Spínání měniče 12/230V

Od: Datum: 22.02.14 17:05 odpovědí: 12 změna: 23.02.14 23:29

Dobrý den,

podle toho co se píše tady : http://www.filutovadilna.cz/z-vasi-dilny-galerie/daton-2 tak jsem to pochopil tak že tyto měniče se při jakémkoliv odpojení spotřebiče jinak než vypínačem na měniči poškodí. Takže tomu bude tak asi i u odpojení spínacími hodinami že? Je tedy nějak možné aby se daly spotřebiče spínat hodinami bez toho aby se po každém takovémto sepnutí nemusel měnit tranzistor?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.14 19:32

Problém je v tom, že takto se chovají nekvalitní špatně navržené měniče. Ale jak vybrat ten kvalitní..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.02.14 19:44

A přidat tam pojistku polyswitch? Při přepětí by to mělo rozpojit obvod

Datum: 22.02.14 20:16

Polyswitch je vratná pojistka. Asi jste myslel něco jako varistor. To může to pomoci, ale je to ladění. Má poměrně kulatou chrakteristiku a teplotně závislou. Pokud ho posadíte moc vysoko nepomůže, pokud moc blízko maximálnímu napětí měniče, tak může dojít k tomu, že začne spínat, měnič se bude snažit přidávat, takže varistor sepne úplně a zkratuje výstup měniče...

Možná by spíš stačila nějaká trvalá předzátěž cca 5W. Ale dělat to naslepo jen tak.. :-/

doplněno 22.02.14 20:25:

Tu předzátěž by pak bylo možné teoreticky zpožděně taky odpojit.. Mohl by pomoci i sériový RC člen paralelně k výstupu. Měnič se sinusovkou ho zvládne, měnič s obdélníkem už možná hůř.

Od: hop®
Datum: 22.02.14 19:43

Z odkazu jsem (snad dobře) pochopil, že není dobré odpojovat zátěž od zapnutého měniče. Jako možnost tedy vidím odpojovat napájení měniče, případně "vytáhnout" dráty od vypínače a ovládat přes relé.
Ovšem nezaručuji, že jsem vše pochopil, ani správnost mého myšlenkového pochodu...

Datum: 22.02.14 19:53

Mě to taky napadlo, ale to by znamenalo že by těsně před rozepnutím relé ( odpojení spotřebiče ) něco rozepnout relátko které by udřžovalo měnič ve stavu On a poté co by byla zátěž odpojena tak by znovu seplo ( kvůli tomu aby se nevyresetovaly nastavené hodnoty na časovači - mluvím o digitálním ( má baterii ale nevím jak dlouho by vydržela kdyby se každý den vybila třeba na 50 % a pak nabila ))

Od: hop®
Datum: 22.02.14 20:03

Výdrž baterie na udržení dat by měla být uvedena v dokumentaci, ale ta paměť má minimální spotřebu a věřím, že na tu záložní baterii vydrží dny, týdny...

Datum: 23.02.14 00:22

Tyto nejlevnější měniče jsou téměř k ničemu. Výstupní napětí které je obdélníkové, se maximálně tak hodí pro napájení žárovky, či nějakého elektronického přístroje se spínaným zdrojem. Záleží na jaký kus narazíte a jak má vyřešenou napěťovou regulaci. V principu jde o to, že měnič při změně zátěže musí dorovnat výstupní napětí. To se mu ne vždy podaří, problém je tedy skoková změna proudu. V principu by tomu mohl zabránit jedině varistor, ten je dostatečně rychlý, ovšem při odpojení zátěže by měl vydržet veškerý pracovní proud po dobu reakce měniče a to ho po krátké době odpálíte. 5ešením by bylo zátěž odpojit pomalu, nejlépe přes reostat, či dobastlit na výstup nějaký filtrační člen. Možná jen v podobě RC ochrany, viděl bych to na fóliovej kond 1uF, 630V do série s odporem 2-3ohmy metalizovaným 2W. Ale je to o bastlení, vhodné spíše pro někoho kdo má přístup k dražším měřicím přístrojům. Pro laika bych doporučil jiný, dražší, měnič pro takové využití. Můžu se zeptat co budete napájet daným měničem? Možná by šlo vymyslet vypínání na 12V straně.

Datum: 23.02.14 11:36

spínat bych tím chtěl žárovku 160W se zabudovaným předřadníkem, 10W led ( mám pro ní zdroj proudu ) , ATX zdroj ale ten by běžel jen pár sekund ,kompaktní zářivku 25W , halogenovou bodovku ( 230V ) myslím že to je 40W

doplněno 23.02.14 11:45:

něco zbastlib by neměl být problém - chodím na učební obor Mechanik elektrotechnických zařízení ( po ukončení získám vyhlášku č.50 ) ,ale jsem v prvním ročníku a zatím jsme el. součástky moc neprobíraly ( učíme se počítat jejich hodnoty a obvody s nimi ). Na praxe máme mistra který řekl ať si klidně něco přineseme a uděláme / opravíme si to. Takže přístup k těm dražším přístrojům by byl .

Datum: 23.02.14 12:21

A výkon měniče bude 250W? To těžko zvládne, skokové odpojení plné zátěže. Nehledě na to, že ty měniče budou asi omezené dobou používání na plný výkon. A při zapínání všeho najednou proteče velký nárazový proud. Jestli máš možnost podpory ze školy, tak bych neřešil následek, ale příčinu. Možná by se povedlo měnič rozebrat a vyměnit kritické součástky za lepší. Jednou jsem sice takový zdroj rozebral a málem se mi rozpadl pod rukama, ale třeba budete mít štěstí na lepší kousek. Pokud jsi ochoten něco se přiučit, baví tě to a ve škole máš podporu, tak směle do toho. Nebude to sice procházka růžovým sadem, ale výsledkem budou cenné zkušenosti, které jinak nezískáš. Poraď se tedy s mistrem, zda by se nechalo něco takového udělat.

Datum: 23.02.14 14:08

ne zdroj jsem chtěl kupovat 1200W

doplněno 23.02.14 14:11:

konkrétně tento : http://aukro.cz/menic-napeti-…ocontrol-usb-i3996272926.html

Datum: 23.02.14 20:56

Dle stránek má měnič upravené napětí pomocí PWM. Byla by to pravda, mohlo by to být v pohodě. Zkuste to koupit a pak kouknout na oscík co to dělá při odpojení zátěže. Mimochodem, má to americkou zástrčku, tak si budete muset zbastlit redukci.

Od: francis*
Datum: 23.02.14 23:29

Jednoduchá rada. Odpoj vypínač v měniči a na jeho místo zapoj spínací hodiny. Tak splníš podmínku. Ovšem levné měniče jsou opravdu velmi labilní zařízení. No spíš myslím že i ty dražší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.