Nejste přihlášen/a.
Zdravím kolegové
Rád bych se zeptal na radu ohledně televizoru SONY. Typ je myslím KV-2184MTK. Stará asi 20 let, funguje až na tento problém stále fantasticky a zbavit se jí jsem nechci a ani rodiče.
Problém nastal zhruba letos v létě. Televozor jde, a po nějaké době se začne zbarvovat do RGB barev... červený nádech, plynule přejde do zeleného, z toho potom do modrého, přičemž se tento cyklus stále opakuje. Netušíte někdo kde hledat závadu? S opravami TV tolik zkušeností nemám, proto se ptám Vás. Do TV jsem prozatím nekoukal, chystám se na to v během několika měsíců.
Naopak, TRINITRONY byly a jsou méně ovlivnitelné magnetickým polem, díky jedinečné konstrukci ocelové masky, mnohem více magnetismus ovlivňoval klasické ONLINE obrazovky a ještě více obrazovky DELTA. Navíc magnetické pole spíš způsobí barevné fleky na obrazovce než nádech celé obrazovky. V jakých intervalech se to opakuje? Stálo by za to podívat se na to co to dělá na zkušebním obrazci, tam by se dalo poznat, zdali je barevný nádech způsobený pravidelným rozhozením konvergence, nebo zdali je to způsobené pravidelným rozházením proudu na jednotlivých barvách.
Jestli se skutečně barvy cyklicky mění, tak chyba nebude téměř jistě v obrazovce. Co dál je otázka. Chtělo by to přesně typ, abys měl schema - podle čeho to hledat, nebo (možná lépe) typ šasi (podle něj se také dá schema hledat).
Jestli je zdroj signálu Set-box tak pro jistotu zkusit jiný a dál tam toho "moc není" (tak jednoduše ale nebude) - obrazové zesilovače, projev závady je ale trochu netypický. Nejdříve by možná bylo dobré zkontrolovat jednotlivé napájecí větve zdroje (i osciloskopem - zvlnění), pro jistotu. Opravářův evergreen jsou také elektrolytické kondenzátory, které se z principu konstrukce "kazí" nejčastěji - nejjednodušší je měřit jejich dyn. odpor (ESR) bez vypájení.
K pokusům je nejlepší statický obraz.
Sony Trinitron KV-2184MTK víc toho na TV psáno není. Schéma hledám celé dopoledne na infernetu, ale bohužel marně.
toť ona
Ahoj. Z popisu koukám, že nemá scart (jestli dobře vidím), tak to ještě přibude dekodér barev . Možná.
Schema, (.rar) : archive.espec.ws/...
doplněno 07.12.12 21:50:Tak ne, kliknout zde: archive.espec.ws/...
Pokud si pamatuji,sony Trinitron je obrazovka,kde maska je tvořena jemnými,kolmými drátky,a ty byly ,díky té jemnosti,důvodem řady vlivů hlavně působením magnetů.Pamatuji se,že jsme postavili vedle televizoru dvě reprosoustavy a rozházelo to děsně barvy.
JABRAKA
Jabraka:
právě ty jemné ocelové drátky, byly mnohem méně náchylné na magnetismus, než ocelová děrovaná planžeta v ON-LINE a DELTA obrazovkách. TV s těmito obrazovkami stačilo změnit polohu a zmagnetovaly se zemským magnetismem a reprobedny v blízkosti o těch radší nemluvím Trinitron obrazovky netrpěly, tepelnou dilatací, mikrofonním efektem, a hlavně se využívalo víc energie paprsku, protože maska z drátků nevrhala žádný stín, ale protože ty drátky byly napnuté v litinovém rámu, měly TRINITRON obrazovky větší hmotnost.
vilfein:
v jakém časovém intervalu se ty barvy mění? Pokud nemá scart ani cinche tak je napojena přes RF modulátor?
Interval je hrubým odhadem 10 - 15 vteřin, než přejde z jedné barvy na druhou. Co se připojení týče, typoval bych scart, dlouho jsem tam nebyl.
Pokud je zapojena scartem na settobox, je vyloučena závada settoboxu? Stačí zjistit, zdali se mění barvy MENU televize, pokud ne, je na vině STB.
ferda371:
Takový nesmysl může říci jen ten, kdo neměl Trinitrona :D
Trinitrony mají životnost 30let a více a jsou to přístroje, které mají a budou mít cenu udržovat, jsou to drahokamy mezi televizemi
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.