Jak se zapojuje HDO

Od: Datum: 11.09.14 19:17 odpovědí: 16 změna: 25.09.14 20:53

Dobrý den,

jsem sice vyučený elektrikář, ale nikdy jsem nezapojoval HDO pro denní/noční proud.

Nevysvětlil nebo nenakreslil by mi někdo jak se zapojuje?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: lego®
Datum: 11.09.14 19:34

Na webech distributoru si najdes schema zapojeni, kazdej to ma malinko odlisne.

Ohodnoceno: 0x

Od: randol
Datum: 11.09.14 19:50

Ano je to vlastně také možnost.

Nevysvětlil by mi někdo způsob jak je ten proud ovládaný přes to HDO? Jak to vlastně funguje, kolik tam vede vodičů a jak jsou zapojeny, jestli je pak u každého bytu potřeba stykač třeba na bojler?

Datum: 11.09.14 20:30

Dobrý den,

podívejte se na Připojovací podmínky ČEZ, na stránce 13 je příloha č. 2 kde je schéma zapojení 3f elměru a HDO.

Z bloku "SP" (HDO) ze svorky "a" spínáte relé (stykač) v domovní rozvodnici.

Ano, dle aktuálních PP musí mít každý odběratel vlastní HDO a ano každý byt má vlastní stykač.

doplněno 11.09.14 23:51:

Na oborovém serveru www.elektrika.cz najdete fundovanou odpověď

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.09.14 21:45

Díky už se na to dívám, nechápu jen jak HDO pozná kdy má sepnout? Jsou v něm nějaké hodiny?

Pak by mi ještě někdo nevysvětlil, jak a co se přepíná když se bere pro drahý provoz a jak a co se přepne když je pro levný provoz?

Děkuji

Datum: 11.09.14 22:36

Ono je též třeba si dát bacha na to co tu ještě nikdo nezmínil - pokud se spíná víc stykačů či relé, je třeba si ohlídat aby byly VŠECHNY napájeny ze stejné fáze, jinak se na cívku dostane ve vypnutém stavu 400V a buď nějakou dobu vrní a shoří, nebo shoří rovnou. HDO pozná kdy má sepnout jednoduše - namodulovaným přesným povelem od distributora. Nepřepíná se nic, při provozu na nízký trif (NT - "levný" provoz") se sepnou blokované stykače s připojenými spotřebiči (většinou akumulačky, boiler, atd)

PS: Pardon ale alespoň tyhle základy by měl člověk s jakýmkoliv elektrotechnickým základem vědět

Od: 111®
Datum: 12.09.14 19:11

HDO přepíná na základě frekvencí, které se šíří po všech fázích a do těch frekvencí je zkódován váš spínací k=od, já mám třeba A1B4P5 . HDO ten kód vyhodnotí buď jako zapnout nebo vypnout, podle toho jestli přijde A1B4P5ON , nebo OFF

když sepne připojí N na stykač a na elektroměr, kde přepne sazbu pro celý byt a zapne stykačem bojler, nebo i další spotřebiče třeba akumulačky. Takže v době nízkého ratifu je tento v celém bytě, pro pračkua veškeré spotřebiče..

Datum: 12.09.14 19:03

Jednoduše řečeno HDO zapojuje dodavatel energie, takže o zapojení je zbytečné bavit. Pro upřesnění celé zapojení připraví elektrofirma, kde čouhají jen dráty a připojení udělá dodavatel.

Důležité je, že z HDO odchází spínací nula (je připojena na PEN v elektroměrném rozvaděči). Tato nula pak spíná jednotlivá ovládací relátka proti fázi, která musí být shodná (jak už tu bylo napsáno). Pro přehlednost se používá 1. fáze.

HDO pak po síti přijímá tři sihnály pro Hodiny, elektrokotel a boiler. podle toho je spínaná nula pro jednotlivé spotřebiče.

doplněno 12.09.14 20:16:

Jen upřesním @111. Když HDO sepne, tak odpojí N od elektroměru a připojí N na elektrospotřebiče. Elektroměry bez přivedeného N načítají nízký tarif. Takže pokud HDO nesepne, tak se načítá nízký tarif a po sepnutí odpojí nulu a přepne elektroměr na vysoký tarif. Lidově se říká, že HDO spíná nízký tarif, ale principiálně je to opačně. Viz už zmiňované připojovací podmínky.

doplněno 12.09.14 20:20:

Malá oprava. při sepnutí HDO se připojí N k elektroměru a odpojí N od elektrospotřebičů a načítá se tak VT. Je to prostě opačně, jak jsem už popsal jen jsem to v prvním doplnění přehodil.

