Zapojení světel

Od: Datum: 04.10.14 18:04 odpovědí: 7 změna: 05.10.14 00:49
avatar

Ahoj, prosím o radu. Tahám novou elektriku pro světla. Potřebuji zapojit dva schodišťáky (mezi sebou propojeny 3x1,5 + stejným "krkem" projít i kabelem (CYKY 3x1,5) pro světla do další místnosti. Potřebuji tedy protáhnout dva 3x1,5 kabely. Jenže ty se mi do krku nevejdou (krky jsou ze staré instalace a chci je využít - nechci bourat).

Otázka - musí být k lustru a celkově ve světelném okruhu přiveden ochranný vodič? Pokud by nemusel, mohl bych potom totiž na propojení mezi krabicemi kabel CYKY 5x1,5, který mi tam vejde a v krabici ho rozsvorkuju dál (samozřejmě bych přeznačil barvy vodičů)?

Krk k lustru je veden z krabice nad prvním vypínačem, tak jako je na schéma. Krk, kterým potřebuju projít a dva kabely 3x 1,5 mi tam neprojdou je značen červeně na obrázku (jedná se o asi dva metry)

DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fido*
Datum: 04.10.14 18:34

Nemusí.

Navíc pokud by lustr byl nekovový. Ale i když je, a nebudeš se na něm houpat, nikdy se na něj ( z praxe) napětí neobjeví.

p.s.

další věc, pokud nemáš v baráku PE a N rozdělené, řeší se to připojením PEN na kostru ( ten vodič, bez napětí )

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.10.14 18:41

Podle nákresu tam je PE a N

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.14 19:42
avatar

Funkčnostní hledisko je něco jiného, z hlediska revidovatelnosti, dobré odborné práce a bezpečnosti je to tak, že jestli "taháte novou" elektriku jak píšete, musí se jednat o soustavu TN-S, musí být tedy vedený s vodiči L a N vždy i vodič PE. V případě že se jedná o rozšíření a napojení se na stávající instalaci v TN-C, je možné v TN-C pokračovat a v tom případě ochranný vodič PE vedený být přímo nesmí. (Toto ale není rozumné řešení do budoucnosti.) Je možné, že ve zdech máte instalační trubky, které umožňují vedení samostatných vodičů, to by mohlo být řešení. Napadá mi ještě použití impulzního relé.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.10.14 19:57
avatar

Ano, jedná se o trubky (pravděpodobně hliníkové, uvnitř to vypadá jako asfalt či něco podobného), kde byly vedeny samostatné vodiče (1,5 mm hliník s pryžovou a textilní izolací), soustava těžko říct, v praxi to vypadalo tak, že v koupelně a na asi dvou zásuvkách v celém bytě bylo vedení třemi vodiči (TN-S) a na zbytku nebyl ochranný kolík vůbec připojen. Teď se byt inovuje a dělají se nové rozvody, zásuvky budou na nových místech, tahány v husích krcích podlahou CYKY 3x2,5 a udělány jen drážky od podlahy k zásuvkám, ale světla chceme nechat rozmístěny tak jak byly, jen s pár úpravami a tahané původními trubkami s novými krabicemi na původních místech.

Z bytového rozvaděče samozřejmě bude tahán zvlášť N a PE vodič.

Je tedy možné v této trubce vést samostatné vodiče, jak říkáte? To by problém opravdu vyřešilo, natáhnul bych tam normálně CYKY 3x1,5 do vedlejší místnosti a propojení mezi vypínačí bych udělal ze samostatných 1,5 vodičů s černou, hnědou a šedou izolací.

Datum: 04.10.14 20:07

Jo, strč tam samostatné dráty. Je to lepší řešení než vynechání PE vodiče.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.10.14 21:12

Přívod ke spotřebičům musí! být vždy proveden plným počtem vodičů, tj i PE. Co když vyměniš lustr?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.14 00:49

Použijte kabel CYKYLo. Pokud se budou tahat současně mělo by to jít.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.