Napojení svítidla v sítí TN-C

Od: Datum: 03.05.14 19:41 odpovědí: 6 změna: 04.05.14 11:39

Dobrý den, jsem studentem 1. ročníku oboru Elektro-silnoproud. Na praxi náš učí vše v sítí TN-S. Mám dotaz ohledně napojení světla, uzemnění nebo neuzemnění jeho kovového obalu. Jedná se o starý RD dům s elektřinou "bratři držme se", kde jsou celkově 4 jističe a světla zásuvky vše na jednom okruhu. Ze zdi mi trčí 2 vodiče TN-C (oba černé a hliníkové 1,5 mm2) zjistil jsem si který je Fáze a který PEN, ale nevím jestli můžu rozdělit PEN vodič na PE N aniž by se nějaký unikající proud indukoval na kovový obal svítidla? Zatím jsem to provizorně napojil jen na L a N... Můžu to tak nechat nebo mám raději rozdělit PEN vodič a napojit prvně do Zemnícího kolíku a odtud do pracovního vodiče N?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.14 19:48

ANO, poslední věta je správně. Řešením je také použití svítidla ve 2 třídě.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.05.14 20:15
Zakus - spravna odpoved
Ohodnoceno: 1x

Od: revizak
Datum: 03.05.14 20:35

sítě u nás jsou TN-C-S...TN-S je zcela výjimečně, to by se museli od trafa VN táhnout 5 vičově a to není nikde!

Když jsou dva vodiče (stará výstavba) tam PEN připojit na kostru a teprve do žárovky!

Rozdělení PEa N má určité náležitosti, zejména je to bod přizemění- natáhnout sem přizemění které je uzeměno mimo dům! ATD...uřčitě tě to naučí...

Ohodnoceno: 0x

Od: marekjurenka*
Datum: 03.05.14 20:53

A nemůže se mi objevit na kostře světla při poruše jiného zařízení proud? Asi se tam každopádně objeví, ale asi po velmi krátkou dobu že?

Datum: 03.05.14 22:34
Vzniká problém pouze při přerušení vodice PEN, na přístrojích od jištění po přerušené misto se objeví napětí na kostre;
Ohodnoceno: 3x

Od: hop®
Datum: 04.05.14 11:39

Nedávno se to řešilo třeba zde...

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.