Tesla ARS 1058 tlumící vata

Od: Datum: 26.03.14 16:14 odpovědí: 8 změna: 27.03.14 19:34
avatar

Ahoj,

Mám takový dotaz... Už asi 3/4 roku jsem šťastným majitele Reprobeden TESLA ARS 1058. Jelikož je nikdo nikdy neotevíral, tak jsem si dnes řekl že je otevřu a kouknu se dovnitř na výhybku... V obou kusech je ok všechny kondíky jsou ok i cívky... No jenže jsou ty bedny plný tlumícího materiálu takovýho toho filcu z nití... a jak jsem se koukal asi byl originálně přilepen na stěnách bedny kdežto on byl zmuchalný za basákem... A tedy jedna (když je zašroubovaná i s basákem) a poklepu na membránu tak to docela dost duní přitom je v ní plno tý vaty - a ta druhá to nedělá duní míň krátce a hlouběji - není to možné tím že se dotýkala vata membrány basového reproduktoru? A jak tam mám rozmístit ten tlumící materiál? Něco mi totiž říká že by tm asi neměl bejt jen tak hozenej - na stěnách jsou toti takový papírový pásky v šikmých pruzích a nevidím k čemu by měli jinému sloužit než že původně držely vatu která se odlepila a odvibrovala... Poraďte prosím, děkuji...

doplněno 26.03.14 16:42:

jo a přijde mi že v jedné bedně je toho víc než v tý druhý...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.14 17:16
avatar

V bednách je tento materiál kvůli tlumení stojatého vlnění,hlavně nízkých kmitočtů.Pokud chceš,do každé bedny namačkej do prostoru 1 m2 polyetylenové folie.Zcela volně.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 26.03.14 17:47
avatar

Dobrý den, pokud si vzpomínám, tak v repro Tesla byl tzv. vatelín. Bylo to bílé nebo šedé a bylo to volně. Ovšem, dotýkat membrány reproduktoru by se to nemělo. Zdravím!

doplněno 26.03.14 19:20:

Já bych se toho rovnoměrného rozdělení vatelínu nebál. Myslím, že tím nic nepokazíte, ale ani nevylepšíte. Jenom si dejte pozor - někdo si myslí, že když tam toho nacpe více, že dostane lepší basové tóny, ale není tomu tak. Pokud je to utlumení velké, tak hrají ty basové tóny "jako z p*dele" (omlouvám se, ale je to výstižné). "Výškáč" je celokovový, tak nemusí být chráněn před rázy, "střeďák" nemá kryt celokovový, tak má být chráněn - nechte tam tu ochranu. A "basák" si sám sobě neublíží. Jinak, věřím, že tyto bedny hrají stále dobře.

doplněno 26.03.14 19:41:

blechta - to Vám chválím. Já ji mám též rád a také, když jsou např. hlavičky šroubků stejným směrem (ty jejich drážky). Zkrátka, aby to hezky vypadalo.

doplněno 27.03.14 20:43:

Rok výroby neznám, ale za socialismu se většinou vyráběl jeden typ výrobku několik let (řekl bych, že to bude druhá polovina 80. let 20. století). Ten vatelín už neřešte - při výrobě to tam prostě někdo nacpal a jde spíše o ten prostor za "basákem". Stáhněte si návod k bednám a jejich popis - http://leteckaposta.cz/827883205

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.14 19:04
avatar

ano - vatelín - to je ono... ok a když je toho v jedné bedně na můj pohled více než v té druhé a když namontuje basový reproduktor z5 a optarně na něj taťukám tak do duní ale v tom druhém to zní trochu tlumeně a kratce (to v te bedne s vice tlumiciho matrose) tak nevím... Ale jinak hrají dle mého ucha stejně, ale moje ucho tomu rozumí jako koza vratům :D :D Nemůžu nic pokazit když z obou beden vytahám tento vatelín rozdělím hromadu těchnto kusů na dvě stejná množtví a nacpu z5 aby to tam sedělo? Tak aby v obou bednách bylo stejně? Nezměním tím nic? Není v tý druhý toho víc aby se tím vyrovnala nějaká odchylka? Jo a ještě... Když jsem na jednich ruských stránkách viděly tyhle tesly rozebraný tak středovej reproduktor (ARZ 4608) tam neměl ten zadní dekl a já ho tam mám (vím že tam má být aby ho neroztlouk basák, ale kdyby tam nebyl fungovalo by to? Rozhodně nemám v ůmyslu ho sundavat, ale prostě mě to zajímá... :)

Datum: 26.03.14 19:37
avatar

Tak zítra se do toho pustím... Já jsem totiž typ člověka co musí mít ve vše symetrii... :D

Datum: 27.03.14 19:34
avatar

Tak jo... Ten Vatelín jsem z beden vyndal rozdělil a zase nadal zpátky teď mi přijdou bedny na poklepání lepší (zní v podstatě stejně) Akorát mám v hlavě ještě dva dotazy... 1. V bednách od po prvním otevření vata nedosahovala až nahoru - To nevadí? 2. A pak ještě bych chtěl vědět rok výroby... já ho věděl ale už si ho nepamatuju myslím že byl zezadu na štítku, ale když se kouknu tak na tý jedný ten stítek není... nevím kam se poděl, neboť si myslím že když jsme je nandavali na svá místa tak tam ještě byl... no ale na tý druhý je ale tam je pouze špičkový výkon 120VA, Pmax 60VA a pak že mají 8 Ohm... Pak je tam ještě typ a číslo: 8603124 (nevím, ale asi je to výrobní číslo...) nedá se z něj určit rok výroby?

Datum: 26.03.14 18:56
avatar

Podívejte se na tyto stránky, jsou tam i obrázky tlumení uvnitř reprobeden. Tlumící materiál se může dotýkat kostry reproduktoru, ale ne membrány. Pokud budete tlumení vylepšovat, tak v obou reprobednách stejně. Máte-li bassreflex, pozor na vzdálenost tlumícího materiálu od jeho otvoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.14 19:06
avatar

to těhle beden Bassreflex fakt žádnej dávat nebudu... Nikdy... Já se do nich jen podíval v jakym stavu jsou vevnitř... Ale děkuji za odkaz...

Datum: 26.03.14 23:36
avatar
Tyhle bedny mají svůj specifický zvuk. Nejlépe hrají se zesilovači Tesla nebo Unitra. Vatelín má nízkou měrnou hustotu tak s ním bedny moc nezatlumíte. Ideální je přilepit akustický molitan, který používají výrobci reprosoustav. Není zase tak drahý.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.