Datum: 13.09.14 08:38

napsal jsi to úžasně, že jsem se v tomstratil i já...snad je jedno detailně jak to funguje...princip jsem snad popsal správně...

Od: hop®
Datum: 13.09.14 08:56

HDO je přepínané distributorem pomocí signálů, které jsou vedeny po přívodních drátech 230V (400V) k elektroměru. Elměr je dvoutarifní, načítá VT a NT odděleně. HDO může být zabudováno přímo v elměru nebo je montováno odděleně na elektroměrové desce a plombováno.
Pokud je sepnut nízký tarif, jsou pomocí ovládacího drátu uzemněny příslušné stykače pro ohřev vody nebo vytápění. V bytové rozvodnici jsou ovládací cívky těchto stykačů připojeny jedním pólem na uzemňovaný vývod z HDO a druhým pólem na fázi přes maximálně 6A jistič. Podle připojovacích podmínek distributorů je nutné stykače připojovat na fázi L1, což je v případě třífázového elektroměru první svorka zleva. Spotřebiče připojené na NT (bojler, přímotop) musí být připojeny napevno, nikoli do zásuvky. Tyto spotřebiče nesmí být možné zapojit v době sepnutého VT.
Bez revize na správné zapojení stykačů nebude žádost o NT schválena.

Samozřejmě toto je oficiální verze, po revizi lze rozvaděč upravit třeba tak, abychom si v případě potřeby mohli bojler nahřát i nmimo NT, ale distributor to "nerad vidí"...

doplněno 19.09.14 08:58:

Plnou čárou je zobrazen fázový vodič, čárkovaně PEN. Jde o zapojení mechanického elektroměru a odděleného HDO, ale princip je všude stejný.
V elektroměru je kolečkem znázorněn měřící mechanismus odběru energie a obdélníčkem ovládací cívka relé, které přepíná mezi načítáním VT a NT.
V HDO je kolečkem zobrazena cívka, která přijímá ovládací signál ze sítě o podle něj spíná (uzemňuje) kontakty (K1, K2, K3). Kontaktem K1 je přepínáno na načítání NT v elměru. Kontakt K2 spíná stykač pro připojení topného okruhu, kontakt K3 ovládá stykač bojleru. Na schématu je nakreslen stav při aktivním NT.

Netuším, co je ještě nejasné...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.09.14 22:02

Nevysvětlil by jste mi prosím zapojení tohoto schématu?

Děkuji

Datum: 24.09.14 21:53

Jestli to chápu dobře, tak pokud přepne HDO na NT tak jen v této době se topí elektřinou a ohřívá bojler? Při VT rozepnou kontakty?

Děkuji

Datum: 25.09.14 09:37

ano, ale protože to přepne elektroměr, je lvný tarif k dispozici pro celý byt...

Datum: 25.09.14 17:22

Přesně tak. Při nízkém tarifu je nula připojena na ovládací cívky stykačů. Při VT první relé HDO odpojí spínací nulu od ovládacích obvodů spotřebičů a připojí ji na cívku elektroměru a ten přepne načítání na VT. V klidovém stavu elektroměr načítá NT a spínací nula je zapojena na ovládací obvody elektrospotřebičů.

Datum: 15.09.14 21:46

Dobrý den,

popravdě se v tom strácím, nemohl by mi to někdo nakreslit prosím vás?

Byl bych moc vděčný.

Datum: 17.09.14 22:53

Popravdě pokud nechápete ani toto schéma, vůbec to nerešte a pozvěte si někoho z oboru. Můžete být hrozbou sám sobě nebo někomu jinému!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.09.14 20:53

Děkuji za vysvětlení elektrikářů, ještě sii to naštuduju.

Hezký den

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.