Nefunkční CRT televize Orava

Od: Datum: 28.07.14 11:52 odpovědí: 16 změna: 28.07.14 22:39
Předem se omlouvám jestli jsem to zařadil do špatné kategorie. Mám problém s televizí. Po asi roce co jsem ji nepoužíval jsem ji chtěl zapnout, klasicky jsem zapojil do zásuvky, zmáčkl tlačítko na ovladači a nic, ani červená dioda signalizující přívod napětí nesvítila. Jediné co mě napadlo je špatné trafo. Jinak televize ještě před odstávkou jela krásně, pěkný obraz (žádné mrtvé pixely). Nevíte čím by to mohlo být?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.14 11:54
avatar

Může to být špatné trafo, jak říkáte, nebo do ní nejde vůbec proud. Otevřel bych jí a zkouknul, jestli nemá někde uhnilé kontakty. Bender

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 28.07.14 12:14
avatar

Dobrý den, píšete o zmáčknutí tlačítka na DO - v jakém stavu jsou v něm baterky? Co tam zkusit vložit nové? Zdravím!

doplněno 28.07.14 17:54:

Jenom, aby to s tou TV nedopadlo stejně, jako v nedávné otázce, kdy se tazatelka ptala na nefunkční monitor, který dříve normálně fungoval a až v závěru uvedla, že ho rok skladovala ve sklepě - o případné vlhkosti sklepa se nerozepsala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 28.07.14 12:38

Televizor je třeba asi nejdříve zapnout vypínačem na televizoru, tím se zapnou vnitřní obvody pro dálkové ovládání a pak je možné ji zapínat a vypínat dálkovým ovladačem. Je zřejmě, že pro příjem DVB-T máte settopbox nebo analogový signál ze společné televizní antény a jde jenom o základní zapnutí, aby televize ožila. Mimo jiné. nemá typický síťový transformátor, už dávno se používají spínané zdroje, takže je zbytečné do ní lézt a něco hledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 12:45
avatar

Trafo špatné nebude, jednoduše proto, že tam žádné není. Poslední TV s klasickým trafem snad byl sovětský Rubín. Navíc (kdyby tam bylo), by to byla jedna z nejméně poruchových součástí.

doplněno 28.07.14 12:50:

Před jakýmkoliv zásahem do TV s obrazovkou CRT (zvlášť barevnou) důrazně varuji. Jako laik tam nic neobjevíte a je tam životu nebezpečné napětí (desítky tisíc voltů).

doplněno 28.07.14 12:57:

Ještě doplním: obrazovka CRT může mít malý jas, nízký kontrast, špatnou ostrost, špatné barvy..., ale určitě ne "mrtvé pixely".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nefunkcni
Datum: 28.07.14 13:42
chcete mi snad tvrdit, že je tam to napětí i pokud televize není zapojená do sítě?
Od: bmbx®
Datum: 28.07.14 13:47

No pokud je třeba nefunkční zdroj, tak tam zůstanou nabité kondenzátory na 320V a i to tokáže potrápit, případně i zabít...

doplněno 28.07.14 13:50:

Pokud se neozývá ani typický zvuk (což bývá odmagnetování obrazovky), tak jsou v háji pojistky, nebo cokoliv jiného co znemožňuje napájení TV. Odmagnetování obrazovky jsou totiž úplně nezávislé obvody na vlastní TV, mívají společný jen spínač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 14:00
avatar

Ano, obrazovka se chová jako velmi dobrý kondenzátor a za určitých okolností na ní může napětí několika tisíc voltů držet i několik hodin po vypnutí TV a vytažení šňůry ze zásuvky. To, že se při zapnutí obrazovka nerozsvítila, nemusí znamenat jistotu, že na ní to napětí není.

doplněno 28.07.14 14:11:

bmbx - jistě, pokud skutečně nejde TV vůbec zapnout (což tak podle tazatelových příspěvků vypadá), žádné napětí v ní po roce mimo provoz být nemůže. Jenže neznám tazatelovi vědomosti a tak jen varuju před neuváženým zásahem. To, že se televize tváří, jako bez napětí ještě neznamená, že to tak opravdu je.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.07.14 14:04

magdon:

předpokládám, že TV neběží, takže VN na obrazovce asi nebude, nehledě na to, že pokud se v ní nehrabe nějaký "destruktor" tak nemá šanci si zrovna na tohle šáhnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nefunkcnicrt
Datum: 28.07.14 13:03

