Měření napětí fáze - člověk

Od: Datum: 03.11.14 16:47 odpovědí: 14 změna: 08.11.14 11:57

Dobrý večer, mám možná blbý dotaz, ale už delší čas uvažuju nad jistou věcí. Pokud bych měřil voltmetrem napětí, a jeden kabel dal na fázi 230V a druhého bych se držel, co se stane? Dle mého názoru, by mě to "kopnout" nemělo, ani bych neměl pociťovat nějaký proud. Napětí bude buď stejné jako v síti, nebo menší o pár voltů.

Myslím si to správně, a je "zcela" bezpečné měřit napětí mezi člověkem a fází?

Když už jsem u toho, pokud bych byl odizolovaný od země, neměl bych naměřit žádné napětí, nebo tomu tak není?

Díky za reakce. Pokud se někomu zdá že se ptám na blbosti, zdržte se komentářů a klikněte na tlačítko zpět a čtěte si jiné otázky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.14 17:00

Vzhledem k vnitřnímu odporu voltmetru (běžně 1 MOhm) tebou může protéct teoreticky maximálně 0,23 mA a to ještě při zanedbání odporu těla, bot, podlahy..., což je pod prahem vnímání, takže neucítíš nic.

S hodnotou napětí si opravdu ale jistý nejsem, pokud bys byl dokonale odizolován, zřejmě nezměříš nic, jinak si myslím že to bude napětí blízké 230V - ty a voltmetr budeš fungovat jako dělič napětí

Ohodnoceno: 5x

Od: bmbx®
Datum: 03.11.14 19:27

Voltcraft VC-1008 - pantofle - podlaha z krytiny PVC - neměřeno 47V AC *smich*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.11.14 19:39

Bosé nohy na koberci a pod kobercem parkety. 84V a ještě přes multimetr změřeno 8μA

Datum: 03.11.14 20:09
Jsem vodivější :-D
Multimetr PROCAR DA-930, bos, navlhčené ruce i nohy , parkety. Naměřeno 106V.

Od: bmbx®
Datum: 03.11.14 21:36

Nedalo by se to považovat za nepovolený doping? *smich*

Datum: 04.11.14 20:24

Jestli ještě žiješ... Tak při měření μA žádné dotyky na uzemněné části!

Datum: 03.11.14 19:43
Musíš stále mít na paměti, že napětí měříme mezi dvěma body.. Teda mezi dvěma póly zdroje. Většinou mezi fází a nulákem, nebo dvěmi fázemi. ( píšeš o střídavém síťovém) Aby jsi pocítil nějaké účinky, musí přes tebe protékat proud. A ten bude závislý na odporu celého proudového obvodu. Teda odpor měřáku, odpor tvého těla, odpor obuvi, koberce, parket či toho, na čem stojíš se budou sčítat. Ohmův zákon nepustí. Čím větší odpor, tím menší proud. Pokud se budeš dotýkat rukou radiátoru nebo něčeho uzemněného, tak ti ani gumové boty nepomohou.
Když budeš odizolovaný od země, nepoteče proud, nic se ti nestane. Budeš na stejném potenciálu jako ta fáze. Pokud sám na sobě zkusíš fázovkou, nic neukáže. Ale druhý na tobě fázovkou tu "fázi", teda napětí proti zemi zjistí. I když bude odizolovaný od země. Nějaký malý kapacitní proud fázovku rozsvítí.
Pro zajímavost, když doutnavka ve fázovce svítila slabě, mnozí jsme si pomáhali dotykem třeba stěny nebo něčeho uzemněného. Tím se zvýšil proud a doutnavka jasně označila fázi, teda napětí proti zemi.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.11.14 20:06

Jo, to je mi celkem jasné. ;) Zkoušel jsem se různě dotýkat druhou rukou. Při dotyku na ochranný kolík bylo 229V, při dotyku na radiostanici, taky 229V (radiostanice je izolována, protože je napojena na baterii, ale je připojena anténa, která je na střeše uzemněna.) A tak jsem zkoušel i materály atd.

