Pohyblivý prodlužovací přívod

Od: Datum: 27.06.14 09:38 odpovědí: 12 změna: 27.06.14 12:32

Zajímá mě, zda dle platných norem lze zapojit jeden prodlužovací přívod (pes) do druhého, a tím prodlužovací přívod "prodloužit".

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 27.06.14 10:05

Zdravím, myslím že ne a to i už čistě logicky. Každý spoj představuje určité nebezpečí a norma udává vždy zásadu jednoduché konstrukce. To by pak každý mohl ze 6 zásuvkové prodlužovačky, kterou laik napájí ještě třeba z rozbočky připojením dalších prodlužek do každé zdířky udělat takovou ptákovinu, která je zralá na vyhoření (bohužel někteří stánkaři a dokonce na městě to tak praktikují a navíc i v dešti, kdy to ve spojích akorát zamotají do igelitu- to už by mělo být trestné). Ze situace v závorce si rozhodně neberte příklad, to je odstrašující věc. Pokud potřebujete delší přívod, tak si kupte delší. Pozor na vnitřní a venkovní použití jsou jiné kabely a s rostoucí délkou je třeba brát v potaz větší průřez vodičů. Mimochodem, co to bude napájet? Napiště napětí, proud a výkon.

P.S.: každou předlužovačku (v nezapojeném stavu) radím též přezkoušet alespoň multimetrem, zda je správně zapojeno uzemnění, neutrální vodič a vodič fázový. Dnes se vše dělá v Číně, tak bacha.

Ohodnoceno: 0x

Od: celp®
Datum: 27.06.14 10:23

Zdarec.A já zase myslím,že lze,ale celková délka pohyblivého prodloužení nemá přesáhnout 50 m.

ČSN 340350/par.3533: Celková délkapohyb.přívodu (včetně použitých prodlužovacích přívodů) nemá překročit 50m.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.06.14 10:47

Norma sice na takto konrétní situaci úplně napamatuje, ale samozřejmě, že to lze.

Jen je potřeba to dělat nějak s citem a rozumem. Je třeba si uvědomit, že průřez vodičů "pesových" prodlužovaček je malý, kolikrát nejsou ani moc dobře konstrukčně udělané, takže například zapojit jich osm do sebe a na konci napájet svářečku nebo 2kW gril není úplně dobré. Ale pokud použijete v domácnosti na napájení notebooku dvě takové prodlužky, které budou jinak v pořádku, žádnému riziku se nevystavujete.

Jinak obecně platí to, co napsal kolega přede mnou, že obecně by neměl být pohyblivý přívod delší, než 50m, ale norma jistě myslí, že jde o jeden celistvý přívod.

Ohodnoceno: 2x

Od: defo
Datum: 27.06.14 10:57

Zdravím všechny, kteří reagovali. Jsem si téměř jistý, že před cca 30 léty jsem to četl jako nepovolené. A teď nic takového zakázaného nemůžu najít.

V praxi řeším zděděný problém, kdy ve zděné chatě, rozvod Cu, je v každé místnosti pouze jedna zásuvka. To dnešnímu počtu el. spotřebičů nevyhovuje. Nabízí se řešení zapojením "psů" (např. dva za sebou - resp. vedle sebe) postupně tak, aby např. na dalších dvou místech byly zásuvky k dispozici. Pochopitelně pro taková zařízení jako je noční lampičky, NB, atd. a pochopitelně kvalitní prodlužovací přívody. Sekat zdi nebo lištovat mně nepřipadá rozumné.

Další kámen úrazu je to, že si při tvorbě rozvodu nikdo nedělal hlavu s tím, že na jednom světelném okruhu může být max. 1 zásuvka. Okruhy jsou řešeny jako smíšené - dle stavební dispozice. Odporuje to normě, ale nenapadá mě důvod, proč by to v praxi být nemohlo. Jedině snad proto, že vypínače jsou konstruovány na 10 A a pak by tedy jistič mohl být max. 10 A a nebo proto, aby bylo k dispozici osvětlení při odpojení zásuvek. Nebo někoho napadá další důvod?

