Přerušený AL drát od vypínače k lustru

Od: Datum: 01.03.14 08:22 odpovědí: 22 změna: 01.04.14 22:19

Dobrý den,

bydlím v panelovém domě, chtěl bych se poradit, přerušil se mi Al drát od vypínače, co vede k lustru. Je to nejspíše kousek nad vypínačem, protože v krabici je volný drží jen v bužírce.

Měřil jsem jej, je neprůchozí od vypínače k lustru. Chtěl bych se poradit jak se to v tomto případě dělá? Stačilo by ten Al drát nastavit? Pokud ano jak by jste to udělali? Vago svorkou? Musí se to sekat nebo se to dá nějak v panelu protáhnout?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pendo
Datum: 01.03.14 08:23

Vkládám i foto.

Datum: 01.03.14 11:39

Nevím kdo vám říkal,že nelze na AL vodič nelze spojovat Wago svorkou

http://elektrika.cz/data/clan…nastaveni-zlomeneho-al-vodice

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.03.14 08:45

Tady je každá rada drahá. Al drát nelze spojovat Wago svorkou. Že by se Vám povedlo kabel vytáhnout a natáhnout nový do stávající trubky (pokud tam vůbec nějaká je, není pravděpodobné. Technicky nejpřijatelnější by bylo celý kabel vysekat a vyměnit. Nebo zasekat v místě přerušení krabičku a v ní drát nastavit. Ani jedno řešení se Vám ale asi nebude líbit (mně by se taky nelíbilo).

doplněno 01.03.14 08:53:

Sekání Vás asi nemine, ale jestli je to skutečně těsně nad vypínačem, nebude to tak hrozné. Otázka je, jak drát naspojkovat. Řešení v nouzi (asi nejlepší z těch špatných) je starší typ čokolády (kde je mezi šroubkem a vodičem ochraný plíšek), řádně dotáhnout, řádně omotat izolačkou a zasádrovat přímo do zdi. (Tak jen do mě, páni elektrikáři). Musíte si pamatovat, kde to místo je, protože je pravděpodobné, že s tímhle spojem budou v budoucnosti problémy.

doplněno 01.03.14 09:56:

Radimre - Vaše řešení je elegantnější a určitě lepší *palec* . Jsem ze staré školy (kdy byla klasická čokoláda vrcholem "spojovací techniky") a nějak si nemůžu zvyknout na to, že existují nové materiály a postupy.

Od: radimre*
Datum: 01.03.14 09:47

Tak teda jo ...odpověď není špatná základ dobrý.Jako elektrikář bych takový stav nouze řešil novější technologickým postupem...Kousek odsekat uvolnit drát a existují lisovací dutinky ...na AL drát nasadit slisovat ,natáhnour pro jeden spoj 2 teplem smršťovací bužirky a do volných konců vsadit CU kabel zalisovat, na spoj natáhnout buřírky a teplem(použit zapalovač) se smrsknou a zkopírujou spoj.(lepší než izolačka) vše zasádrovat...Trocha trpělivosti...Pokud jeto světelný obvod nevidím vtom takový problém..

Ohodnoceno: 4x

Datum: 01.03.14 13:05

WAGO svorky lze použít v kombinaci s pastou WAGO Alu-Plus (resp. nejspíš i bez ní, ale tohle doporučují).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.03.14 09:07

Tady bych asi volil kompletná výměnu vodič bude problémový i po opravě. Jinak vysekat a propijit v krabici.

Od: 111®
Datum: 01.03.14 09:08

jo tohle je fakt problém...jestli je to zatrubkováno tak by to mohlo jít vatáhnout. Ve stropním panelu se to dávalo do dutin. Ale sekání se nelze vyhnout. Jde o to jestli opravit dočasně něbo na stálo. Já osobně vych vysekal nad vypínačem krabici a tam to napojil. Šoupl tam třeba věneček..

Od: host
Datum: 01.03.14 09:33

Pokud se dá k drátům v příčce dostat a je to ulomené opravdu jenom na konci, tak by se možná mohla dát nad vypínač krabice se svorkovnicí, nebo ještě lép na výšku přidělaná hezká bílá dvojkrabice - spodní díl a na ní dole opět vypínač a nad něj pod víčko regulérní svorkovnici a v ní to napojit.

Elektrická zařízení patří mezi vyhrazená zařízení a tak by práci měl provést elektrikář s příslušnou kvalifikací, který bude ručit za provedení i bezpečnost.

