Lednička nevypíná

Od: Datum: 11.04.14 13:42 odpovědí: 9 změna: 19.05.17 19:40

Dobrý den,

mám problém s ledničkou. Lednička nevypíná, kompresor stále běžía po nějaké době začne pískat( v téhle době je kompresor tak horký, že se ho nedá dotknout). Po nastavenítermostatuna 0se lednicevypne. Po opětovném nastavení termostatu na 1se lednice po 15min zapne, ale opět se nevypne a po nějaké době přichází přehřátí kompresoru a pískání. Mrazák i chladící box funguje, ale chladící box zamrzá z důvodu nevypínání.

Dle mého neodborného názoru to mohou být dvě věci.

za 1. vadný termostat

za 2. únik plynu

Chci se zeptat, zda na to někdo nemá jiný názor, popř. jak nastavit termostat ( nereaguje na otáčení šroubky ) .

Děkuji za případné odpovědi.

S pozdravem,

Kulhoš.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.14 13:49
avatar

nejlepší bude, když zavolátet nejbližšímu servisu ( opravně), měli by znát odpověď okamžitě, takhle můžeme jen tápat a mezitím vyhoříte

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.04.14 14:15

Nejdříve ověřte, že nemáte na lednici stisknuté tlačítko rychlého mrazení, to by také mělo tento efekt.

Dále vemte teploměr a měřte teplotu v chladnici. Pokud kompresor stále běží, termostat je na minimum a teplota klesne cca pod 7 st a přesto nevypne, tak kompresor chladí a problém bude nejspíš v termostatu.

Další věc je, že jak ho nyní opakovaně provozujete do přehřátí, dochází k jeho přidírání a tím nadměrnému opotřebení. Takže i když je možná závada v jen termostatu a ten vám vymění, tak kompresor už po tomto "zážitku" bude mít nízkou účinnost, bude málo chladit, tedy poběží více času, což se projeví na spotřebě a bude tedy taky zralý na výměnu (nebo spíš nová lednice)..

doplněno 11.04.14 18:12:

My jej máme nehoře nade dveřmi ledničky a svítí u něj i doutnavka. U mrazáku ho máme taky. Čekal bych ho poblíž termostatu, ale samozřejme ho tam třeba nemáte, nemají ho včechny lednice.

Jako velmi nouzové řešení, než seženete někoho na opravu, je možné, pokud se vám doma válí, zapojit lednici přes časovací hodiny (aly ty mechanické za 99 spíš ne, jsou hrozně nekvalitní). Nastavit na nich vždy 15, (nebo pokud neumí tak 30) minut sepnutí kompresoru např. jednou za 2 h. Takto by lednice mohla fungovat do doby, než seženete opraváře a nebylo by nutné vyhazovat jídlo v ní. V každém případě ji aspoň na noc vypněte, ať nevyhoříte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kulhos
Datum: 11.04.14 14:45

Kompresor začal vykazovat tento problém zhruba před 16 hodinami, přehřál se 2x možná 3x, jinak to vypínám. Snad to tedy přežil.

Dal jsem teploměr do chladničky a uvidíme kolik tam bude.

Kde přesně by mělo být to tlačítko rychlého mrazení? Protože mám pocit, že žádné takové nemám. )

Datum: 14.04.14 21:00

Stačí i ty úplně obyčejné mechanické spínací hodiny, co se nastavují těmi pacičkami po 15 minutách, dát vždy 1 pacičku - 15 minut na zapnutí a pak 1-2 pacičky na 15-30 minut na vypnutí.Nějaká nepřesnst hodin nehraje žádnou roli. To by mělo stačit, aby se měl kompresor čas se ochladit a než seženete nový termostat nebo opraváře, tak vám bude lednice fungovat. Osobně vyzkoušeno

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 15:05
avatar

Vase domnenky jsou spravne, nicmene sam to nevyresite, pokud nevyzkousite napriklad jiny termostat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.04.14 14:17

Máte vadný termostat.. Cena nového se pohybuje kolem 300Kč..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: suchomel271*
Datum: 17.05.14 20:51

Já jsem nedávno řešil podobný problém. Mám kombinovanou Candy - dole mrazák nahoře lednice, 1 kompresor. Jednoho dne po sedmi letech provozu se snížil chladící výkon a lednice běžela až do rozpálení kompresoru - ten se pak ale vypne, je tam tepelná ochrana. Pak jen občas mrazil mrazák, lednice málo nebo vůbec. Normálně by asi každý koupil novou lednici, ale řekl jsem si, že to zkusím opravit a nedat za to víc jak 100 Kč. Protože se mi to povedlo, tak to tady popíšu, i když řada lidí asi řekne, že to není snad ani možný. Předpokladem mého postupu je, že není vadný kompresor, termostat a neuniká plyn.

