1x

Měření kondenzátoru v obvodu

Od: Datum: 10.08.14 16:31 odpovědí: 23 změna: 21.09.14 16:54

Chtěl bych se zeptat, jak mohu změřit kondenzátor ve složité desce, jestli je v pořádku, aniž bych tento kondenzátor musel odletovat. v elektrotechnice se moc nevyznám. První co mě napadá je vzít multimetr, přepnout jej na střídavé napětí na hodnotu jakou má uvedenou kondenzátor a tím zjistit, jestli je v pořádku. Nebo je nějaká lepší metoda? Jedná se o keramický kondenzátor, ale vpodstatě pro mojí zvědavost by mě to zajímalo i pro elektrolyt. Nechtěl bych ale odrovnat desku. jedná se o základní desku u starého notebooku a bylo mi řečeno že tento kondenzátor často odcházel, tak pro zajímavost bych jej chtěl změřit

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.14 16:33

Měřit napětí? To myslíte jako měřit ho za provozu?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.08.14 16:43

ano to je jediné co mě napadlo. Jak jinak změřit kondenzátor zaletovaný v desce bez vyletování?

Od: bmbx®
Datum: 10.08.14 16:53

Jakou by měl mít hodnotu? A jaký je jeho učel v zapojení...

Datum: 10.08.14 16:55

Kondenzátor v obvodu změříte pouze tak, že víte co daný obvod dělá. Pak lze kondenzátor změřit, ale potřebujete osciloskop. Jinak téměř niz nezjistíte.

Multimetr na střídavé napětí napětí měří a ne generuje! Elektrolyt můžete otestovat měřákem přepnutým na diodový test. Obvod musí být vypnutý a po přiložení hrotů multík krátce pípne. Poté stačí otočit polaritu a měl by pípnout znova. Je však třeba mít na paměťi, že tím měříte i funkčnost celého obvodu a pouštíte do něj napětí, které jej může poškodit. Navíc i vyschlý kondenzátor může písknout, ale po kratší dobu. Přičemž doba je tak maximálně 1 vteřina.

->> závěr: nemáte téměř jinou možnost jak kondík změřit než ho vymontovat

doplněno 10.08.14 17:19:

Ano, lze, ale musíte znát co ten obvod má dělat. Takže potřebujete jeho schéma, včetně hodnot a tolerancí součástek. Potom by nebyl problém oscíkem změřit průběh napětí, možná i proudu, a z toho vyjádřit hodnotu kondenzátoru. Vzorec pro výpočet se mi vymýšlet nechce, a asi bych osobně volil metodu demontáže.

Nebo máte druhou možnost, celý obvod nasimulovat v nějakém programu jako např. PSPICE a vygenerovat průběhy s funkčním kondíkem, a pak ověřit zda jsou stejné průběhy na desce. Tato metoda ale již není tak přesná a je vhodná tak do deseti součástek.

Pokud máte o elektroniku zájem, navrhoval bych nyučit se pájet mikropájkou na nějaké nefunkční desce, poté kondík vyndat a změřit LCR měřákem. Obyčejnější se dají sehnat do 1000Kč.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.08.14 17:01

děkuji za adekvátní odpověď.

doplněno 10.08.14 17:06:

ještě se zeptám, v případě osciloskopu lze zjistit funkčnost kondenzátoru bez nutnosti vyndání z obvodu? jsem v tomto laik a spíš si jen tak hraju

Datum: 10.08.14 17:17

Změřit kapacitu kondenzátoru dnes umí každý pořádný multimetr (resp. třeba i levný DT9205A). Jde jen o to, jestli paraleně s ním není něco, co by mohlo zkreslit výsledek měření (další C, R, L...).

Datum: 10.08.14 17:40

vzhledem ke složitosti obvodu (4vrstvá deska plošných spojů), spousty malých smd součástek, sem tam nějaký ten kondenzátor, tranzistor atp. Riziko, že vyletuju kondenzátor a při přehřátí mědi na kuprexitu se měď odloupne a pak zjistit že kondenzátor byl vlastně v pořádku, že je to ten druhý a přitom u toho prvního zníčit měď ke které je přiletován mi přijde jako vysoké riziko. uznejte sám že zjistit který z těchto kondenzátorů je špatný je poněkud složitější řešení v případě odletování-změření-naletování. Od jednoho člověka mám tip na 3 kondenzátory - 3 větší keramické kondenzátory označené jako F1, F2, F3. bohužel schéma nemám a nemá ho ani nikdo jiný - výrobní tajemství

Datum: 10.08.14 17:58

Když tak na to koukám, ty tlusté vodiče u "kondíků" a značení F, moc se mi nezdá, že by šlo o kondíky. Ty se totiž značí písmenem C jako capacitor. Písmenem F se značí pojistky jako fuse. Můžete sem napsat co je na tom "kondíku" napsáno?

Datum: 10.08.14 18:09

pavle jste bystrý. teď jsem se na to pořádně podíval, prohledal jsem google a skutečně se jedná o termistor (tepelná pojistka = Fuse) je na tom napsáno x72 mexico. I když informace zde zmíněné nejsou k zahození. každopádně změřit tepelnou pojistku by mělo jít tím ESR testerem jestli to chápu dobře

Datum: 10.08.14 20:50

Termistor změříte obyčejným multimetrem. Od tohodle očekávám hodnotu do 10 ohm. Takže multík přeplý na diodový test by měl pískat. Jestli víte co je zapojeno v tom třípinovém konektoru nad druhým termistorem zleva, tak by to dosti pomohlo pro odhadnutí jeho velikosti

Datum: 10.08.14 21:03

tohle konkretně je základní deska z velkoplošné tiskárny a v tom třípinu (CN16) je připojen motor na posuv papíru

Datum: 10.08.14 21:12

no tak ten termistor by měl určitě pískat. A ostatní, jestli mají stejné značení tak též. Hodnoty termistorů mohou být také ještě značeny barvou někde na pouzdře.

