Co je to ca součástku?

Od: Datum: 01.07.14 21:26 odpovědí: 7 změna: 02.07.14 15:01

Dobrý večer,

kamarád mě požádal ať se mu podívám na autorádio, které nefunguje. U napájení byl dost nafouklý kondenzátor (na druhe fotce už je prázdné místo po kondenzátoru vlevo dole), ale taky se mi zdá že je tam jedna ležící součástka s 2-mi nožičkami nějaká asi vadná. Jakoby byl plastový obal protavený. Netuším co to je za součástku. Prosím o radu. Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ja1
Datum: 01.07.14 21:34

To bude regulátor - tranzistor, stabilizátor napětí.( Podobné jsou i na zákl. deskách počítačů). Chtělo by to zjistit označení pokud se dá přečíst a pak použít dar přítele Googla ke zjištění vlastností.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.07.14 21:40

Už jsem to asi našel. Bude to stabilizátor, jen nevím přesně který abych ho koupil. Označení na prvním řádku je 78M08 ale další řádky nečitelné

http://pdf1.alldatasheet.com/…f/view/131211/ETC1/78M08.html

Od: ja1
Datum: 01.07.14 21:42

7808, to vypadá zřejmě na stabík +8V . M určuje další vlastnosti.

Datum: 01.07.14 23:12

Integrovaný stabilizátor 7808 v SMD provedení (pouzdro TO-252, +8V, 0,5A).

Ohodnoceno: 1x

Od: lmgify
Datum: 02.07.14 13:08

Podle neosazenych pozic koukam, ze vyrobce usetril asi 10,-Kc za elektrolyticky kondenzator, vyhlazovaci civku a diodu. Za odmenu pak pri prepeti nebo nadmernem proudu odesel jeden kondenzator a stabilizator napeti a cele zarizeni prestalo fungovat. Šetreni na pravem miste *zed*

Od: bmbx®
Datum: 02.07.14 15:01

imgify:

cívka by nic nezachránila, je tam měla by tam být kvůli rušení, ale to dostatečně omezí ten stabilizátor, dioda - pokud byla ochranná proti přepólování, tak autorádia by zapojení přepóloval jen blbec a pokud je to zenerka proti přepětí, tak to bývá hodně k vzteku, tače tam v klidu zbytečně velký proud a kdo si takové autoradio zapojí mimo klíček zapalování a jede jednou za týden, tak mu to spolehlivě vyfláká baterku :-D Už jsem z takového autoradia zenerku doloval, žralo vypnuté přes 200mA

Datum: 02.07.14 14:52

Díky moc za odpovědi. Kondenzátor už je tam nový, a stabilizátor mám objednaný. Zase jsem se něco přiučil. Poprvé vidím jak vypadá smd stabilizátor.

Ještě jednou díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.