Zdroj pro PROXXON Micromot

Od: Datum: 27.02.14 21:52 odpovědí: 4 změna: 16.03.14 11:19
avatar

Zdravím přátelé. Chtěl bych si ze Systemu PROXXON pořídit mikrovrtačku s možností regulace otáček, která je napájená 12tiV. Vyžaduje však usměrněné, ale NEvyfiltrované napětí, jinak to poběží na plné točky a nebude to regulovatelné. Mi se za celá ta léta zpět povedlo nashromaždit bednu různých napájecích adaptérů a tak se mi nechce utrácet za předražený zdroj a chtěl bych využít "něco" z mých zásob, ale potřebuji se s Vámi poradit...

Pod pojmem "usměrněný nevyfiltrovaný" si představuji trafo s diodovým můstkem. Nevím ale, zda je tato představa správná. Podle čeho bych u těch mých adapterů poznal, že se jedná o nefiltrovaný? A ještě podotázka: zatím jsem se setkával se stejnosměrnými zdroji, které měly +/- (kladný a záporný pól). Když jsem teď brouzdal po netu a více si všímal napájecích zdrojů, tak jsem občas narážel na zdroje, které měly výstupy tři (např. +12V, -12V a GND) - mohl by mi někdo zjednodušeně polopaticky vysvětlit rozdíl?

Děkuji, Ivo.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.02.14 23:10
avatar

podívejte tady, snad něco málo pomůže, jinak dál hledat:

http://www.ebastlirna.cz/modu…Forums&file=viewtopic&t=47710

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.02.14 01:11
avatar

Jasnačka, potřebujete klasický transformátor, a k němu můstek (dvoucest. usměrňovač). Jinak by jela ta vrtačka na plný výkon, a regulace (co je vní) by nefungovala... potřebuje pulzující napětí (asi triaková/tyristorová regulace... pletou se mi navzájem... jedna pracuje pouze s jednou půlvnou, kladnou částí sinusovky - a ta je použita v této vrtačče.)

Avšak pokud máte doma laboratorní zdroj, s regulací napětí, můžete jej použít, a regulovat výkon vrtačky přímo velikostí napětí, avšak při nízkém napětí bude mít vrtačka sice malé otáčky ale i malý výkon, resp. točivý moment.

Dalo by se to vyřešit i postavením, jednoduché PWM regulace (NE555, pár rezistorů, možná kondík, a výkonový tranzistor/fet/mosfet... atd)

Netuším proč se rozhodly pro tento způsob regulace, když mohli použít klasiku PWM, a neomezit tak typické stejnosměrné zdroje 12V. Pravděpodobně chtějí ještě vydělat na tom jejich zdroji či co...

doplněno 28.02.14 01:16:

Jinak ty vaše 3 výstupy... jedná se o symetrické zdroje, používané nejčastěji v audiotechnice... napájení koncových zesilovačů. Případně operačních zesilovačů, atd...

Nebudu rozepisovat, pokud vás to zajímá stačí se jakéhokoliv vyhledávače zeptat - najde i s krásnými obrázky. Když nejadnete, poptejte se zde, kolegové určitě dobře poradí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.14 10:47
avatar

Takže vrtačka je doma, ale zatím jsem neměl čas se jí věnovat :) Jen jsem ji ze zvědavosti připojil na zdroj, který (tuším) byl původně k nabíječce NiCd článků (to mi došlo následně, neb vrtačka v cca vteřinových intervalech jakoby se chtěla rozběhnout a ihned usla - a tak pořád dokola).

Chtěl jsem se tudíž zeptat, zda lze usoudit ze symbolů, které na napájecích adaptérech bývají, že se jedná o zdroj usměrněný nebo usměrněný a vyfiltrovaný či pouze střídavý...anebo prostě musím jít způsobem pokus/omyl (mám jen obyčejný multimetr, takže tvar sinusovky/nesinusovky neumím zjistit).

Díky za odpovědi, Ivo.

Od: mkat®
Datum: 16.03.14 11:19
avatar

Striedave napätie sa označuje vlnovkou.Jednosmerne napätie rovnou čiarou nad nou je čiarkovana čiara.AC je stridave napätie .DC jednosmerne.Nabijačky maju usmernene napätie.Ak maš digi merak ,tak tam ti ukazuje spravne pripojenu polaritu jednosmerneho napätia.A ked potrebuješ pulzne napätie tak ti stači trafo + jednu usmernovaciu diodu.Typ zaleži na tom aky pru vrtačka potrebuje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.