toho si pravdivou představu na kolik to výjde tebe těžko uděláš. Zálohy mám 3000 ale letos mi přes 7000 vraceli. Ve dřevě spálím necelých 5000.- Dům má přes 100m ctverecních plochy a prakticky celý druhý byt v podkroví.
doplněno 16.10.14 19:43: S tím tichým provozem elektrokotle si moc iluzí nedělej. Pořád je to hrnec ve kterém se vaří voda a oběhové čerpadlo s lety taky pár decibelů nad 80uváděných výrobcem udělá.
doplněno 16.10.14 19:49: Náklady na pořízení budou větší ale na druhou stranu jsem do toho za 25 let nedal korunu ( krom tablet proti zarůstání a rezavění do vody ) Zatímco v práci, kde zaměstnavatel kupuje levné přímotopy se jich za ty roky už vyměnilo víc jak na hradě politiků.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.14 19:14
avatar

Já bych šel určitě do kotle a radiátory..

doplněno 16.10.14 19:54:

Podle mého názoru elektrokotel asi úspornější nebude.
pak je tu i pocitové teplo, teoretická možnost časem napojení na jiný zdroj teplé vody, třeba v dílně uděláte kotel, a ...to je na dlouhé povídání.

Určitě je ale více možností, jak vytápět byt.

doplněno 16.10.14 20:08:

Dneska mne volali k jednomu kotli, který netopil. Prý jen obsluha občas pomíchá teplotní regulátor. Našel jsme tam elektrický kotel. Kuchal jsem ho poprvé v životě a překvapilo mne, že je to tiché. Voda na 60°C, čerpadlo, že běží jsem poznal jen dotykem že vrní. Po chvilce již kadeřnice volali, že cítí teplo od radiátoru..

Je to na každém, co se mu líbí a zdůvodnit lze všechno.

.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michal29
Datum: 16.10.14 19:26

Díky za reakci Milane,

a jaké byste uvedl argumenty ve prospěch elektrokotle a radiátorů? Podle mého názoru elektrokotel asi úspornější nebude a vstupní náklady (elektrokotel, rozvody a radiátory) budou vyšší. Ale výhody elektrokotle bych viděl v tom, že je asi nejtišší (v akumulačních přímotopech se prý často ozývají nepříjemné pazvuky) a nejspíš je z něj i nejlepší pocit tepelné pohody.

Od: michal29
Datum: 16.10.14 20:03

Souhlasím s tím pocitovým teplem - to bude v případě elektrokotle a radiátorů asi nejlepší. Navíc, jestli se nepletu, na elektrokotli je možné nastavit teplotu topné vody - takže, pokud mě vyhovují spíše menší teploty, aby nebyl přepalován vzduch, u elektrokotle to snadno nastavím, zatímco v případě akumulačních přímotopů to nejde - ty mají max. povrchovou teplotu cca 70 st. kterou snížit nelze.

Mimochodem, tak mě napadá - neudělají levné olejové radiátory stejnou službu jako elektrokotel? Myslím se stejnými provozními náklady - přece elektrokotel topí do vody, olejový radiátor do oleje. Není to náhodou fuk?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.