Fotovoltaická elektrárna, prodej elektřiny

Od: Datum: 25.02.14 19:41 odpovědí: 14 změna: 02.03.14 21:06

před týdnem jsem dokončil stavbu fotovoltaické elektrárny na panelový dům na balkon. Výkon 2X 650W, použit MPPT regulátor a LiFePO4 akumulátory o napětí 12V a kapacitě 600Ah. Jelikož ale moc elektřiny nespotřebuju tak mam akumulátory ve 3 hodiny odpoledne nabity na 80% a pak mi začíná regulátor omezovat výkon nabíjení na 900W a zbytek je nevyužit. Tak se mi jedná kdybych použil http://www.wind-solar.cz/prod…ie-invertor-500w-14-28v-220v/ a prodával elektřinu do rozvodné sítě, jaké je nutné povolení, co je zapotřebí, atd. Denně mam spotřebu 3kW, které pokryjí přez den panely a večer baterie.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.02.14 20:28

Zdravím

Při tomto výkonu je nereálné energii prodávat. Náklady by se vám nikdy nevrátily a energetika by vám to stejně nepovolila. Problém je i při mnohem vyšších výkonech. Kamarád má fotovoltajku na domě, která ho stála přes milion korun a povolení vyřizoval v době, kdy ještě nebyly takové problémy jak dneska přes půl roku. A to to měl předslíbené. Nechci vám kazit nadšení, ale zapomeňte na to.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.02.14 20:47

Navíc FV smí instalpvat pouze oprávněná firma. A ta si to nechá zaplatit.

Ohodnoceno: 0x

Od: krysak*
Datum: 25.02.14 20:51

a co já stou energií nevyužitou, mohu jí třeba prodávat sousedům.

Datum: 26.02.14 20:09

Zdravím

Postupně bych posílil akumulátory a zvýšil výkon měničů. Pořád levnější jak měniče do distibuční sítě.

Datum: 27.02.14 19:14

dobrá. a co si myslíte o tomto měniči 3kW čistý sinus za 19 tisíc http://www.wind-solar.cz/produkt/3000w/ , za takovou cenu jsou jinde modifikované sinusouidy. Má někdo zkušenosti s tímhle měničem na 230V, jestli to není nějaký levný krám z číny a po már dní odejde.

Datum: 01.03.14 01:25

Zdravím

Asi jsem se nevyjádřll dost jasně. Prosím bez urážky. Náklady na připojení do distribuční sítě jsou opravdu velmi vysoké. Měnič za 100 000 tisíc abyste prodal 3 KWh se nemůže nikdy vyplatit.

doplněno 01.03.14 01:26:

Energetika vám nepovolí žádnou čínskou variantu.

Datum: 01.03.14 19:31

Ano do elektřinu nebudu prodávat do sítě už jsem domluvenej se sousedy, že přebytky si kupují. a ten odkaz na ten měnič 3kW za 19 tisíc je off-grid, ten pá podporu 12,24,48V. Já mam zatím 12V ale postupně začínam přecházet na 24V, na které mam již koupeny všechny komponenty (výběr hned na začátku vývoje) takže žádné větší výdej mně nečeká, akorát akumulátory a měnič napětí (kvůli napětí i výkonu) ten co mám 2kW už nějak začíná zlobit.

Datum: 01.03.14 20:21

Sousedi si kvůli Vám udělali druhý rozvod? Nebo se odpojují od veřejné sítě? Nebo jak to dělají?

Datum: 02.03.14 18:41

nn, to maj normálně prodlužovák a to co chtějí si připojí když mam přebytky. Sestavol jsem si led pás, který ukazuje kolik výkonu má systém na víc a tudíš může poskytnout.

Datum: 02.03.14 20:14

Aha, takže si na to připojí televizi a když přijde mrak, televize zdechne a oni ji přepojují na běžnou síť. A na té prodlužovačce mají elektroměr. Aha.

Datum: 02.03.14 20:39

Prosim než odepíšeš přečti si celé vlákno otázky, nebo stačí jen otázka. Je v ní uvedeno, že mam akumulátory do kterých akumuluji energii a tu pak následně odebírám. A měřící hodiny nepotřebují, protože jim tu energii poskytovávam za to že mam na jejich balkoně solární panely, a ten led más je ovládaný přer raspberry pi a ukazuje po 100W kolik výkonu je použitelných. Prozatim to jede na starém měniči 2kW bez chyby. Na konci měsíce si kupuji měnič 3kW co je odkaz výše.

Datum: 02.03.14 21:06

Hmm, panely na balkoně. A to jako kde?

Od: rv
Datum: 01.03.14 03:44

Buďte rád, že vám současná výroba pokryje denní potřebu. Vaše panely vyrobí asi 1 000 kWh ročně, při spotřebě 3 kWh denně budete mít půl roku přebytek a půl roku bude něco chybět. Ten mírný přebytek můžete využít třeba na ohřev (předehřev) boileru, ale nestojí to za to. Řešením pro malé instalace může být až "net metering" pokud bude u nás v ČEZku někdy zaveden. Pro inspiraci se podívejte třeba na mypower.cz. Než začnete něco dalšího realizovat, zvažte i systémové napětí, pozdější přechod 12V - 24V - 48V bývá drahý a při potřebě zapojení žravějších spotřebičů třeba s 12V nevystačíte.

Datum: 01.03.14 17:15

A věříte, že Vám nevěřím? Váš panelák dosáhne nad mraky a je natáčecí? A panely máte z výzkumu, že mají takovou účinnost?

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.