Jednoduchý výpočet jištění a průřezu ke zkou

Od: Datum: 10.04.14 13:24 odpovědí: 2 změna: 10.04.14 20:10

Dobrý den.

Prosím o radu šikovnějšího elektrikáře než jsem já. Na vyhl.č.50 máme zejtra přinýst vyřešení tohoto příkladu.

výkon motoru 3kw delka vodiče 60m cos/fí/ 0,85 měrný odpor-rezistivita 0,018

dále jsme dostali tyto základní vzorce R= ro .l /s P=U.I.cos/fí/. odmocnina3

Máme vypočítat průřez vodiče a velikost jističe,ale určitě v tom bude nějakej chyták co se týče velikosti impedance vypínací smyčky aby včas vybavil jistič.

Takže pokud tu bude nějaká dobrá duše co ovládá 1ročník základů elektriky a poradí mi budu mu neskonale vděčen.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 19:47

Tak nevim jestli Vám pomůžu. Tohle asi zkoušející nechce slyšet.

Jestli si zadavatel úlohy myslí, že podle vzorce P=U.I.cos/fí/. odmocnina3 vypočítá jmenovytý proud motoru, tak je vedle jak ta jedle. Vyjde mu 5,1A, a to je málo, protože mu ve vzorci chybí účinnost. Ve skutečnosti mají tříkilowatové motory proud cca 6,5A. Jištění se určuje podle údajů na výrobním štítku.
Dále odpor 2x60m vodiče, dejme tomu o průřezu 1,5mm2 je dle vzorce R= ro .l /s 1,44Ohm. K tomu nám ale pro výpočet maximální možné impedance ochranné smyčky chybí odpor zdroje, vodičů k rozvaděči a vypínací charakteristika zkratového jistícího prvku. Impedance musí splňovat tento vzorec: Rimp=U/I, kde U je fázové napětí proti zemi, a I je proud, při kterém dojde k vypnutí obvodu jistícím prvkem ve stanoveném čase.

Pro orientační určení jištění motorů je dobrý tento flashový prográmek. Píši orientační, protože poslední slovo má právě vyhovující impedance. (Pokud je 1600kVA transformátor hned vedle rozvodny, tak si můžete být jistý že impedance bude vyhovovat)

doplněno 10.04.14 19:50:

Doplním ten vzorec na impedanci - impedance musí být rovna nebo menší než ...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.04.14 20:10

No plácal jsem se s tim asi 3 hodiny.Vzal jsem si na pomoc všechny odborný knížky co mám doma ,ale ruku do ohně za to nedám.proud mi vyšel 5A a ten průřez 1,5 měď v izolaci PVC.Našel jsem ještě jiný vzorce kde se na ten průřez započítávaj různý koeficienty podle typu uložení kabelu ,teploty okolí počtu žil.Pro obyčejnýho elektrikáře Španělská vesnice.Přesto vám děkuji za radu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.