Porucha rychlosti otáček u motoru-šicí stroj

Od: Datum: 21.07.14 14:27 odpovědí: 8 změna: 21.07.14 18:03

Dobrý den.

Mám kufříkový šicí stroj Lada 132. Při šití přidávám otáčky motoru pravým kolenem přes páku. Čím více jsem tlačil koleno vně na páku, tím rychleji se točil motor u šicího stroje. A najednou se mi stalo, že když jsem přestal šít - a páky se nedotýkal - a chtěl látku posunout, tak se zničeho nic rozeběhl motor na nejvyšší obrátky. Motor jsem musel zastavit tím, že jsem vytáhnul přívod ze zásuvky.

Rozebral jsem šicí stroj a zjistil jsem, že je u motoru zařízení - odporové, které při pohyby páky stlačuje knoflík a tím se reguluje

rychlost motoru. Toto zařízení má hodnoty : 220V,m 700 Ohmů, 50W, 0,7A, typ RL 40

Motor jsem zapojil samostatně bez tohoto zařízení a běží na nejvyšší obrátky.

A mám dotaz : lze toto zařízení uvnitř opravit, aby fungovalo správně?

Děkuji za případné rady.

Posílám foto tohoto zařízení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 21.07.14 14:35

předpokládám že ty matičky včetně té příčky se hýbou také. Domnívám se že uvnitře regulátoru jsou uhlíkové destičky, které se stlačují a následně sepne ta kovová příčka ty kontakty co koukají od šroubků. Opravit se to asi dá,ale netuším jak se ten rozběhový krám rozdělá...

Ohodnoceno: 2x

Od: misa504*
Datum: 21.07.14 15:50

Ano, hýbou. Píšete to asi správně, kovová příčka sepne ty kontakty co koukají od šroubků. Jenom nechápu, jak se tímto zařízením

mění rychlost otáček motoru, když k sepnutí kontaktů dochází až při největším stlačení knoflíku.

Protože při mírném pohybu kolena vpravo na páku - se knoflík zmáčkne minimálně a kontakty od šroubků nemohou být sepnuty - jsou otáčky motoru minimální.

Zařízení lze rozebrat tak, že směrem pod destičkou jsou dva šroubky. Ty předpokládám se vyšroubují a ten knoflík vypadne směrem dolů.

Pak by měli být vidět uhlíkové destičky, ale zda půjdou opravit - vyměnit - nevím.

Od: bmbx®
Datum: 21.07.14 15:55

Opravit lze všechno. Je to uhlíkový regulátor, je plný uhlíkových destiček které stlačováním mění odpor. Pokud se odšroubují ty matičky a vytáhne se ten "čudlík" se závitem, vysypou se z toho ty destičky a vypadne pružina co je na tom "čudlíku" navlíknutá a cele to vrací do nulové polohy. Otázka je co se s tím stalo, většinou se časem ty destičky rozlámou a regulátor nereguluje, má jen možnosti vypnuto, dlouho nic a pak plné obrátky. Nestalo se vám, že te n čudlík zůstal zaseknutý na maximu? Ale to by podle obrázku moc neodpovídalo...

Funkce je taková, že obvod se při malém stlačení uzavře přes destičky a motor se začne točit, stlačováním destiček se odpor zmenšuje, až dojde k sepnutí kontaktu, to jsou maximální otáčky motoru a obvod je uzavřen mimo uhlíkové destičky přes kontakty.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 21.07.14 16:11

Čudlík nezůstal zaseknutý uvnitř, když jsem to prvně viděl při demontáži krytu stroje. Bude to určite tak jak píšete.

Hezky jste my vysvětlil funkci.

Z boku pod čudlíkem a krytem - pohybuje se při pohybu čudlíku - kolem je vidět ta pružinka. A při zatřepání se nic nesype - drť z destiček. Když budou destičky celé, pak by byla oprava snadnější? Co by mohlo být uvnitř ještě vadného?

Myslíte, že bych to měl vše rozebrat? Bude to něco platné? Ty destičky asi již neseženu nebo z něčeho obrousit?

Také se mi to může vše rozsypat, pak to asi již nedám dohromady.

doplněno 21.07.14 16:20:

Vedle u motoru je kondenzátor WK 723 39, 0,02 mikro F 2x 2500 pF

Nemůže mít souvislost s poruchou?

Datum: 21.07.14 16:48

Právě, že mi není zcela jasné co se s tím mohlo stát aby to nebylo zaseklé a přitom to šlo do maximálních otáček, rozebrat se to dá, ale je trochu problém ze skládáním zpět, ty destičky jsou tenké a křehké. Kondenzátor je dvojitý odrušovací. Má ten stroj jednoduchou dvoupramennou síťovou vidlici, nebo třípramennou s připojením na ochranný kolík? Napadá mě, že pokud by se ten kondenzátor na jedné straně prošvyhnul a regulace by byla zrovna ve větvi nuláku, tak by motor šicího stroje jel na plné obrátky a nešel by ničím vypnout.

Ohodnoceno: 0x

Od: 111®
Datum: 21.07.14 17:08

kondenzátor je odrušovací, zkuste odpojit a uvidíte...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.07.14 17:22

Ze zásuvky jdou do stroje tři kabely.

Jak mám odpojit kondenzátor? Na každé straně je přiletovaný kabel. Takže každý kabel odletovat a vzájemně kabely spojit bez kondenzátoru?

Jak lze zjistit doma, že je kondenzátor proražený?

Datum: 21.07.14 18:03

Pokud nemáte multimetr, nebo alspoń prozváněčku, nebo žárrrrovičku s baterkou, tak těžko budete zjišťovat, zdali je proražený.

Lepší by bylo foto, ale předpokládám, že pokud je kondenzátor kovový, tak je přimotnován na něco kovového a na to kovové je zároveń napojen střední ochranný vodič ze síťové šňůry, nebo jestli není kovový tak má jeden lichý vodič připojen na to něco kovového. V prvním případě konndenzátor odmontujte aby se nedotýkal, v druhém případě odpojte ten "lichý vodič" a pak to vyzkoušejte, ale pozor na bezpečnost.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.