Doutnavka může být v každém vypínači?

Od: Datum: 02.09.14 20:04 odpovědí: 7 změna: 09.09.14 21:23

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, když si koupím vypínač s doutnavkou, mohu jej dát na původní místo, kde byl vypíač bez doutnavky?

Pro rozsvícení doutnavky stačí pouze fáze nebo i nula?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: honnza
Datum: 02.09.14 20:18

Pokud má doutvavka svítit při vypnutém vypínači, tak "nulák" nepotřebujete, jen namontujete nový vypínač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.14 18:17
avatar

Vypínač s doutnavkou mohu dát vždy za vypínač bez doutnavky a naopak. Pak je otázka zda chci, aby doutnavka svítila.

Pro řazení S (doutnavka svítí při zapnutém světle) musím mít do vypínače přivedenou nulu.

Pro řazení So (doutnavka svítí při vypnutém světle) není potřebná nula.

doplněno 05.09.14 21:22:

Co se týká zapojení, tak je to podstatný rozdíl. Při So se fáze přepne na doutnavku a druhí pól je propojený na žárovku a tou je připojena na nulu. procházející proud nerozsvítí žárovku, ale jen doutnavku. Opravdu je toto nejpoužívanější použití.

Zapojení S se používá tam kde není vypínač v místnosti kde se rozsvěcí světlo. Mám panel, kde budu dálkově ovládat světla v několika místnostech či částech místností. Pak je to rychlá orientace co mám vlastně zapnuté.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nelon
Datum: 05.09.14 18:28

Díky,

vysvětlí mi někdo, kde se používají vypínače, kdy je potřeba aby doutnavka svítila při zapnutém vypínači?

Proč u tohoto vypínače musím mít také nulák? Vždyť vypínač S a So je skoro to samé je jeden svítí při vypnutém a druhý při zapnutém.

Děkuji elektrikářům

Datum: 05.09.14 21:40
avatar
U vypínače u záchodu, koupelny a se to hodí vědět, že je uvnitř rozsviceno, tedy svítí doutnavka
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.14 06:12
avatar

Bezproblémově můžete takový vypínač použít místo koncového vypinače, kdy se lustr rožíná z jednoho místa. U lustru, který se rožíná z více míst (světla na schodišti) narazíte na trable a obvod nebude fungovat.

Vypinač s doutnavkou funguje jako klasický schodišťák, který se přepíná do dvou poloh, přičemž v jedné poloze teče proud do lustru mimo doutnavku (doutnavka nesvítí) a ve druhé poloze teče do lustru přes doutnavku (doutnavka svítí). Odpor doutnavky je obrovský, mnohonásobně větší než odpor žárovky. Proto svítí pouze doutnavka a žárovky v lustru ne.

Jestli máte v úmyslu dodatečně vybavit schodiště vypinači s doutnavkami, pak musíte do obvodu přidat ještě jeden drát. V tom případku zavolejte elektrikáře, protože sám věc nezvládnete..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.14 08:31
avatar

Doutnavka svítí na principu doutnavého výboje v prostředí s vakuem nebo nějakým netečným plynem. Výboj vznikne přivedením napětí na dvě elektrody ve vhodné vzdálenosti.

Vypínač s doutnavkou nemusí být jen jako klasický schodišťák, doutnavky se dají použít i u normálního obyčejného jednoduchého vypínače.

Pro příklad: Doma nechci v noci stále šmátrat po zdi a hledat ten zatracený vypínač... Proto do obyčejného vypínače vložím doutnavku, každý konec doutnavky pod jeden šroubek.(nebo koupím vypínač s doutnavkou). Při vypnutém vypínači je na jednom konci (vývodu) doutnavky fáze, na druhém konci doutnavky nulák, přivedený přes vlákno žárovky. Teda mezi oběma elektrodami doutnavky je napětí a doutnavka svítí. Doutnavka má velmi velký odpor (obě elektrody nejsou nijak spojeny) a proud (v obvodu fáze- doutnavka-vlákno žárovky-nulák) způsobený doutnavým výbojem je maličký. Proto žárovka nesvítí. Pokud sepnu vypínač, vypínač zkratuje paralelně připojené elektrody doutnavky, ta zhasne. Zároveň začne protékat proud vláknem žárovky a ta se rozsvítí.Toto zapojení se používá tam, kde chci vidět, kde se nachází vypínač. Obrázek č. 1

Zrovna tak mohu použít doutnavky ke schodišťovým přepínačům na oba konce chodby...nebudou trable a obvod bude fungovat. Obrázek č. 2

Pokud chci mít kontrolu, kde se svítí, použiji zapojení podle obrázku č. 3. Tam ale musím přivést do vypínače nulák, aby doutnavka mohla svítit při zapnutém světle.

K otázce: Ano, můžete dát vypínač s doutnavkou na původní místo. K rozsvícení doutnavky potřebujete napětí, teda fázi i nulák. Napětí existuje jen mezi dvěma body.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: nelon
Datum: 09.09.14 21:23

Děkuji za vysvětlení.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.