Tlačítko stop /start

Od: Datum: 19.06.14 16:33 odpovědí: 12 změna: 20.06.14 18:31

Dobrý den,chci se zeptat jestli by se dalo něják zapojit tlačítko stop a start na 12v přes relé.jako že zmáčknu zelené tlačítko jako start a červeným to vypnu.umím to zapojit pouze na 230v přes stykač.ale dalo by se to něják zapojit přes relé.doma mám hromadu přepínacích relátek asi 20ks.DĚKUJI ZA RADY

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.14 16:52

Pokut to umíte se stykačem na 230 V, umíte to i s relé na 12 V. Vždyť funkce stykače a relé je naprosto stejná.

doplněno 19.06.14 17:08:

Jestli máte relé jen s jedním svazkem kontaktů, tak máte smůlu. S takovým relé to skutečně nejde. Ale není to moc obvyklé. Co je to za relé?

Ohodnoceno: 0x

Od: rele
Datum: 19.06.14 17:02

nojo ale na rele nejsou pomocné kontakty

Datum: 19.06.14 17:11

Tak si kontakty rošiřte použitím dvou relátek paralelně. Stačí jen zapřemýšlet.

Datum: 19.06.14 17:03

Přesně jak píše magdon, princip je zcela stejný. Vždy jde o to, že ať už stykač, či relé musí mít pomocné kontakty, které drží okruh cívky i poté, co zelené tačítko pustíte. V tomto oktuhu je zařazeno červené tlačítko (je, pochopitelně typu NC) , takže po jeho stisku relé či stykač odskočí a je vypnuto. Docela triviální, ne?

Datum: 19.06.14 17:45

Dobrý den,prosím namaloval by mi někdo schéma zapojení myslel jsem že to bude jednoduší relé mám 2 kontakty napájení cívky a pak zbylé tri jsou ty přepínací.Moc děkuji

Datum: 19.06.14 20:25

Vždyť na tom není nic složitého. Zřejmě máš relé jen s jedním svazkem kontaktů, takže místo jednoho, použiješ relé dvě. Jejich cívky spojíš paralelně. Spínací kontakty jednoho použiješ jako pomocné kontakty stykače, kontakty druhého jako hlavní kontakty.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.06.14 11:47

Dobrý den, upřímě bych měl o schéma také zájem... Přemýšlím tu nad tím, a nemohu to vymyslet... stále mi to nedává smysl... Děkuji

Od: 111®
Datum: 20.06.14 12:34

třeba takto:

doplněno 20.06.14 13:11:

nebo

Datum: 20.06.14 12:38

Datum: 20.06.14 15:28

Vaše schémátka jsou sice hezká, ale unikla Vám zkutečnost, že tazatel má relátka pouze s jedním přepínacím kontaktem. Takže když ten kontakt použije jako přidržovací, nezbyde mu už žádný další pro spínání spotřebiče. Teď nemám čas, ale příležitostně schéma nakreslím.

doplněno 20.06.14 16:30:

Pokud Vám nevadí, že budete používat stejné napětí pro relé i spotřebič, lze to udělat i s jedním relé s jedním svazkem kontaktů.

doplněno 20.06.14 16:44:

Kdyba Vám to vadilo, cívku druhého relé připojíte paralrlně k cívce prvního relé a jeho kontakt pak můžete použít už na cokoliv.

Od: bmbx®
Datum: 20.06.14 15:47

Tak snad kvůli dalšímu relé co bude ovládací a jeho cívka bude paralelně k cívce toho přidržovacího relé není nutné nic kreslit

Datum: 20.06.14 18:31

Dobrý večer děkuji za odpovědi,nakonec se mi to podařilo zapojit.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.