Trojpolohovy prepinac a dve světla

Od: Datum: 16.05.14 15:36 odpovědí: 11 změna: 17.05.14 17:14
Dobry den. V elektronice se moc nevyznam ale pajim si vlastni obvody. Prosil bych o radu. Mam trojpolohovy prepinac a chtel bych jednoduse prepinat. Prvni poloha nesviti nic, druha poloha sviti jedna zarovka a treti sviti obe najednou. Dokazal by mi nekdo nakreslit takoveto schema?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.14 16:24

Pokud je při třetí poloze sepnut pouze jeden kontakt nebude to jednoduché.

Možnosti:

- sehnat jiný přepínač

- pomocné relé

-stejnosměrný obvod pomocí diod

- střídavý pomocí diod a kondenzátorů

- spínat žárovky s různou watáží

Ohodnoceno: 0x

Od: vasilifpp
Datum: 16.05.14 18:27

Takže přepínač mám zahodit? Jde o zapojení led diod na rc modelu auta. První poloha - nesvítí nic, druhá poloha jen hlavní světla, a třetí poloha hlavní světla spolu s světelnou rampou na střeše. Snad to půjde vyřešit i jednodušeji. Napájím to stejnosměrnou baterkou na 8,4V. O diodách sem přemýšlel ale absolutně netuším jak je zapojit

Datum: 16.05.14 18:16
Použil bych obyčejný dvoupáčkový lustrový vypínač.
1. Nesvítí nic,
2. svítí I. Nesvítí II.
3. Svítí II. Nesvítí I.
4. Svítí I. a II.
Dle libosti výběr typu a barvy, srozumitelné, pochopitelné, jednoduše zapojitelné.
doplněno 16.05.14 18:19: U toho otočného by muselo být více spínaných kontaktů nebo více "pater" .
doplněno 16.05.14 18:47: Němému dítěti ani vlastní matka nerozumí!
To jsi měl napsat hned, že je to na baterky a na co to chceš.. Na druhou polohu připoj hlavní světlo a na třetí připoj tu rampu. A třetí polohu propoj s druhou usměrňovací diodou v opačném směru. A je to.
Zkusím nakreslit.
doplněno 16.05.14 19:38: Nemůžu kreslit, tak jednoduše propoj druhou a třetí polohu diodou. V jedné poloze bude svítit jen jedno světlo, v další poloze obě. Případně diodu otoč!

Datum: 16.05.14 20:00

Snadno. Zdroj alespoň přibližně konstantního proudu (jeden tranzistor a jeden rezistor) a LEDky v sérii. Přepínač přivede proud buď na začátek té série LEDek nebo jen na tu jednu.

Pochopitelné nebo musím kreslit?

Datum: 16.05.14 20:49

No světla už mám napojené paralelně, nechme to tak, jednodušší pro mě bude si koupit ještě jeden přepínač.. ale díky

Datum: 16.05.14 20:53

Tak stačí dioda mezi napájení LEDek.

Datum: 17.05.14 02:13
Pokud je pro tebe vhodnější kupovat nový - další přepínač, a znova spekulovat nad jeho zapojením, a nad jeho umístěním do modelu, tak dělej, jak myslíš.
Nebude jednodušší a rychlejší vzít páječku, odpojit jedno světlo, připájet ho na druhy kontakt a připojit maličkou diodu?
Nebo se toho bojíš?
Není škoda našeho i tvého času a námahy?!
doplněno 17.05.14 15:20: Děkuji nicku 111 za nákres. Já ho ne a ne vložit.
Doufám, že tazatel bude spokojený.

Datum: 17.05.14 09:37
Tak dobra, byl by nekdo schopny to nakreslit? nemam za sebou zadnou elektro skolu. Ale podle schematu to Zvládnu.
Od: 111®
Datum: 17.05.14 10:15

nakreslena je jen poloha 2a3

Datum: 17.05.14 12:10

Super díky.

Od: 111®
Datum: 17.05.14 17:14

diodu doporučuji germaniovou, aby nebyl moc velký rozdíl vnapětí větví..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.