Názvy zahnutí CRT monitorů

Od: Datum: 27.04.14 20:16 odpovědí: 2 změna: 27.04.14 21:03

Dobrý večer, otevřel jsem si svůj sešit se zápiskami o CRT monitorech a našel jsem si tu tři zahnutí obrazovky a jejich názvy. Níže je to, co tam mám:

Invar - takové ty klasické, po celé ploše zahnuté

Trinitron - obrazovka vypadá jak štíty co měli Římané, ale budou asi více na šířku

Flat - prostě plochá obrazovka

Tohle přesně tam nemám, jen popisuji obrázky.

No, problém je v tom že jsem si chtěl o tom najít něco více, výhody, nevýhody, atd. Jenže nic o tom nemůžu najít. Trinitron je prý typ masky, vůbec u všech mě to odkazuje na typy masek. Tak se chci zeptat, mám to vbec dobře poznamenané v sešitě, nebo to souvisí čistě jen s maskami?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 27.04.14 20:36

zahnutí nemá nic společného s maskou. Primárně se zahnutí provádělo kvůli tomu, aby elektronový paprsek měl pořád stejně dlouhou dráhu k místu dopadu a tímpádem byl pořád konstantně zaostřen. Samozřejmě, že vývoj směřoval k plošímu a plošímu stínítku obrazovky aby byl vytvořený obraz rovný, tam je ostření paprsku řešeno dynamicky. Provedení masky se hlavně liší podle rozmístění elektronových děl jednotlivých barev a podle toho i jednotlivých barevných bodů na stínítku, z tohoto hlediska lze rozdělit obrazovky na systém delta a inline. Delta a inline s plechovou maskou můžou byt vyrobeny s jakýmkoliv tvarem obrazovky, systém masky TRINITRON je principem inline, ale protože se nejedná o plechovou masku, ale napnuté ocelové struny v rámu tak mohou byt jen s tvarem obrazovky válcovým, nebo plochým, prostě ve směru napnutých strun musí být obrazovka rovná.

doplněno 27.04.14 20:39:

Takže TRINITRON existuje i FLAT :-D

Shrnul bych to, zápisky jsou hodně nepřesné a asi míchají jablka s hruškami...

doplněno 27.04.14 21:09:

Zapoměl jsem na jednu důležitou věc, ono to prohnutí také zvyšovalo pevnost, díky vakuu v CRT obrazovkách působí na sklo nemalý tlak vzduchu...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hm®
Datum: 27.04.14 21:03
avatar

A oni stejně ty ploché CRT dělali tak, že v rozích bylo sklo tlusté, uprostřed nejtenčí. Ta obrazovka byla úplně plochá navenek (jak úžasné, mysleli si uživatelé), ale vnitřní strana, kam dopadaly elektrony, byla prohnutá úplně normálně jako u předchozích kulatých obrazovek.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.