Zmenšení průřezu vodiče při zapojení světla?

Od: Datum: 25.04.14 19:05 odpovědí: 8 změna: 27.04.14 11:04

Dobrý den,

chtěl bych se poradit, je možné když si chci propojit světlo zmenšít průřez vodiče z 2,5 na 1,5? Chtěl bych jen nastavit dráty.

Je to možné z hlediska norem či bezpečnosti?

Poté se chci zeptat, zda je možné vodiče spojit přes wago svorku a zda do ní mohu zapojit hliníkový i měděný drát?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.04.14 19:09
avatar

na Al+Cu jsou speciální WAGO svorky. Jinak pokud je jištěn okruh 10A jističem, není problém použít 1,5mm

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.14 21:19
avatar

Problém z toho co popisujete nic není. Jen je potřebné dodržet následující zásady.

Průřez nejslabšího vodiče záleží na velikosti jistícího prvku. Pro průřez 1,5mm2 je 10A a max. 13A, pro průřez 2,5mm2 je 16A.

Wago svorka je rovnocenná s běžným šroubovým spojením. Na jednom učilišti byla testována 100A a jen se roztekl plast. Spojení vydrželo. S hliníkem je to trošku problém. To spojení je velmi pevné a při malém průměru se může ucvaknout. Tady bych doporučoval páčkovou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.14 22:04

Přecvaknutí Al drátu pérkem ve wagu se sice může stát, ale myslím, že riziko vyhřátí a vymačkání drátu pod šroubovým spojem je mnohem větší. U wago svorky a Al drátu je problém jinde. Wago je měděná a před zasunutím hliníku je nutné do ní natlačit wago vazelinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: auto®
Datum: 25.04.14 23:08
Al drat a perove svorky norma nedovoluje, jestli se nepletu. Urcite je zakazuje ABB a radu Tango vyrabi se sroub. i s per. svorkami pro Al a Cu zvlast. Ja v panelaku pri zapojovani svetel Al drat 2,5mm ze zdi propojuji pres sroub. svorkovnici cokoladu na Cu licnu 1,5. Domnivam se, ze je to nejbezpecnejsi kombinace mozneho.
doplněno 26.04.14 20:57: Fotky ceho? Sroub. svorkovnici znate, drat taky. Licna je vodic slozeny z mnoha tenkych dratku. Ma horsi el. vlastnosti, ale lepsi mechanicke (ohebnost) ve srovnani s dratem. Prodava se vsude. Konce bud zatocite nebo i pocinujete nebo jak pise kolega nejlepe zadutinkujete.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: hanzz
Datum: 26.04.14 09:30

Děkuji, neposlal by jste mi odkaz na fotky čím se to spojuje? čokoládu chápu ale jakou pak tu licnu 1.5? Děkuji

Datum: 26.04.14 10:17
avatar

Licna se v současné době nadutinkovává. Z dotazu nebylo patrní, že budete napojovat tvrdý hliník na slaněný vodič. Tam jsou opravdu nejlepší páčkové Wago a nemusíte dutinkovat.

doplněno 27.04.14 15:15:

Co se týče ABB mám jejich vyjádření:

Pro ideální instalaci - pokud se využívají původní AL vodiče doporučujeme využít šroubovou svorku (čokoládu) pro přechod z AL na CU a až CU instalovat do bezšroubových svorek dvojzásvuky.
S pozdravem
Jiri Kubes
Marketing manager
ABB s.r.o.
LPWA/Elektro-Praga
Resslova 3
466 02, Jablonec nad Nisou, CZ

Mám však k tomu vyjádření své výhrady a podle mě je naopak ideální použít pro přechod Al-Cu páčkovou Wago svorku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 27.04.14 10:45

Zdravím

Ve WAGO už trochu vazeliny má být z výroby. Jinak se dá dokoupit v malé injekční stříkačce (doporučuje výrobce pro hliník). Podle mých zkušeností to není nutné, snad jen ve vlhkých prostorech. Pružinky ve WAGO nejsou měděné, ale bronzové. Měly by mít povrchovou úpravu ale asi podle výrobce. Měděný a hliníkový vodič se ve WAGO svorce nedotýká. Při nasunutí hliníkového vodiče do WAGO se sedře eloxová vrstva a vazelina zabrání další oxidaci hliníkového spoje. Je to určitě lepší varianta jak šroubový spoj, protože hliník "teče" a spoj se pod šroubem povoluje. Osobně už mnoho let veškeré šroubové spoje ruším a nahrazuju WAGO svorkama. Jelikož běžné světelné vypínače a svítidla jsou konstruované na 10 A, používá se vodič 1,5 mm2. Vodič 2,5 mm2 není vhodný, protože na něj nejsou uzpůsobeny svorky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.14 11:04

Pro @autoTady si dovolím v mnoha věcech nasouhlasit. Al drát ucvaklý ve Wago svorce jsem ještě naviděl, kdežto uštíplý šroubkem v "čokoládce" už mnohokrát. Když už "čokoládku" tak aspoň tu bakelitovou s plíškem před šroubky, ale tu už jsem mnoho let neviděl. Do origo svorek Wago (i těch bez páčky) doplněných kontaktní pastou se al drát použít může, mohl by jsi uvést normu, která to zakazuje, případně kousek ocitovat? O přístrojích ABB nic nevím, tam se přít nebudu. Laněné a plné vodiče jsou si rovnocenné, jen slaněný je líp ohebný a je nutné jej zakončit dutinkou, Cín do silové elektřiny rozhodně nepatří.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.