Fázová podmínka oscilace

Od: Datum: 07.05.14 18:26 odpovědí: 5 změna: 07.05.14 21:21

Potřeboval bych is ověřit jedno moje tvrzení o fázové podmínce oscilací.

Mám zesilovač, který otáčí fázi. Dejme tedy tomu, že na vstupu mám 10V. Na výstupu tohoto zesilovače tedy musí být -10V, které vedu zpět na vstup. Ale aby byla fázová oscilační podmínka splněna, tak musím znovu otočit fázi tak aby bylo na vstupu 10? Snad jsem to pochopil správně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 07.05.14 19:37

jaké plus a mínus? Oscilace jsou střídání polarity napětí, jde o střídavé napětí. Píšete o zesilovači, proč by měl kmitat? Naopak nesmí kmitat, to se omezuje zápornou zpětnou vazbou. Pokud máte na mysli oscilátor tvořený zesilovacím prvkem (tranzistor, operační zesilovač, elektronka apod.), oscilace nasadí v okamžiku, kdy se na vstup přivede část střídavého napětí z výstupu tak velká, aby výstupní bylo stále stejné a vybuzené kmitání nezaniklo.

Například u oscilátoru s Wienovým článkem je přenos zhruba třetinový, tedy ze (střídavého) napětí přivedného na vstup Wienova článku projde na výstup při určité frekvenci pouze 1/3 a když se toto napětí přivede zpětnou vazbou opět na vstup zesilovacího prvku, musí mít zesílení 3 násobné, aby došlo k trvalým oscilacím.

Otočení fáze znamená, že se část střídavého napětí z výstupu musí přivést na vstup ve stejné fázi a pokud zesilovač obrací fázi, tak se musí fáze otočit. Podívejte se například na oscilátor s tranzistorem zapojeným se společným emitorek (a který tedy otáčí fázi o 180°) se třemi RC články, které otáčejí fázi každý o 60° a výsledné otočení je opět 180° a tak může oscilátor kmitat. Právě na tom kmitočtu, který je daný časovou konstantou RC článků.

Tohle je jenom stručné a trochu zmatené uvedení, všechno najdete na webu pod heslem oscilátor, oscilace, fázový posun, otáčení fáze, atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lomgar
Datum: 07.05.14 19:41

Napsal jsem to špatně, omlouvám se. Docela to chápu. Děkuji.

Od: host*
Datum: 07.05.14 19:47

Nemusíte se omlouvat, kdo se neptá, nic se nedozví. Na webu je hezký obrázek posunu fáze u RC oscilátoru na http://www.electronics-tutori…oscillator/rc_oscillator.html a je toho tam víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 07.05.14 19:48
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lomgar
Datum: 07.05.14 21:21

Nějak se mi to najednou vyjasnilo. Prostě součet fází 360 stupňů. Jak prosté. Chtěl jsem si nasimulovat, jak to vypadá ve skutečnosti, ale nějak mi nechce naběhnout applet.

Děkuji mockrát, nějak nechápu jak jsem to předtím nemohl chápat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.