Jakou anténu na FM

Od: Datum: 03.08.14 11:51 odpovědí: 7 změna: 03.08.14 13:14

Mám špatný signál FM. Řešil bych to externí anténou, ale navím jakou. Většina nabízených antén je pro DVB, tak nevím jestli jsou vhodné i pro příjem FM.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.08.14 11:59

Pro kvalitní příjem FM je nutná anténa s "velkou směrovostí" - ziskem ve směru příjmu. Je to mj. z důvodu omezení odrazů téhož signálu od okolních překážek. To má vliv např. na přeslechy u stereofonního signálu. Nároky u monofonního jsou menší.

Velkou směrovost mají anteny typu YAGI

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.08.14 12:05

Lze předpokládat, že máte vstupní konektor pro připojení antény na FM, takže začnete vhodným konektorem a pak kabelem 75 ohmů vhodné délky a pak zakončíte anténou.

FM rozhlas u nás vysílá na pásmu VKV (velmi krátkých vln) v rozsahu od 87,5 do asi 105 MHz, pro jednodušší počítání délky půlvlnného dipólu budeme uvažovat frekvenci 100 MHz, kde vlnová délka lambda je rovna c/f, kde c je rychlost šíření elektromagnetického vlnění 300 000 000 metrů za sekundu. Po vykrácení vám vyjde, že délka vlny lambda=300/100=3 metry. To je délka vlny. Polovina délky vlna pro půlvlnný dipól je 1,5 m, tedy 150 cm. Na přenosných přijímačích s prutovou anténou je její délka samozřejmě ještě menší, například 1/4 vlnná anténa by měla délku 75 cm. Takovou najdete například na střechách automobilů. Jeden přívod od kabelu jde na anténu a druhý přívod - stěnění je připojený u paty antény na karoserii, tedy na kostru. Tolik stručně k teorii a uvažované délce antény.

Pokud použijete půlvnný dipól nebo složenou anténu i s dalšími prvky pro dálkový příjem, bude mít impedanci 300 ohmů, což vám třeba nic neříká, ale docela jednoduše se 75 ohmovému vstupu na přijímači přizpůsobí tak zvaným symetrizačním členem, což je malá destička s dvouděrovým jádrem a v něm několik závitů důmyslně navrženého vinutí. Zase o tom nemusíte přemýšlet: za drátky vstupu symetrizační člen v krabici na anténě připojíte k anténě a pod šroubky na výstupu symetrizačního členu připojíte kabel. Na druhý konec kabelu u přijímače nasadíte symetrický konektor.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: host*
Datum: 03.08.14 12:09

Televizní digitální pozemní vysílání DVB-T vysílá ve IV a V. televizním pásmu na frekvencích od 470 do 790 MHz, takže mají mnohem menší rozměry dipólu i celé antény. VKV na ně sice chytíte, ale není to optimální. Na kus drátu asi chytnete to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 03.08.14 12:07

Anteny DVB na prijem FM moc vhodne nejsou. Jsou delane na jina pasma.

Anten na FM (tez zname jako VKV) se prodava spousta. Nejdulezitejsi parametry jsou smerovost (jak uzky prijimaci smer antena ma) a pak zisk (jak moc lepe prijima ("zesiluje") signal oproti bezne prutove antene).

Problem pro FM je ten, ze se dost casto vysila z ruznych mist (kazde radio ma svoji vysilaci antenu umistenou nekde jinde ve meste/okoli), takze je otazka, na co by clovek smeroval tu antenu s uzkym smerovym prijmem. Pak by bylo lepsi koupit nejake sito nebo i vsesmerovy prut. Zalezi to na mistnich podminkach (teren, rozmisteni vysilacu, ktere chcete prijimat, jak jsou daleko, ...)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.14 12:18
avatar

Většina radiopřijímačů je dnes vybavena vnitřní antenou.Úroveň signálu je určena jádrem z feritu.Antena je naladěna optimálně na vstupní obvody,takže do ní zasahovat bývá spíše na škodu.,proto ani neni přijímač vybaven konektorem na vnější anténu,pokud není součástí přijímače prutová anténa,která má impedanci 75 OHM.Prodloužit tuto anténu lze zkusmo dalším vodičem.

JB

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 03.08.14 12:58

jabraka:

Jádrem z feritu? Příjem FM?

Příjímače FM jsou vybaveni minimálně prutovou anténou, i mobil z FM přijímačem musí mít připojeny alespoň sluchátka služící jako drátová anténa...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.14 13:14
avatar

S FM signálem jsem měl vždycky problém. Každá stanice potřebuje nastavení antény trošku jinak a umístění té správné na střeše, třeba paneláku, není to nejlepší řešení. Dneska je vhodnější použít rozhlasový signál, který je k dispozici v DVB-T nebo internetové rádio. Odpadají tak všechny vnější rušivé vlivy. A těch rozhodně není málo.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.