Které pohybové čidlo

Od: Datum: 01.09.14 22:30 odpovědí: 5 změna: 02.09.14 07:38

Dobrý den,

chtěl jsem si osvětlení v garáži zapojit přes pohyové čidlo. Jedná se o 4 bodovky ve stropě s paticí GU10 osazené LED žárovkami s odběrem něco kolem 5W každá. Ke každé bodovce je přivedena jen fáze a nulák.

Našel jsem si čidla, která by se mi líbila:

http://www.hutermann.com/esho…a-cidla-od-79/misto-vypinace/

ale nevím, které z této nabídky vybrat. Píší tam něco o třívodičovém a dvojvodičovém provedení a navíc potřebuji, aby čidlo seplo i při tak malém odběru. U některých čidel je napsáno, že můžou přímo spínat i LED osvětlení, ale zase jsou v třívodičovém provedení a jak jsem psal - já mám připojeno jen dvojlinkou.

Děkuji za rady

Zbyněk


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.14 22:37

Diodové žárovky musíš spínat čidlem s relátkem jinak ti budou stále problikávat,když není zátěž.Jsou čidla přímo na diodové žárovky.Pro ledky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yettivufo
Datum: 01.09.14 22:44

Díky za reakci

třeba u tohoto čidla je přímo napsáno, že může spínat LED žárovky

http://www.hutermann.com/esho…inac-pohybu-hutermann-wall-t3

Jenom nevím, co je myšleno tím třívodičovým provedením

Datum: 01.09.14 22:54

Tady máš nějaké zapojení,do třívodičového ti jde fáze a nula a vychází ovládání-fáze na žárovku.U dvou vodičového ti jde do čidla fáze a vychází jeden fous na žárovku a na nulu.

https://www.google.cz/search?q=pohybov%C3%A9+%C4%8Didlo+sch%C3%A9ma+zapojen%C3%AD&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=8dsEVPCsM-TZ4QTqlIHADw&ved=0CDcQsAQ&biw=1517&bih=693&dpr=0.9

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.09.14 06:37
avatar

Tak si to rozebereme a ujasníme...

Víme:

1.Chceš čidlo podle obrázků namontovat místo vypínače do stávající krabičky.

2. K žárovkám máš natažené jen fázi a nulák.

3. Chceš dát LEDky.

Nevíme, ale předpokládáme, že do krabičky vypínače máš natáhnuté také jen dva vodiče, přívod fáze a odvod fáze ke světlům.

Nevíme, zda máš přívod z přívodní krabice do vypínače natáhnutý kabelem či vodiči v trubce. A nevíme, či náhodou případný kabel do vypínače není trojžilový...

Teď k tomu výrazu dvoj či trojvodičové připojení. Patří to k čidlu, ne k svítidlům!

U dvojvodičového připojení čidla je do čidla přivedena fáze, a nulák je přiveden přes žárovku( nebo odporovou zátěž). Teda čidlo je napájené a čeká... Při pohybu sepne tak jako vypínač. Ovšem při osazení svítidel LEDkami předpokládám, že se nuláku na čidle nedočkáme, čidlo nebude napájené, nebude fungovat.

U trojvodičového čidla je do něj přivedené napětí (mezi fází a nulákem, to jsou dva vodiče), a ten třetí vodič je výstup spínané fáze na svítidla. Takže použití trojvodičového čidla předpokládá do krabičky vypínače TŘI vodiče.

Proto také výše píši o trubce nebo trojžilovém kabelu do krabičky vypínače. Do trubky se ten třetí vodič ( pro nulák) mezi přívodní krabicí a vypínačovou dá přitáhnout. Nebo se dá vyměnit dvojžilový kabel za trojžilový, byť za cenu vysekání a uložení nového.

Je otázka, zda čidlo namontované ve vypínači bude správně nasměrované a obsáhne celý prostor garáže. Teda vstup a místo nejčastějšího pohybu. I když ten Hüterman T3 uvádí detekční úhel 160 stupňů. Já osobně mám raději na strop trojvodičové čidlo s 360 stupňovým "rozhledem" , spínající jen orientační osvětlení malého výkonu pro pohyb a k němu paralelně přes vypínač osvětlení velké...

doplněno 02.09.14 08:33:

(Třívodičová) čidla PIR spínají na pohyb, na tepelné změny, bez ohledu na zatížení.

Pokud budeš dělat novou instalaci, doporučil bych ke každým dveřím ovládání, ke dvěma dveřím (či dveřím a vratům) po jednom schodišťovém přepínači, aby se dalo osvětlení zapnout - vypnout z obou stran. Na senzor bych dal jen orientační osvětlení malé intentizity. Na průchod garáží, případně vyjetí - zajetí s autem to stačí...

A velká světla bych řešil do více zón, na více obvodů a vypínačů, nemusí vždy svítit celá garáž najednou. Osvědčilo se mi natahat rozvody zásuvek i na boční stěny garáže, tak do výšky 1 m, někdy je potřeba k autu z boku dobré osvětlení a připojení elektrického nářadí.

A bodová světla nejsou do garáže vhodná, svítí jen dolů, do ohraničeného prostoru, do bodu, v garáži je vhodné světlo rozptýlené...

ad doktpr365

jaký je rozdíl mezi sepnutí - vypnutí relátkem nebo vypínačem? Diodové žárovky mohou problikávat v obou případech! O jaké chybějící zátěži píšeš? Můžeš upřesnit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: yettivufo
Datum: 02.09.14 07:38

Popravdě teď budu celou garáž rekonstruovat, takže můžu všechno natáhnout podle potřeby znovu.

Myslíš teda, že by bylo např toto stropní čidlo lepší?

http://www.esvit.cz/elektrobo…-profi-stropni-pohybove-cidlo

Jde mi o to, jestli by seplo i při odběru asi 20W.

Můžu ho mít asi za 150 Kč.

Díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.