Peltierovy články na kotlík

Od: Datum: 04.03.14 19:04 odpovědí: 9 změna: 05.03.14 12:10

dnes jsem se doslechl o peltierových článcích, které když se z jedné strany zahřívají a z druhé ochlazují tak vyrábějí elektřinu. Potřebuju teda poradit jak je nainstalovat na malý kotlík, kterej vyrobim z 20litrové plechovky od barvy a budu v ní topit dřevěným uhlím. Vydrží výbec ta plechovka, nebo použít něco jiného poraďte, a jak ochlazovat články z druhé strany.

doplněno 05.03.14 10:48:

Nebo mně ještě napadlo, že by jsem ohříval vodu, která by se změnila na páru a tím pak poháněl nějakej motor.

Nebo poradte jiný způsob jak by jsem mohl z dřevěného uhlí získat elektrickou energii.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.14 19:28

O tu plechovku bych se tak nebál. Spíš o ten článek. Ochlazovat ho můžeš pasivním chladičem, případně ještě ofukovat ventilátorem. A nebo ho můžeš ochlazovat dalším Peltierovým článkem, do kterého přivedeš proud z toho prvního:)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.14 20:39

Záleží, co od toho vašeho zařízení očekáváte...

Datum: 04.03.14 20:46
Peltier je výtečný, ale jako chladič (na chlazené straně až - 20C) i když odvádět to teplo je celkem problém, jenom s vodním chlazením jsem měl dobrý výsledky. Ale používat toto jako generátor je o ničem (taky vlastní zkušenost), účinnost kolem 6%. Peltier o rozměrech 40x40mm dodá výkon 3v a 0.5A. Jako generátor je to ztráta času.
doplněno 04.03.14 20:49: Doplním - jednalo se o peltier o chladícím výkonu 90w. Existují i peltierovy generatory, ale ty se taky nevyplatí.
Ohodnoceno: 1x

Od: krysak*
Datum: 05.03.14 09:12

s tim výkonem to neni pravda. článek 40X40 dá klidně 15,8V 10A a max 89W a to za 229korun. viz http://www.svetsoucastek.cz/t…eltierovy-clanky-40x40mm-c37/ to by mi stačily klidně 2 pro nabíjení akumulátorů

Datum: 05.03.14 09:20
Ty nemáš pravdu, tohle je příkon elektrické energie při VÝROBĚ tepla a chladu. Opačným směrem se na tuto hodnotu nikdy nedostaneš.
Kdyby to tak fungovalo, používal by to každý

Od: krysak*
Datum: 05.03.14 10:16

aha. jak ale říkám dozvěděl jsem se o nich před pár dny. A kolik může mít teda % psaného výkonu

Datum: 05.03.14 10:23
Četl si můj příspěvek!? Máš to tam napsaný...

Datum: 04.03.14 21:18

Datum: 05.03.14 12:10

Dělal jsem si z peltiera chladničku. Jako generátor proudu to ovšem nemá smysl. To chlazení by muselo být opravdu výkonné. Vložená energie bude vyšší, než její zisk. Když to porovnáš, tak vyšší účinnost bude mít dymamo poháněné velocipedem. Ad pára: musel bys sestrojit sofistikovanou parní turbínu s příslušenstvím, ale jestli nehodláš stavět elektrárnu, tak to nemá smysl.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.