Pracovní vodič N

Od: Datum: 30.09.14 13:44 odpovědí: 8 změna: 10.10.14 14:10

Zdravim, měl bych na vás prosbu o zodpovězení otázeky ohledně pracovního vodiče N.

1)Obecně je známo, že pravá dirka zásuvky kde je vodič N, je na dotyk bezpečná, bohužel já nechápu když mám připojenou např. žárovku tak fází L1 přiteče do zásuvky napětí a proud a vodičem N by měl zas odejít (viz. Kirhofův zákon) tudiž na vodiči N by měl být určitý proud (aa asi i napětí ikdyž ten asi všechen spotřebovává ta žárovka)... ale ten tam očividně neni když to s náma nic neděla. Tak kam se ten proud ztratí?.

Snad můj dotaz chápete, pro lepší představu přikládám obrázek.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fido*
Datum: 30.09.14 13:47

Pokud na vašem obrazku šáhnete rukou na N vodič, když bude přerušen a druhou na ten zbytek tak dostanete pecku. Ano vždy tudy teče proud.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 30.09.14 13:51
avatar

Proud nulákem samozřejmě teče, když je připojený spotřebič. Ale lidskému tělu vadí proud, tekoucí tělem, nikoli vodičem. Měď má znatelně větší vodivost než lidské tělo, proto i při dotyku teče většina proudu drátem a nikoli tělem do země. Samozřejmě to platí, když je soustava řádně uzemněna.

Napětí na nuláku proti zemi je zanedbatelné, většina napěťového potenciálu se "ztratí" ve spotřebiči, úbytek napětí na vedení je opět zanedbatelný.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.09.14 13:52
avatar

Nedívej se na tento obrázek jako na dráty,ale soustavu,kde je přivedeno napětí a protéhá proud,daný tímto napětím a odporem,který tvoří žárovka.Ta omezuje proud podle Ohmova zákona.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lerak*
Datum: 30.09.14 14:07

Pletete si proud a napětí. Napětí je vždy rozdíl dvou hladin, proud je to co teče, když jsou rozdílné hladiny. Takže nulový vodič má stejné napětí jako zem, proto, když se dotknete nulového vodiče a stojíte na zemi, tak se vám nic nestane a nic skrz vás nepoteče. Malým dětem se to vysvětluje jako rozdíl hladin v nádobách s vodou. Když jsou stejně vysoko hladiny, tak žádná voda nepoteče po otevření kohoutu na spojovacím potrubí. Přůřez potrubí si představte jako odpor. Čím menší průřez tím větší odpor a opačně. Čím větší rozdíl hladin, tím větší napětí.
Takže základní omyl v obrázku: napětí neteče, ale pouze proud ten může téct jen mezi vodiči rozdílných napětí. Proto mohou ptáci sedat na vodiče 440 kV, ale nesmí se dotknout vodiče o jiném napětí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.14 16:49
avatar
Snad na doplnění.
Nulák se ten vodič jmenoval proto, že má vůči zemi NULOVÉ napětí. Nuláky se také většinou každých pár set metrů rozvodů uzemňovaly.
Fáze měla proti zemi napětí, proto také člověka kopala. Teda přes tělo tekl určitý proud do země a jeho fyziologické účinky jsme pociťovali. Někdo více, někdo méně, někdo víceméně už necítil nic.
Výhodná kdysi byla síť o napětí 120 V, která v elektrárně neměla uzemněný střed vinutí generátoru. Napětí 120 V bylo jen mezi oběma vodiči. Proti zemi žádné. Taky jsme místo zkoušečky jen cvrnkali prsty jedné ruky po drátech. Ten chvilkový slabší kopanec mezi prsty se dal vydržet.
I dnes existují oddělené sítě s různým napětím.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.14 07:06
avatar

"Autotransformátor".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.14 00:30

I autotransformátor s výstupem 12V může být nebezpečný, velmi záleží kam je zapojen společný bod. Jestli na nulu, či na fázi. Zde byli spíše na mysli izolované IT sítě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.14 14:10

Napětí neteče, je to rozdíl dvou potenciálů (ve Vašem případě L1 a N, přižemž N má potenciál 0V). Teče proud, tedy je-li uzavřený obvod (má kam téct) a je-li přítomno napětí. Proud bez napětí prostě nevykouzlíte, to jen tak na úvod.

Vodič N Vás nekopne právě proto, že má potenciál 0V (stejný jako zem, na které stojíte), tudíž není teoreticky možné, aby Vámi protekl proud.

Samozřejmě pokud necháte fázi prohnat přes žárovku a dotknete se volného vodiče, který není připojený k potenciálu N (je otevřený obvod), čili Vaše tělo vlastně doplní chybějící vodič N a obvod se uzavře, proteče přes Vás nemalý proud a může dojít k úrazu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.