Při sepnutí lednice se dějou divné věci

Od: Datum: 26.04.14 01:38 odpovědí: 15 změna: 30.07.14 10:43

Zdravím, mám doma starší lednici a vždy když termostat lednici sepne nebo vypne, tak se ve všech audio zažízeních napájených ze zásuvky ozve velmi hlstité lupnutí, dále se mi také zasekne PC na cca 1 vteřinu a přestanou fungovat USB zařízení dokud je neodpojím a znovu nepřipojím. Jinde u podobného případu jsem se dočetl že pomohla mezizásuvka s přepěťovou ochranou, ale tam řešili jen drobné lupnutí v audio systému.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.14 02:44

Zásuvka s přepěťovou ochranou by pomoci mohla. Ty problémy způsobuje napěťová špička při spínání termostatu. Jenže u PC by to mělo mít vliv pouze na zdroj v PC a ten by měl rušení ze sítě odfiltrovat. Protože se vám odpojují USB a zasekává počítač, pak je možné, že
1) to přepětí vzniklé spínáíním je tak velké, že projde přes fitraci zdroje až do vnitřností PC a v tom případě by asi odpálilo i ochranu na zásuvce. Na tu lednici bych pozval opraváře - bude se to jen zhoršovat.
2) Zdroj v PC je na konci životnosti, případně už poškozený přepětím, nebo jeho kvalita je na úrovni elektroodpadu. To lze řešit odbornou opravou zdroje (ne vždy se vyplatí), nebo jeho výměnou za nový.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.04.14 06:04

Mohl by být opálený kontakt a nesepne mžikově.

Ohodnoceno: 0x

Od: rv
Datum: 26.04.14 07:45

Zkontroloval bych, popřípadě dobastlil do lednice odrušovací kondenzátor. Teda pokud není možno napájet lednici z jiné fáze.

Od: bmbx®
Datum: 26.04.14 07:55

já bych spíš zkontroloval elektroinstalaci v bytě, není normální, aby i sebehůře odrušený spotřebič takto ovlivňoval PC. A pokud by byla chyba ve zdroji PC, mělo by to PC problém i se zapínáním/vypínaním jiných spotřebičů.

Ohodnoceno: 1x

Od: 111®
Datum: 26.04.14 08:21

myslím si, že by nebylo od věci si všimnout světel. Pokud rovněž bliknou, hledal bych v elektroistalaci , jestli je to třeba instalace v hliníku, může se jednat o uvolněné vodičeve svorkách a podšroubky zásuvek. vyloučilbych prodlužovačky.

Může se jednat o zvýšený odvpor rozvodu, a ten není ani bezpečný pro provoz. Jsou -li v domě i jiné bytypoptal bych se sousedů, mohlo by se jednat ozávadu ve stupačce...a pokud je možnost nápájet z jiné fáze tak zkusit, viz výše...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 26.04.14 09:28

Máte jističe a jsou bakelitové hnědočerné nebo světlešedé? Nebo porcelánové šroubovací pojistky? (Napoví to stáří elektroinstalace).

Od: mkat®
Datum: 26.04.14 17:43

Najprv skuste podotahovat vsetky zasuvky.Aj tie v ktorych nemate nic zapojene .Myslim dotiahnut droty v zasuvkach.Zasuvky byvaju zapojene v serii ,preto vsetky zasuvky.Ak ste ich davno nedotahovali ,tak je tu možnost že droty su vyhriate a nemaju už dobry kontakt.

Datum: 11.06.14 05:46

Tak koupil jsem přepěťovku kterou jsem dal před PC a celkem to pomohlo, sice to není super, ale je to lepší... El. instalaci máme asi 30 let starou, v hliníku, bakelitový pojistky a rozvodný skříňky. Takže zkusim ještě mrknout tam, jestli není někde nedotaženej drát...

Od: necovim*
Datum: 30.07.14 03:47

Taky jsem něco podobného řešil ...

1) samostatný jistič (kabel), tedy zásuvku pro PC

2) dobrý síťový filtr (s tlumivkami; originál)

= a je po problému ...

Ohodnoceno: 2x

Od: bmbx®
Datum: 30.07.14 05:33

Když bych měl spotřebič, který takto zoufale ruší při zapnutí, tak bych jej opatřil spínačem v nule.

Datum: 30.07.14 07:59

Obávám se, že by to tady nepomohlo. Rozběh motoru staré lednice v mizerné instalaci může způsobit těžký pokles napětí na stovky milisekund. Výpadek jedné půlvlny by zdroj PC ani nezaznamenal.

Od: jmlc*
Datum: 30.07.14 09:59

jj, pomůže jen samostatný jistič - samostatný přívod elektřiny..

Mám třeba markýzu napojenou na zásuvky k TV a satelitu - byť je to slabý motorek, při spuštění markýzy se prostě nějak přeruší přísun do TV a problikne - vypne se.. U toho PC by bylo i riziko vypnutí, případně dalšího poškození...

Máte možnost prodlužky do zásuvky napojené na jiný jistič?

Datum: 30.07.14 10:11

Je to chata s asi 30 let starou elektroinstalací a jsou tu jen 2 jističe, jeden na světla a jeden na zásuvky... Všeho všudy jsou v celé chatě jen 2 zásuvky... Zatím jsou to "pořešil" pomocí přepěťové ochrany s RFI filtrem umístěným před počítačem a je to o hodně lepší :)

Od: jmlc*
Datum: 30.07.14 10:14

ok, super...

ale pokud budete plánovat nějaké rekonstrukce... doporučím změnit pojistkovou skříň a rozdělit na více jističů... pro jistotu...

Nebo druhá věc - lednice je asi staršího data a má vysoký odběr... mrkněte se po nějaké novější s třetinovým odběrem

Datum: 30.07.14 10:43

Pokud je lednice zapnutá po větší část roku, pak se její výměna určitě vyplatí. Elektřinu na chatě platíte v podstatě jen za ni.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.