Žárovky G9 jedna za druhou praskají

Od: Datum: 10.05.14 21:45 odpovědí: 15 změna: 16.12.14 10:26

Koupil jsem čtyři LED-žárovky typu G9 (2,5 W, 4200K) od firmy Ecolite do koupelnové lampy tohoto typu: http://www.rajsvitidel.cz/svi…tidlo-koupelnove-34022-11-10/ (úplně přesný obrázek jsem nenašel, ale je velmi podobná a se 4 lampičkami).

Po 3 dnech odešla jedna ledka, po dvou týdnech druhá ledka. Postupně jsem obě reklamoval a prodejce mi peníze vrátil. Teď uplynul asi třetí týden a odešla třetí ledka. Takže čekám, že zhasne i čtvrtá ledka...

Začínám si říkat, jestli nemůže být problém v té lampě. Lampu jsem kupoval před rokem a montoval ji odborně elektrikář. Po celou dobu v ní byly halogenky G9. Tedy ještě před měsícem v ní byly 4 halogenky, které po celý rok normálně svítily a nyní jsem je vrátil místo odešlých ledek a halogenky svítí.

Myslíte, že může být problém v lampě? Halogenky fungují, ledky odešly... V pondělí půjdu třetí ledku reklamovat, tak jsem zvědav, co na to prodejce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.14 22:08
avatar

Ecolite v žebříčku kvality patří k té spodní hladině. To může být jeden důvod. Pak můžete mít přepětí v síti a to je druhý důvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 11.05.14 07:48

Zdravím

Levné LED žárovky mají jako předřadník kondenzátor, nemají stabilizaci napětí ani párované jednotlivé diody a jedou nadoraz možností. Při zvýšení frekvence v síti pak kvůli kondenzátoru protéká větší proud, což rapidně snižuje životnost LED. Zvýšení frekvence způsobuje spínání, neodrušené spotřebiče, HDO (hromadné dálkové ovládání), bouřkové jevy, elektronické řízení a pod. Většinou pomůže filtrace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.05.14 11:52

vlada:

to nemyslíš úplně vážně, že ne :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 11.05.14 20:23

Stačí si rozebrat levnou LED žárovku. Mimo kondenzátorového předřadníku a usměrňovače tam v podstatě nic jiného není. Možná ještě nulový odpor jako pojistka. Kvalitní žárovky mají stabilizátor. Už jsme to řešili na stavbě. Odrušovací kondenzátory u vypínačů a pod.

doplněno 13.05.14 08:47:

Teď jsem si uvědomil, že jsem se špatně vyjádřil. Myslel jsem vyšší frekvence, které se šíří po síti. Pokud to někdo pochopil jinak, tak se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 13:02
avatar

pokud chcete, aby žárovky vydržely více, vemte od renomovaného výrobce, jsou drahé, takže úspora za elektřinu versus cena LED nic moc, většinou konečná cena vyšší, ale zase ta ekologie; i když i výroba LED ničí taky hodně naše prostředí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 20:26

Co je ekologie a co s ní má nějaké osvětlení koupelny?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 21:53
avatar

ekologie - nižší spotřeba LED oproti hal. žárovkám, nižší spotřeba el. energie a tím i nižší zplodiny při její výrobě; cena kvalitních LED žárovek je vysoká a tím úspora, přepočtena za cenu LED plus ušetřena el. energie velmi klesá; i výroba LED žárovek není vůbec "ekologicky čistá"; chtěl jsem tím říct, i když se mi osvětlení z LED líbí, že o úspoře není možno v některých případech hovořit, jak se to většinou traduje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 15.05.14 13:09

A můžete mi tedy nějaké LEDky typu G9 doporučit? Děkuji.

Já prostě zašel do obchodu a poprosil žárovky, výrobce většinou neznám a neřeším.