A není to na nějaké chatě či chalupě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nefunkcni
Datum: 28.07.14 13:39
samozřejmě že jsem mačkal tlačítko na televizi. Neozívá se ani typický zvuk, který se při zapínání CRT obrazovek ozývá, takže bude něco špatně s tím přívodem proudu. jinak je to model Orava Color 345
Od: 111®
Datum: 28.07.14 14:39

jen tak mimochodem a zásuvka co je to do ní zapnuté je funkční? Nepřekousala myš přívodní kabel? Nejsou kontakty vidlice šikmo k sobě? že by v zásuvce neměly kontakt?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 28.07.14 17:48

POJISTKA?

Aha, takže je ještě další možnost proč TV není napájený: pojistka. Tento typ TV (a také podobný 470, 346 a další) je jištěný ještě před síťovým vypínačem přímo za přívodem od sítˇové šňůry pojistkou označenou ve schématu jako F101 s hodnotou T3,15A, tedy trubičková skleněná pojistka typu T pro 3,15 A.

Pokud je přístupná zvenku, tak je možné ji zkontrolovat případně vyměnit po odpojení síťové šňůry ze zásuvky a vypnutím vypínače. Vyměnit za stejný typ a proudovou hodnotu.

Pokud je uvnitř televizoru měl by ji zkontrolovat a případně vyměnit kvalifikovaný technik, který za správně provedenou opravu bude ručit (že vám dá správný typ a hodnotu pojistky a také že televizor správně opět zavře a přezkouší a předá).

Tato odpověď měla být vložená až na konec, vložila se doprostřed, snad to najdete

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: host*
Datum: 28.07.14 16:39

Ještě jednou - píšete:"klasicky jsem zapojil do zásuvky, zmáčkl tlačítko na ovladači a nic, ani červená dioda signalizující přívod napětí nesvítila".

a) zapnul jste síťový vypínač na televizoru? Pokud vám přesto červená LED nesvítí:

b) máte v zásuvce napětí? Zkuste do zásuvky připojit lampičku nebo holicí strojek, nebo něco, do by mělo při zapnutí fungovat

c) jak už tu předchízí rádce uváděl praktickou zkušenost: není přerušená síťová šňůra (nebo prodlužovačka, nebo kudy to vedete), třeba překousaná křečkem nebo myšima?

d) pokud vám červená LED na televizoru svítí a TV nejde pustit dálkovým ovladačem, zkuste jiné tlačítko nebo tlačítka jiných kanálů. Stává se, že kontakty tlačítek v DO bývají zoxidované, což není problém, stačí DO rozebrat a očisti kontaktrní plošky izopropylalkoholem (nebo v nouzi jiným čistým lihem), někdo to zkouší gumovat školní gumou, ale chce to umýt lihem i vodivé špuntíčky na gumové vložce pod tlačítky (pokud je to tento typ DO).

e) DO (ovladač dálkového ovládání) jednoduše vyzkoušíte tak, že ho hodně přiblížíte k rádiu naladěnému na pásmo středních vln a při stisku tlačítek by mělo být slyšet typické cvrkání. Případně si to zkuste s nějakým zaručeně fungujícím dálkovým ovladačem dřív, než ten váš budete rozlouskávat a šmudlat hadříčkem namočeným v lihu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 28.07.14 17:29

jo a jestli je ovladač infra tak si s ním posviť do foťáku na mobilu, měla by být vidět bílá barva svitu..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nefunkcni
Datum: 28.07.14 21:05
když jsem televizi po jednom dni dnes znovu zkoušel zapojit tak ihned v ní bylo slyšet takové zavrnění, takže do televize proud jde, ale ještě záleží na tom, kam přesně jde. a zásuvka funguje, mám v ní už roky zapojený zesilovač signálu z antény
Datum: 28.07.14 22:39
avatar

Asi nezbude nic jiného,než se toho proudu zeptat,kam vlastně jde,nejlíp prostřednictvím nějakého opraváře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.