Chránič v koupelně

Od: Datum: 29.03.14 20:07 odpovědí: 5 změna: 30.03.14 21:12

Dobrý večer chci se zeptat jak funguje chránič u dvoupolových spotřěbičů.doma v koupelně máme zásuvky připojené přes proudový chránič a máme plastovou(nebo co to je) prostě není uzeměna.A ted mě zajímá všude se říká že vám může proudový chránič zachránit život pokud vám např do vany spadne rádio,fén,atd..ale jak to můžě vypadnout když proudový chránič vypadává pokud teče proud přes ochranný vodič,ale co když to rádio,fén ten ochráný vodič nemají.jak to potom teda funguje.Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.03.14 20:13

Skrz chránič prochází L a N. Ochranný vodič nejde přez chránič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 20:35

Chránič může zachránit život, Né, že musí. Pokud se chytíš černého a modrého vodíče a budeš stát na izilované podložce, el proud tě zabije i přes použitý chránič. Tady asi směřuje tvoje otázka. A dál, voda není moc dobrý vodič, ale lidské tělo je ještě mnohem horší. V tebou uvedeném případě by jsi měl velkou šanci z vany utéct bez většího zranění i bez chrániče. Ale to není důvod k jeho nepoužití. Ten by vybavil hned, jakmile by jsi se chytil třeba vodovodního kohoutku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.03.14 04:42
avatar

Zjednodušeně řečeno, chránič vypne v případě, že proud teče někudy jinudy, než má. Je jedno, jestli přímo do ochraného vodiče, nebo přes Vás do země. Takže když Vám spadne to rádio do vany, tak i když má voda relativně malou vodivost, na vypnutí chrániče to stačí (ale nezkoušel bych to). Pokud si ale šáhnete zároveň na oba pracovní vodiče (fáze + nulák), pak Vás nezachrání ani sebecitlivější chránič a nepomůže ani ochraný vodič..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.14 10:21
avatar

Pro chánič je dúležité L a N. Co do něho jde musí jít i ven. Neuniká to jinudy, třeba tělem člověka.

Když spadne fén do vany a ona je plastová, tak se vám nic nestane nic není spojeno s PE a vy máte akorát větší napě´tový potenciál. Pokud sáhnete na nějaký uzeměný předmět, tak se uzavře obvod a chránič vypadne (hovoříme o krokovém napětí).

Pokud je vana kovová, tak musí být uzeměna, uzavře se obvod a chránič vybaví.

Z toho plyne, že není PE důležité pro vlastní spotřebič připojený na chránič, ale pro vodivé předměty v okolí. Pokud má spotřebič vodivý obal, je důležitý i PE pro tento spotřebič a musí mít třížilový přívod. To už je věcí výrobce, aby posoudil do jaké třídy je spotřebič zařazen. A musí mít označení CE.

doplněno 30.03.14 23:47:

To je jednoduché. Stejný případ jak jsi popsal je, že jeřábník se dotkne vedení el. napětí a nic se mu nestane. Je izolován pneumatikami a od země má však větší potenciál. Jakmile chce vystoupit, tak je zasažen elektrickým proudem. Hovoříme o krokovém napětí. To samé se děje i ve vaně. Název krokové napětí už nemá s krokem nic společného, ale s rozdílem potenciálů.

Dotykové napětí je elektrické napětí, které vzniká na lidském těle jako důsledek současného dotyku dvou předmětů nebo částí elektrického obvodu s rozdílným potenciálem. Podle normy ČSN je považováno za bezpečné dotykové napětí (tedy napětí, které není lidskému životu nebezpečné) napětí do 50 V.

Zvláštním typem dotykového napětí je krokové napětí, které vzniká překlenutím dvou míst s rozdílným potenciálem.

doplněno 31.03.14 00:15:

Dobře, zaměňme výraz krokové za dotykové, ale ve výsledku je to samé. Jen budeme uvažovat ruku a paralelně nohy ve vzdálenosti větší než 1m.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.14 21:12
avatar

"hovoříme o krokovém napětí"

Ale no tak! To snad ne!

doplněno 30.03.14 21:22:

Nelze dát odkaz do jiné poradny, tak aspoň cituju:

krokové napětí vzniká nejen při úderu bleskem, ale také např. při spadnutí neizolovaného vodiče vysokého napětí na zem. Bezprostředně po úderu bleskem se okolní země "nabije" určitým potencionálem. Nevyšší potenciál je v místě úderu blesku, postupně však tento potencionál slábne. Velikost potencionálu v půdě je závislá na více faktorech - nejvíce na síle blesku, ale také např. na struktuře a složení zemního podloží apod. Krokové napětí vzniká v okamžiku, kdy jednou nohou stojíte v místě s vyšším potencionálem a druhou nohou stojíte v místě s nižším potencionálem. Rozdílu těchto dvou potencionálů je pak vystaveno celé vaše tělo. Můžete si také představit, že od místa úderu blesku se tvoří v jakýchsi kružnicích oblasti s postupně slábnoucím potencionálem. Pokud stojíte každou nohou v jiné kružnici, vzniká krokové napětí.

Jak s tím souvisí fén ve vaně?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.