Výroba tlumivky

Od: ® odpovědí: 5 změna:

Dobrý den. Mám, dotaz, zda mohu použít pro navinutí tlumivky Cu vodič 6 mm ,ale neizolovaný. Jen bych ho vertik. i horizontálně prokládal izol. páskou.Jedná se asi o 70 závitů. DĚKUJI.

5 odpovědí na otázku

 

 


3x

Průměr Cu 6 mm? To by měl průřez asi 28 mm2 a při proudové hustotě odhadem 4A/mm2 by vodičem a tudíž tlumivkou mohl téci proud asi 100 A. To je síla. I fyzicky by se uplatňovaly přitažlivé síly mezi vodiči a mohlo by dojít k takovému přiblížení jednotlivých závitů, že by mohlo dojít ke zkratu. To je čistě teoreticky. Možná by to šlo. V praxi se zřejmě vine ne vodičem s kulatým průřezem, ale tyčkou s hranatým průřezem, izolovanou obtočením izolační páskou...? Nedovedu si to představit. To je k nějaké svářečce? V tom případě asi víte, jak se to v praxi dělá a izoluje. A také ohýbat šestku měď...?

 


2x

Uplně košer postup to není, ale předem vyloučené taky ne. Nedobrý výsledek je možné polatit přidáním závitů. Předpokládám že se jedná o šestku z důvodu nízkého odporu a tlumivka bude pro subwoofer, že ano. Nebo se jená o průřez 6mm2?

 


0x
avatar figurek

Budete muset navíjet hodně opatrně a budete muset hodně pečlivě dbát, aby se drát časem neuvolnil.

Jasná věc, jak se vám neizolované závity dotknou, pak jako by v tom místě závit nebyl. A jestli se vám dotknou závity ze dvou vrstev, pak tlumivka bude tlumit, jako by měla o vrstvu závitů méně.

doplněno 17.09.14 12:28:

bxmx by měl nejdříve pořádně číst a reagovat až potom.

figurek:

pokud se kdekoliv spojí jeden závit, tak to neznamená jakoby ten závit nebyl, ale klidně se může stát jakoby celá tlumivka nebyla Rozhodně už jeden zkratovaný závit způsobí rapidní pokles indukčnosti.

doplněno 17.09.14 13:11:

tak nevím, čtu to dokola a nějak mi tada nic nedochází :-D

 


0x
avatar 2kedar

K takovým účelům se kdysi vyráběly tzv. Kostřičky. Buď z porcelánu, nebo kuprexu.

Asi bych na mezizávitovou izolaci použil Keprovku. Tím se drát omotá a je hotovo.

Je to sice děsně pracné ale co s tím.? Osobně bych asi zvolil variantu menšího průřezu s feritovým jádrem.

Vzduchové tlumivky už mají zenit dávno za sebou... I když ne vždy a všude. *hi*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]