Od: fido
Datum: 27.06.14 11:03

nevím jak před 30, ale před 20 se to nepovolovalo, neboť se nepouživaly zasuvky a zastrčky do mokra. Dnes je to běžné. Ale opět musí člověk použít hlavně kromě zákonů a norem MOZEK. Když položím spoj do louže, nebo jezírka,a si to nebude to pravé ořechové, ale v trávě mokre od rosy to vadit nebude ..

Datum: 27.06.14 11:30
Myslím, že to s tou vlhkostí nebude tak žhavé ;)

Od: fido
Datum: 27.06.14 11:39

tohle nikdy nikoho nemuže zabít ani "kopnout" pokud nepolezou z bazenu :D

Datum: 27.06.14 11:25

Takhle prostě vždy fungovala a asi ještě nějaký čas bude fungovat tzv. lidová tvořivost. Franta z křižovatky udělal Pepovi z baráku za pytel obilí elektriku v chalupě, protože Franta tomu rozumí, když byl na vojně u spojařů a všichni byli spokojení.

Pokud to funguje, dává to aspoň trochu smysl a nevypadá to nebezpečně, tak to tak nechte, co popisujete zase až takový průšvih není. Důležitější, než jestli je tam tolik a tolik zásuvek se světlama, je to, jestli je to bezpečné (tzn. zkontrolovat proudovodné spoje, dotažení svorek, uzemnění, atd..)

Datum: 27.06.14 11:45

Pánové, nějak mi ve Vašich odpovědích chybí zmínka o tom, ža je nutné dodržet maximální odpor proudové smyčky! Ten se zvětšuje nejen s délkou vedení, ale hlavně s každým dalším spojem. Takže při větším počtu prodlužováků by se mohlo stát, že příslušný jistič nevypadne ani při tvrdém zkratu na konci. Hasiči pak mají o zábavu postaráno.

doplněno 27.06.14 11:56:

Buss - jestli doma dodržíte či nedodržíte normu je jistě Vaše věc, ale počítejte s tím, že když Vám vyhoří barák kvůli takhle zapojené elektrice, pojišťovna se Vám vysměje a možná ještě zaplatíte výjezd hasičů. (Když lehne popelem i sousední dům, už to bude veřejné ohrožení).

doplněno 27.06.14 12:58:

Nechci strašit, moji odpověď berte jako obecné varování. Samozřejmě 2 prodlužovačky problém nejsou, ale podle původní otázky to vypadalo na větší počet. Viděl jsem v jednom vietnamském obchodě takhle spojených snad 10 dvoumetrových prodlužovaček za sebou. Co bylo na konci za spotřebič netuším, ale to už si o malér docela koledovalo.

doplněno 27.06.14 13:05:

Buss - "...to je MŮJ problém, píšu, co mám , vím co dělám a jak..."

No právě, vy určitě víte co si můžete dovolit, ale tazatel asi o problému moc neví (ostatně proto se ptá) a tak je lepší ho varovat před možnými následky, než tvrdit, že se nic stát nemůže.

Datum: 27.06.14 12:32

Měříte si doma na konci prodlužky impedančí smyčku? Já ne, ačkoliv bych mohl...

Proto je potřeba dělat věci hlavně s rozumem.

Pokud se pohybujeme opravdu v prostorách domácnosti, kde přívod a instalace je v pořádku, pár prodlužek nám katastrofu neudělá, zvlášť, když je před zásuvkou 10A jistič (vypínací proud 50A).

Ale samozřejmě je jinak otázka impedance celkem zásadní.

Od: buss®
Datum: 27.06.14 11:48

Lze, norma je, ale ... je závazná? A kdo to doma zakáže? Já tahám 3 po sobě (90 m) a asi ještě přidám pro sekačku..

doplněno 27.06.14 12:21:

defo, to mělo padnout hned. I v bytě mám dvě za sebou, co chci táhnout zvlášť a ovládat. Jsou-li v pořádku...

Magdon, to je MŮJ problém, píšu, co mám , vím co dělám a jak (a dělám si je sám, či opravím neb u kupovaných odchází zásuvky, zástrčky). Jsem svéprávný ... Žádný barák, zahrada?, soused nevyhoří... tak nestrašit prosím!

Od: defo
Datum: 27.06.14 11:52

Jen upřesňuji, že se jedná o prodlužovačky zapojené a umístěné ve vnitřním prostředí - podél stěny v místnosti.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.