Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
a) mám v panelovém domě na chodbách klasické zapojení světel, kdy se zapne jakýmkoliv vypínačem a svítí to nějakou dobu, jak je to zapojeno? Pouze časovým spínačem? Kde bych mohl vidět nějaké zapojení? Nemohu si to představit.
b) Potom bych se chtěl zeptat, vedle ve vchodě mají zapojené senzory, kdy světlo svítí jen když někdo projde? Jak to napojit na stávající rozvod?
c) Ještě tam mají vychytávku, že při zmáčknutí jističa, svítí ještě nějaké světlo v každém patře stále dokud jistič nevypnu.
Nevíte jak to udělat v našem vchodě?
Jen doplním, že ten skorovodorovný skleněný váleček se dvěma dráty je "rtuťové prasátko". Nakloněním se přelívá kapka rtuti spojující kontakty.
Jééé , tohle ještě existuje? Já to nikdy neviděl fungovat, ale mám z toho schované to prasátko (co kdyby se někdy na něco hodilo, že jo...
). Mělo to nespornou výhodu, neopalovaly se tomu kontakty, což byla druhá nejčastější závada novějších časovačů.
Udv - budete se možná divit, ale těchhle časovačů ještě běhá docela dost. A mám dojem, že se dají pořád ještě koupit.
doplněno 17.07.14 10:38:Udw - teda ne těch rtuťových, ale těch na obrázku výše.
Čo sa týka schodišťového zapojenia, je tam schodišťový časový spínač. Jednotlivé vypínače sú zapojené paralelne, t.j. ktorý koľvek vypínač na schodišti zopne okruh do spínača, ktorý zopne okruh el. magneticky alebo elektronicky.
To zapojenie zvykne byť aj súčasťou balenia v predajni. Bod b, jeden z tých okruhov ovláda aj senzor. Bod.c , v okruhu je zapojený časový oneskorovač.
Děkuji,
tak už chápu jak je to zapojené z obrázku.
Jak se to pak prosím zapojuje na ty nové senzory, aby to svítilo jen v době aktivace čidla každé světlo zvlášť?
Děkuji za vysvětlení, ještě poslední věc co mě zajímá, tak jak je to zapojené na tom schodišťovém automatu, kam jde fáze? Přímo na žárovku a zároveň na vypínač? Nebo je tam nulák? Bavím se o zapojení z obrázku.
Děkuji
Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví tak je...
... a náhodou to platí i pro ty dvě svorky u nápisu 220V v obrázku...
Jen pozor, ta fáze se vrací do nestisknutého spínače přes tu "minutku"...
Jak to prosím je opravdu? Zkušený elektrikář mi tvrdil, že ve vypínači se vždy musí spínat jen fáze, tady je to však naopak?
Většina minutek je spínaná uzemněním kontaktu, pak může být rozvod tažen třemi dráty (spínaná fáze do světla, společný nulák do světel a vypínačů, spínání od vypínačů do minutky) a je splněna podmínka, aby v objímce žárovek ve zhasnutém stavu NEBYLA fáze - kvůli bezpečnosti třeba při výměně žárovek.
Dnešní domovní spínače bývají univerzální a jen správným propojením svorek je přizpůsobíme pro spínání buď nulou nebo fází.
Vypínač od domovního osvětlení není klasický vypínač od lustru - pak by Váš "zkušený" elektrikář měl pravdu. Jde o ovládací tlačítko a tam jsou pravidla trošku jiná...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.