Od: bmbx®
Datum: 01.03.14 10:01

Nejlepší řešení pokud pominu výměnu celého vodiče, je zalisování dutinkou a smršťovací bužírku, jak už bylo zmíněno výše, je to běžná metoda oprav a nastavování vodičů i v leteckém průmyslu, tak proč by to nemělo stačit v paneláku

Od: asde
Datum: 01.03.14 12:22

Tohle mě docela zaujalo, je někde na internetu video s postupem? Nebo aspoň odkaz na ty dutinky. Díky

Datum: 01.03.14 12:18

Každý má svůj styl práce, ale hliníkové vodiče se dost vymačkávají a když už budu sekat kvůli nastavování, tak jsem zastáncem výměny celého vodiče a to za měděný. Jelikož se nebude nikde spojovat hliník s mědí, tak už bych vyměnil kompletní přívod. Prostě nejsem zastáncem polovičatých věcí. Ty mohu použít jako dočasné řešení, ale ne jako trvalé.

Datum: 01.03.14 13:04

Od vypinače ke stropu vede dutina, kterou je protažený stávající kabel. Že na ni navazuje stropní dutina je šance menší než první cena v Tutovce. Takže bude následovat sekání stropu. 10cm drážky nad vypínačem je proti tomu prkotina. Pro ASDE: Napiš do vyhledavače -Lisovací spojky- a vyber si.

Datum: 08.03.14 10:16

Děkuji za všechny rady, propojím to tedy buďto lisovacími spojkami nebo páčkovou wago svorkou.

Děkuji Vám vše mnohokrát.

Datum: 25.03.14 09:40

Dobrý den,

chtěl bych se již pustit do opravy a nastavit Al vodič Cu vodičem.

Ještě poslední rada, nemám lisovací kleště na spojovací dutinky, jde to slisovat i obyčejnýma kleštěma? Případně nebylo by možné vodič nastavit klasickou čokoládkou případně wago svorkou kolébkovou?

Děkuji

Datum: 25.03.14 10:10

Jasně že jde dutinku kleštěna stlačit( slisovat ) jen je pak trošku zdeformovaná a možná i síla bude menší než přes orginál kleště,ale ve stavu nouze bych to i jako profík udělal..

Datum: 25.03.14 19:23

Díky, zítra si spojovací dutinku koupím.

Prosím poradili by jste mi, čím pak tu pohromu zaházet?

Děkuji

Datum: 25.03.14 19:59

Pro spojení ,ědi a hliníku potřebuji Al-Cu spojky. Nemohu použít obyčejnou dutinku.

doplněno 25.03.14 21:07:

Trocha hledání a už mám obrázek

http://obchod.kamat.cz/produk…a-alu-ku-ze-2510-gph-lisovaci

Nevím ale zda se tak malé průřezy budou vyrábět. Obdoba jou cupalové podložky, hde je popis principu.

http://produkty.topkontakt.id…palove-podlozky-al-cu/953791/

doplněno 26.03.14 17:14:

Radime spojky které uvádíš nejsou určeny peo spojení Al/Cu. To už je výhodnější wagospojka, která lépe splňuje podmínky.

Datum: 25.03.14 20:46

Jak taková Al/Cu spojka vypadá?

Děkuji

Datum: 26.03.14 05:52

Typa jsou rúzné,a také velikosti dle libosti.S izolaci či bez...V každé odborné elektro prodejně budou (elekrto prodejnu nemyslím TV ,radio,SAT)...

Datum: 31.03.14 23:06

Tak jsem si koupil tyto dutinkové spojky, zkoušel jsem je zmáčknou kleštěma, ale nepovedlo se mi to na 2 kusech :( Nejspíš na to musejí být ty speciální kleště. Tak jsem koupil wago svorku s páčkou a spojil dráty touto spojkou a zaizoloval páčkou. Myslíte, že to může takto být?

Jinak co kdybch použil obyčejnou wago svorku?

A proč mi ty dutinky nešli rovnoměrně zamáčknout kleštěma?

Děkuji

Datum: 01.04.14 22:19

Ano na uvedené spojky se používají speciální kleště.

Pro spojení hliníku s mědí používám páčkové Wago svorky. U obyčejné používáte pro uvolnění určitý tlak a hliník by to nemusel vydržet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.