Když jsem si to promyslel a prohlédl i poslechl, dospěl jsem k názoru, že za těch 7 let trochu toho plynu ubylo, takže když je malá koncentrace, málo to chladí a tím pádem termostat hlásí že to má běžet. Takže to běží, přehřeje se to a systém zkolabuje. Jediné řešení by bylo tedy trochu plynu přidat.

Nyní popis mého řešení: vzadu na komresoru je plnící trubička, která je na konci zaslepená (zmáčknutá). Trubičku jsem asi 5 cm od konce zmáčknul hasákem mezi dvěma vrtáky (aby se nepřeštípla a bylo to kulaté). Pak jsem místo hasáku nasadil stahovací svorku, aby to bylo opravdu utěsněné. Pak jsem mohl otevřít konec trubičky a narovnat ho do kulata, aniž by utekl nějaký plyn. Nyní bylo třeba nainstalovat co nejlevněji plnící ventil. Někde na ulici jsem předtím našel plynový zapalovač, co se dá plnit a byl trochu širší. Ten se mi nyní hodil. Navrtal jsem do něj otvor o průměru trubičky. Pak jsem to zdrsnil šmirglem, odmastil benzínem a důkladně jsem zapalovač nasadil na trubičku a zalepil epoxidem (tím černým v tubách, co je i na opravu chladičů a motorů). Pak už stačilo povolit svorku a trubičku trochu zmačknout v místě zaslepení ze strany a bylo to připravené. Náplň do zapalovače stojí v trafice 38 Kč a je to téměř to samé, co v ledničce chladí. No a pak se začne plnit ten nalepený zapalovač. Koncentrace musí být tak akorát, aby cyklus kondenzace a vypařování fungoval. Takže se musí zkusmo pomalu přidávat a mezitím ledničku i vypnout a nechat vychladnout - může to trvat dva dny, než se to ustálí. Jedna bombička plynu do zapalovačů ale asi stačí.

Teď je už všechno bezvadný, lednička jede jako nová. Dokud se nerozpadne kompresor, tak bude sloužit. Pokud mezitím po nějakém roce klesne koncentrace plynu - což se asi stane, když už tro jednou bylo, tak přifouknu plyn a jede se dál. A zase si můžu říct, že mě nedostali a nedonutili vytáhnout peníze z kapsy! Podobným kouskem jsem nedávno opravil elektroniku u plynového kotle a ušetřil skoro 10.000. To zde budu muset někde také popsat.

doplněno 17.05.14 21:20:

...ještě přidávám fotku a chci podotknout, že z bezpečnostních důvodů je průchod plnící trubičkou jen velice malý, takže i kdyby se zapalovač rozbil, tak sice začne plyn unikat, ale tak pomalu, že se nic neděje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luko
Datum: 19.05.17 00:57
Zdravím,řeším podobný problém,tedy spíše únik chladiva u lednice fungující na R600a ale zajímalo by mě zda i teď náplně do zapalovačů(např žlutá bombičkách s červeným plastovým víčkem a nápisem BUTAN) jsou odpovídající náplní? V době kdy jsem byl na chladarskym učňáku nám mistr říkal že je to stejné a všiml jsem si že ty náplně do zapalovačů měli buď malé označení R600a nebo Isobutan,ale když jsem dnes koupil náplň tak měla pouze ozn. BUTAN... Je to tedy stále ta samá látka?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.17 07:29
avatar

tento týden jsem na jednom bytě dělal podlahu a zaregistroval jsem,že lednička stále jede... domácí mi řekla,že se to děje od vánoc a že se namražuje... v lednici koule ledu.. opraveno za dvě minuty,paní o vánocích při úklidu posunula poličku ve dveřích výše,ta se při zavření opřela o polici v lednici,dveře se nedovřely... po vyndání police lednice šlape,jak má.. takže se koukněte,jestli dveře dovírají a jestli těsní po celém obvodu...


doplněno 19.05.17 19:40:

oou,až teď jsem si všiml,že jde o pár let starý problém,budu muset být pozornější...*hi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.