Staré rozvody, připojení lustru

Od: Datum: 18.04.14 18:44 odpovědí: 7 změna: 18.04.14 21:19

Dobrý den, rád bych někoho poprosil o radu, v Rodinném domě, byl lustr asi 25 let starý, Chtěl jsem ho vyměnit. Odmontoval jsem ho a vykoukly na mě 2 hnědé dráty z Lustru zapojené do čokolády do které vede černý, zelený ze zdi. ze zdi kouká ještě hnědý drát , který je nejspíšeuzemnění ten zapojen nebyl. Můj nový lustr nebo světlo má dva dráty. hnědý a černý. Otázka je jestli v čokoládě spojit hnědý s zelenym a černý s černym nebo opačně :-/ Mam jedno žárovkové světlo, předtím bylo také a mám jednoduchý spínač. Bohužel teď vůbec netušil jaké barvy k sobě takže kdyby byl někdo tak moc hodný tak bych mu byl vděčný :-| děkuji. Ps : menší zkušenosti s elektro mám takže pojistky jsou vypnuty nebojte :-D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.04.14 19:17

Ve staré elektrice to podle barvy drátů nenajdeš.Autor nemusel doržet jakákoliv pravidla. Musíš zkušečkou zjistit,na který drát jde fáze a pak považovat některý další za nulák a zkusit zapojení.. Pokud bys měl vadasku,zjistíš obojí bez obtíží.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.04.14 20:24
avatar

černý drát by teoreticky mohla být fáze a zelený drát je zemění. Tak se to kdysi dělávalo, protože černá barva měla odkazovat na smutné věci poslední a zelená barva snad měla připomínat zem.

Ale já vám radím : Vezměte do ruky zkoušečku a lust zapojte tak, aby fáze vstupovala do žárovek přes kolík. To je ten čudlík na konci žárovky.

doplněno 18.04.14 21:04:

jj, to co jsem napsal ale není fór. Nulový drát býval bílý nebo nanejvýš světle béžový, protože tím se snad měla označkovat jeho čistota a nevinnost.

To bývávaly časy šedesátých let minulého století... jak vidíte není na škodu je znát i dnes.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nyk
Datum: 18.04.14 20:50

figurek : Tak elektrikarinou se zivim tricet let, ale tkovyhle vysvetleni barev jsem jeste neslysel. Mě nikdy nenapadlo, jak vznikaj elektronormy. Fakt se chechtam...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.14 21:00

a pokud nemáš zkoušečku tak to zapoj jak chceš té žarovce je to jedno svítit bude pořát stejně

doplněno 18.04.14 21:25:

no jó no,měla by být uprostřed ale přece nebude pán přes svátky bez světla navíc si myslím že je intelektuální a při výměně si vypne vypínač a nebute vrážet prsty až do lustru ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.04.14 21:08
avatar

NE! *bum*

Fáze vždycky patří na kolík žárovky. Žárovce to sice jedno je, svítí tak jak tak, ale až ji spálíte a budete vyměňovat, pak už to jedno nebude. Si všiměte až budete vyměňovat žárovku, jak blízko máte prsty od závitu, který může být pod proudem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 18.04.14 21:19
avatar

Proto je dobre pred vymenou zarovky vypnout obvod vypinacem.
Pokud je zarovka spalena a vypinac je seply, neni na zavitu objimky zadny proud ale zavit je pouze pod napetim.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.04.14 21:12

U toho, co jde ze zdi, by nulák podle hodně starých norem měl být zelený, ale i tak bych doporučoval opatrné ověření fázovkou. Zapojení u nového lustru (výrobce rafinovaně použil dvě barvy vyhrazené pro fázové vodiče) bude nutno vyzkoumat tak, aby fáze byla na středovém kontaktu, ne na objímce zárovky. Některé multimetry mají také funkci zkoušečky obvodů s akustickou signalizací, pokud takový doma máte, ještě před připojením svítidla ho použijte. Pokud ne, jednoduchý a bezpečný způsob, jak ještě před připojením lustru zjistit, kam který drát ve svítidle vede, obnáší použití ploché baterie, žárovičky 3,5V do kapesní svítilny a tří izolovaných drátů. Nezkoušet to ve vlastním zájmu provozovat na připojeném svítidle! Ani na vypnutém!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.