Datum: 16.05.14 08:30
avatar

kupuji Philips, Osram, Panasonic; jako příklad

http://www.svitime-usporne.cz/patice-g9

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 23.05.14 08:13

Ten web vůbec neuvádí výrobce, ale děkuji za doporučení, zkusím se poohlédnout jinde a koupím některou z těchto značek.

Datum: 12.05.14 12:43
avatar

jj, taky jsme si jednou nakoupili úsporné LEDky a dopadli jako vy. Můžu vám potvrdit, že koupit ledky je úspora, na které necháte gatě.

Ledky jsou prý dost náchylné na prostředí, takže je nemůžete použít například v digestoři a zřejmě ani v koupelně. Ale toto vám nikdy žádný prodavač neřekne předem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.14 19:53
avatar

On je jediný problém máme podavače a ne prodavače. Omlouvám se všem odborně zdatným.

Pak tu je šetřivost našeho národa. Schání informace pokoutně a za odborníka nechce vyhazovat. Každému řádně vše vysvětlím a nestalo se mi, že by zákazník nebyl spokojen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelfiala
Datum: 07.08.14 20:38

Dobrý den, mám podobný problém, co se týče praskání žárovek v koupelnovém svítidle. Tvar svítidla je podobný, jako u autora v úvodu s tím, že nejsou použita krycí skla. Svítidlo nejspíše nebude vhodné přímo do koupelny, je otevřené a používají se standartní E14 halogenové stříbrné žárovky. Ty vydrží cca 2-3 měsíce.

Lepší zkušenosti mám s úspornými žárovkami, vydrží cca půl roku. Stejně je to ale vzhledem k životnosti málo. Někdy se stane, že ráno namontuji žárovku (je jedno, jaký typ), odpoledne nesvítí. U úsporky občas pomohlo poklepat na plast pod žárovkou, příp. na žárovku samotnou. V lepším případě se žárovka rozsvítila, v horším problikla či nesvítila vůbec. Žárovky jsou řádně dotaženy.

Co se týče praskání, žárovky odcházely pouze když se rozsvítilo. Nikdy nevypadly jističe. V koupelně je často vlhkost, nikdy se nestalo, že by žárovka praskla v průběhu svícení. Zajímalo by mě, zda v případě zakoupení podobného svítidla http://www.rajsvitidel.cz/kou…pelnove-svitidlo-34136-11-10/ bude problém odstraněn. Proud jsem neměřil, nevím zda lze dodatečně domontovat nějakou ochranu, která by zabránila praskání v případě přepětí. Buď ke svítidlu, nebo do vypínače. Elektřina je pro mě cizí obor, proto budu rád za jakoukoliv radu.

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 22:59
avatar

Problém novým svítidlem asi vyřešen nebude, měření proudu je zbytečné a nějaká dodatečná ochrana také. Mohlo by jít o přepětí, které může být pouze v určitých časových úsecích. Ideální by bylo zapůjčení časosběrného elektroměru a nechat ho týden připojení. Pokud jste v bůízkosti distribučního transformátoru, tak je přepětí pravděpodobné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klaban*
Datum: 16.12.14 10:26

Dobrý den, měl jsem podobný problém jao vy. Do lustru v obýváku, kde je šest halogenek jsem pořídil LEDkové G9 kukuřičky. Kromě toho, že světlo od lustru problikávalo a občas sám úplně zhasnul tak po čase začly LEDky praskat a odpadávat z lustru na zem. Mluvil jsem o tom z elektrikářem a on mi povídal, že lustry, které v sobě mají zabudované trafo, což ten můj dle technického listu má, tak potřebuje mít nějakou zátěž(odběr), co se týče příkonu do těch LEDek. Já tam měl 3,5W a prostě je to strašně málo a lustr respektive trafo to nezvládá kvůli té malé hodnotě. Poradul mi ať v lustru nechám třeba 3 nebo 4 LEDky a na zbytek dám zpět ty halogenky (ty mají větší odběr).

Udělal jsem to tak a pomohlo to dokonale. Lustr přestal problikávat ani jednou se nevypnul a ledky přestaly praskat. Takže asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.