Nikon d5000

Od: Datum: 16.06.14 17:38 odpovědí: 4 změna: 17.06.14 00:42

Dobrý den,

může mi někdo jednoduše a srozumitelně (prostě "po lopatě" jako děcku) vysvětlit vztahy mezi ohniskovou vzdáleností a clonou?

Mám objektiv 18-55 mm a na něm ještě čísla 1:3,5 -5,6 G. Vůbec nevím, co si mám pod tím představit. Je mi jen jasné, že při nastavení na 55 je focený předmět nejblíž a při nastavení 18 nejdál. K tomu bych měla přidat i odpovídající clonu. Teoreticky čím menší číslo, tím fotit na blízko a čím vyšší, tím fotit vzdálenější objekty.

Ovšem výsledek je takový, že když se snažím vyfotit třeba včelu na květu, tak je to buď celé rozmazané a nebo alespoň část. Případně mám ostré okvětní lístky, ale neostrý střed. Další fotky např. krajiny jsou buď přesvětlené a nebo tmavé (ISO 200 při normálním slunečním svitu odpoledne venku).

Snažila jsem se navštěvovat i fotokroužek, mladý vedoucí fotil pěkně, ale nevysvětlil nic. Prostě to neuměl vysvětlit, a raději nám aparáty nastavil.

Děkuji

Nisla

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 16.06.14 17:54

mezi ohniskem a clonou není žádný vztah, který by se týkal expozice. Ohnisko je jedna věc, jeho změnou se mění úhel záběru a dle změny ohniska se mění světelnost objektivu (minimální nastavitelná clona). Správná expozice záleží na vztahu clona - expoziční čas, ale na to snad využijete vnitřní měření fotoaparátu, které vám to nastaví samo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.06.14 18:03

Na začátek musím říct, že mi vůbec není jasné, proč si kupujete DSLR, když neznáte zcela základní věci..To si odpustit opravdu nemohu.

Zcela jednoduše vysvetlit se to dá jen těžko, to se totiž musí pochopit..

Ponechme stranou ohniskovou vzdálenost objektivu (to jsou ony čísla 18-55 v mm).

Clona je volbou fotografa, který si ji určuje dle světla, požadované hloubky ostrosti, respektive svého záměru na prokreslení či "rozmazání" určité části fotografie.

Neexistuje žádné dogma kdy jakou clonu volit, které by bvylo jediné správné.

Obecně vzato, čím více zacloníte objektiv (menší otvor kterým proniká světlo k čipu fotoaparátu), tím větší hloubka ostrosti (je více prokreslené-ostré popředí i pozadí).

Objektiv 18-55 opravdu není vhodný na makrofotografii (včela na květu)...Nicméně pokud máte ostré okvětní lístky a ne to co chcete (asi včelu), potom může být příčin několik:

1. máte špatně zaostřeno - to je u makrofotografie častý začátečnický problém

2. nebo - měla jste zaostřeno dobře, ale při zmáčknutí spouště jste se pohnula směrem "od či k objektu"

3. nebo - objektiv z konstrukčního hlediska nedokáže na danou vzdálenost zaostřit

4. nebo - máte aktivován režim AF-C nebo AF-A a fotoaparát při namáčknutí spouště přeostřil

5. nebo - máte zaostřeno mírně přes objekt..a nastavenou malou clonu...tudíž fotografie není prokreslená

6. nebo - fouká vítr...a květina se hýbe (stači i velmi nepatrný pohyb

7. nebo - máte nastaveno nejvyšší clonové číslo..a na fotografii již je vliv difrakce

8. nebo - spousta dalších věcí..protože to s fotoaparátem prostě neumíte (viz.přesvětlené nebo tmavé krajinky...).

Od: bmbx®
Datum: 16.06.14 18:23

martincakl:

Taky jsem si položil tuto otázku, ale těch lidí co chtějí být se zrcadlovkou takzvaně "in" a neznají základy je tolik až to hezké není. Co je smutné, že mnoho z nich ani nemá zájem se to nejzákladnější naučit...

Od: nutt®
Datum: 17.06.14 00:42
Zdravím,
takže to vezmu polopatě :
.
18-55 mm = je označení ohniskové vzdálenosti
.
f3,5 - 5,6 představují světelnost objektivu, čím menší číslo tím více světla a tím kratší můžete nastavit čas uzávěrky (např. 1/400s)
.
Čas uzávěrky znamená jak dlouho se bude fotka fotit, pokud fotíte něco co se rychle pohybuje je nutné nastavit kratší čas (např. 1/1000s) ale čím kratší čas nastavíte tím méně světla bude na fotografii proto je třeba použít nízké clonové číslo (např. f3,5). Co se týká obecně setových objektivů tak moc dobré nejsou ale pro rodinné a hodně amatérské fotografie dostačující.
.
Upřímně doporučuji zakoupit nějakou knihu začínáme se zrcadlovkou, toto jsou opravdu úplné základy a dají se vysvětlit za hodinu focení ale psát to vše by bylo na dlouho. Ještě bych doporučil vzít si fotoaparát do ruky nastavit manuál (kolečkem na M) a hrát si jak s clonovým číslem (f) tak s časem (např. 1/400s) a brzo pochopíte k čemu je která hodnota. Dobré řešení je také koupit si starší manuální objektiv kde se ceny pohybují ve stokorunach a pomůže Vám to pochopit jak to vše funguje.
.
V případě otázek či nejasnosti mne klidně kontaktuje do zpráv, rád vysvětlim a poradím. ;)
.
Hezký den NutT

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.