Datum: 10.08.14 21:17

třetí termistor neukazuje žádnou hodnotu ani na test diod neprošel. zítra zkusím koupit nový a vyměnit. Ostatní mají hodnoty kolem 4Ohm

Datum: 10.08.14 21:57

Jedná se o pojistky, tedy potřebujete vědět její proud. x72 bude mít od velikosti asi hodně daleko. Zkuste celou desku vzít někam kde mají součástky, ale těžko budou mít přesně stejnou hodnotu i výrobce. Spíš se podívejte v google na spojení fuse f3 název desky, mohlo by to nějakou hodnotu znát

Od: host
Datum: 10.08.14 17:17

Asi kondenzátory nechcete skutečně měřit, jen zjistit, jestli je vadný nebo ne. Zřejmě jste slyšel o ESR zkoušečce elektroyltických kondenzátorů a proto hledáte nějakou zkoušečku, např. viz http://www.elektronovinky.cz/…tester-kondenzatoru-meric-esr nebo nějakou jinou jednoduchou metodu. Zkoušečkou (někdo říká měřičem) kondenzátorů v digitálním multimetru pouze orientačně změříte kapacitu kondenzátoru a ještě jen v omezeném rozsahu od nF do několika µF.

Když budete chtít měřit kapacitu elektrolytických kondenzátorů, naměříte nějakou kapacitu, ale to ještě nic nevypovídá o dalších vlastnostech kondenzátoru, například svodu apod. V některých zařízeních lze někdy pohledem zjistit prasklé keramické kondenzátory nebo nafouklé čepičky elektrolytických kondenzátorů, ale většinou zrakem nepoznáte nic.

Jak psali předchozí rádcové, stav kondenzátoru v obvodu se pozná podle činnosti obvodu, ve kterém je zapojený.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.08.14 17:27

jde mi o ověření, jestli je daný kondenzátor vadný nebo ne. nechci ho vyletovat z obvodu a proto se ptám na nejjednodušší možnou cestu, jak zjistit že kondenzátor je funkční bez toho aniž bych jej musel vyletovat.

Od: host
Datum: 10.08.14 17:33

Pozor na obvod pod napětím, nebo na zbytkové napětí na některých kondenzátorech i po vypnutí zařízení, to by měření ovlivnilo. U textu pro ESR tester autor v odstavci Měření v praxi uvádí větu, cituji "Přístrojem můžeme měřit přímo v zapojení..." a další vysvětlení, jak měřit. Možná vám to pomůže? Zkoušečku je snad možné si koupit jako stavebnici, nemusí se vyrábět od začátku. Víc najdete na internetu pod heslem ESR, ESR tester, ESR meter, atd. někdy i s videem.

Datum: 10.08.14 17:41

děkuji za tip :) ESR metr je přesně to, co bych potřeboval.

Od: ja1
Datum: 11.08.14 17:53

host: Tomuto přístroji se taky říká podle jeho konstruktéra "Zajícometr".

Od: mkat®
Datum: 11.08.14 17:04

Neviem čí ESR -merač je vhodny na keramicke kondiky.Tušim sa s nim kontroluju elektrolyty.Aspon ja s nim meram len elektrolyty.

Datum: 17.08.14 20:02

Tak problém vyřešen - byly spálené 4 NPN tranzistory (u této desky celkem běžný jev aneb konstrukční nedostatek)

ještě sem nacpu jednu otázku - co jsou ty modré válcovité součástky, v levém horním rohu nad těma 6ti FPC konektory? mají 3 nožičky, na sobě mají napsáno 060-550 21 a na desce je označení L1, L2, ...na druhé desce je podobná součástka akorát označení 17B 055190 42 a na desce opěl L1. Nikde jsem tuto součástku neviděl ani po prohledání google. Odhaduji že se jedná o cívku, ale nikde jsem to na netu nenašel tak kdyby někdo věděl co to je zač?

Datum: 17.08.14 22:02

Ano, L = cívka.

Od: stm32*
Datum: 21.09.14 16:54

Obyčejný měřák vám stačit nebude, na hledání vadných kondenzátorů potřebujete měřidlo ESR.

U kondenzátoru je největším problémem tzv. ESR, nebo-li sériový ekvivalentní odpor. Je to vlastně odpor v sérii s ideálním kondenzátorem. Je dán kvalitou dielektrika, přívodními vodiči, použitým materiálem atd. Výsledný odpor kondenzátoru ->kapacitance Xc = 1/(2 pí f C) + R (to je právě ESR). Špatné ESR je to první, co se na kondenzátoru projeví. Pokud je příliš vysoké, špatně nebo vůbec nepracují spínané zdroje, různé obvody. Přitom když jej změříte obyčejným měřákem, nemusíte nic zjistit, hodně totiž záleží na tom, jakou měřící metodu daný měřák používá. Návodů na měření ESR na netu najdete dost. Dají se koupit i hotové měřáky. Výhodou je, že pokud máte jen jeden kondenzátor (žádné paralelní spojení několika kondenzátorů, či paralelní připojení odporu o malé hodnotě), můžete jej měřit zaletovaný, měřáky totiž využívají malé měřící napětí, které neotevře přechody tranzistorů. Každý kondenzátor má dané ESR v katalogovém listu a prodávají se kondenzátory se specifikací low ESR.

doplněno 21.09.14 16:56:

Jenom pro doplnění, jak jsem psal, ty měřáky využívají malé měřící napětí, ovšem o kmitočtu kolem 100kHz.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.