Datum: 03.11.14 19:46
Musíš stále mít na paměti, že napětí měříme mezi dvěma body.. Teda mezi dvěma póly zdroje. Většinou mezi fází a nulákem, nebo dvěmi fázemi. ( píšeš o střídavém síťovém) Aby jsi pocítil nějaké účinky, musí přes tebe protékat proud. A ten bude závislý na odporu celého proudového obvodu. Teda odpor měřáku, odpor tvého těla, odpor obuvi, koberce, parket či toho, na čem stojíš se budou sčítat. Ohmův zákon nepustí. Čím větší odpor, tím menší proud. Pokud se budeš dotýkat rukou radiátoru nebo něčeho uzemněného, tak ti ani gumové boty nepomohou.
Když budeš odizolovaný od země, nepoteče proud, nic se ti nestane. Budeš na stejném pdntenciálu jako ta fáze. Pokud sám na sobě zkusíš fázovkou, nic neukáže. Ale druhý na tobě fázovkou tu "fázi", teda napětí proti zemi zjistí. I když bude odizolovaný od země. Nějaký malý kapacitní proud fázovku rozsvítí.
Pro zajímavost, když doutnavka ve fázovce svítila slabě, mnozí jsme si pomáhali dotykem třeba stěny nebo něčeho uzemněného. Tím se zvýšil proud a doutnavka jasně označila fázi, teda napětí proti zemi.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.11.14 20:07

Díky za odpovědi.

Datum: 04.11.14 21:15

S tim měřením proudu pozor! Je to to samé, jako kdybys sáhl rovnou do zásuvky, takže tě to může i zabít. Jinak napětí ano, v případě funkčního elektronického měřáku. I kdybys měřil napětí proti sobě a ty vyskočil, tak stále něco naměříš. Uplatní se totiž vodivost vzduchu a jeho permitivita. Vytvoříš tak vlastně kondenzátor.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.11.14 06:43

podobnou otázku jsme tu nedávno měli. Kdosi se tu ptal, jakto že ho nekopne živý fázový drát. Taky jsem si kdysi zkusil sáhnout na živý drát a dostal jsem takovou pecku, že jsem hned věděl co se nedělá. Proto bych jen připoměl něktrým rádcům, že v elektrotechnice existuje veličina, které se říká vnitřní kapacita (vaše tělíčko se zachová jako kondenzátor padesátkrát za vteřinu vybitý a nabitý) a za bezpečné střídavé napětí se považuje 24 V. Kdo toto neví, ten ať raději neradí.

Moje rada : Zkus si co to je. Ale než se pustíš do experimentu se fázovým drátem, použij transformátor. Zkus 24V, pak 48V atd.

Datum: 06.11.14 08:44
Někdo by se mohl zeptat, jak/kde/čím je to jeho tělíčko rozdělené na dvě/n části jako kondenzátor/y a co v jeho tělíčku funguje jako dielektrikum?
Pokud jsem od země odizolovaný, a dotknu se fáze, moje tělo bude mít proti zemi stejný potenciál jako fáze, teda stanu se jakoby jednou elektrodou kondenzátoru, tou druhou bude zem a dielektrikum bude tvořit např. vzduch, obuv, koberec, žebřík, prostě nevodivý materiál. A proud bude závislý také na vodivosti mého těla a kvalitě dielektrika. Podle toho ne/pocítím účinky kapacitního proudu, když se moje polarita podle sínusoidy bude měnit 50x na jednu stranu a 50x na druhou.

Datum: 08.11.14 11:57

Jednoduchá úvaha, voltmetr je v obvodu zapojen seriově, kdežto ampermetr paralerně. Tedy voltmetr jako předřadný odpor a ampermetr jako bočník, to znají děti na základce.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.