Co je proudové trafo?

Od: Datum: 21.02.14 21:13 odpovědí: 34 změna: 25.03.14 00:20

Dobrý večer, chtěl bych se zde zeptat odborníků co je a k čemu slouží proudové trafo?

Děkuji mnohokrát


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jdukolem
Datum: 21.02.14 21:16
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.02.14 22:13
avatar

Běžný transformátor slouží k přeměně střídavého napětí na napětí vyšší nebo nižší, to je jeho primární účel.
Takzvaná proudová trafa pracují na stejném principu, jen jejich výstup není primárně určen na napájení cílového spotřebiče, ale většinou jsou používána (a konstruována) v kontrolních a řídících obvodech (proudový chránič)...

doplněno 21.02.14 22:37:

@kjanikxxx ano, to je případ běžného transformátoru, navíc ty zvonkové dráty není třeba nějak zvlášť izolovat, protože nejsou zdraví a životu nebezpečné, podobně funguje třeba "stará a blbá" nabíječka na autobaterie, jen se k trafu přidá jedna dioda, aby proud tekl jen do baterie a ne ven...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kjanik112*
Datum: 21.02.14 22:33

Z praxe: Zvonek do bytu nepotřebuje silný proud 240 voltů. Tak se před něj zamontuje trafo, které proud 240 voltů sníží třeba na 6 voltů. Další výhodou je, že pro vedení proudu 6 V se mohou použít tenké zvonkové dráty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 11:26
avatar

Vaše úvaha je sice v podstatě správná, ovšem v žádném případě neodpovídá na původní dotaz. Zvonkový (tedy klasický) transformátor nemá vůbec nic společného s transformátorem proudovým.

"...silný proud 240 voltů..."

Než budete příště odpovídat, ujasněte si základní pojmy! Pletete dohromady proud a napětí. To není totéž.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelkop*
Datum: 23.03.14 18:36

"silný proud 240 voltů"

to je nějaký chyták? Proud ve voltech? Nebo si děláte legraci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 23.03.14 19:33

Abychom si rozuměli, tak musíme znát a používat termíny stejně a správně.

Elektrický proud nejsou Volty, ale el.proud se udává v Amperách . Ve Voltech se udává-měří elektrické napětí. -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 02:43

Klasické (napěťové) trafo se připojuje většinou mezi fázi a nulák na napětí 230V. Na výstupu dostaneme napětí které může být snížené, nebo zvýšené o převodový poměr trafa. Pokud převodový poměr(vstupní napětí/výstupní napětí) bude 10, na výstupu z trafa bude napětí 23V. To je primární úkol běžně prodávaných traf. Kdežto proudové trafo se připojuje do série a má za úkol měnit proud. Využívá se například pro měření velkých proudů. Bude-li mít proudové trafo převodový poměr 100, jste schopen s ním měřit proud který je stokrát větší než zvládne měřák. Není potom třeba dělat velké měřicí přístroje a tahat k nim tlusté kabely. Další uplatnění proudového trafa je v proudovém chránič. Je zde ovšem speciální, diferenční proudové trafo. Zjednodušeně řečeno měří se proud tekoucí fází a od toho se odečítá proud tekoucí nulákem. Je-li vše v pořádku rozdíl je nula. Pokud ale začne jít proud někudy jinudy než má, rozdíl se zvětší a po překročení povolené hranice chránič obvod vypne.

Ohodnoceno: 7x
 
Od: francis*
Datum: 22.02.14 08:56

pavelv to je supr odpověď. zvláště u toho proudového chrániče to nemá chybu. Jen pro doplnění v měřících obvodech se jako primární , tedy vstupní, vinutí, vytváří právě z toho vodiče ve kterém teče proud, který chceme měřit. Ve skutečnosti namotáme jeden zavit do středu toho transformátoru a je hotovo. Tech případů použití je mnoho. Obecně však platí to co uvedl pavelv. Je to docela velký a taky drahý problém , měřit velké proudy . A tak jednoduše použijeme proudový transformátor , který nam proud sníží v poměru na jaký je vyroben tz. třeba v poměru 1:10 1:100 a nebo třeba i 1:1000.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.02.14 12:42

Ono je to taky z toho důvodu, že ručkové měřicí přístroje mají kvůli přesnosti namotanou cívku na tom pohyblivém ústrojí. A tedy čím je cívka rozměrnější, tak je měřák míň přesnější. Díky proudovému trafu není potom problém mít cívku na ústrojí z vodiče o průměru lidského vlasu a měřit proud procházející vodičem tlustým jako prst. Obdobně je to s elektronickými přístroji, elektronika také nesnese žádné velké proudy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 22.02.14 21:25

Proudové trafo slouží k měření proudu. To Vám tu napsali mnozí. Ale nenapsali to základní čím se liší od normálního transformátoru. A to že při měření proudu, pokud máme změřit správnou hodnotu, musíme dodržet štítkovou zatěžovací impedanci sekundáru. Jedině při dodržení zatěžovací impedance sekundáru změříme správné hodnoty, odpovídající poměrům závítů trafa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 22:09

Ona i když zatěžovací impedance sekundáru bude jiná, tak to nevadí, proud proteče stejný, dožene to změna napětí. Spíše by bylo vhodnější napsat, že normální transformátor bychom neměli provozovat v tzv. režimu nakrátko, kdy výstup je spojen do zkratu. Dojde k oteplení trafa, které může i shořet. Kdežto proudové trafo musí být zkratováno aby neshořelo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.02.14 22:27
avatar

To je právě případ v elektroměrných rozváděčích, kdy při nepřímém měření musí být na svorky měřícího trafa (proudového) připojeny zkratovací svorky a při odpojení zátěže se musí zkratovat. Zejména je to v průmyslových rozváděčích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 22.02.14 22:28

Vadí a hodně. Zkus si na měřící trafo připojit dnešní multimetr, která má vstupní odpor 10Megaohm a víc, rozpoj si zkratovátko, a uvidíš jak se z multimetru začoudí. A pokud budeš mít štěstí a mm to přežije, tak naměříš totální nesmysle. Ta impedance měřícího obvodu, se musí dodržet v rámci požadované tolerance.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 23:04

Měřicím trafem měřím proud, takže multimetr musí být přepnutý na proudový režim. Tam je odpor maximálně jen několik jednotek ohmů. Zatěžovací impedance je tam pouze k tomu, abych mohl jen připojit měřák napětí a nemusel nic počítat. Pokud bude dáno Z = 1 ohm, převodový poměr 100 a Imax = 1000A, tak při maximálním proudu dostanu na správné zátěži 10V. Takový údaj bývá na štítku. Pokud si tám ale připojím jinou zátěž, třeba 2 ohmy, tak při stejném proudu dostanu výstupní napětí 2x tak větší.

Ale máte pravdu, při větším zatěžovacím odporu dojde dříve k přesycení jádra. Naopak změna impedance směrem dolů je lepší, linearitu převodu zkresluje magnetizační proud, který roste s rostoucí zátěží. Proto v sekundárním obvodu může být zapojena jen impedance o maximální velikosti danou štítkem. Pak by trasformátor nepracoval v režimu nakrátko a bylo by třeba snížit jeho maximální primární proud aby nedošlo k poškození.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 23.02.14 00:48

Ano, souhlas. Ale to mělo zaznít hned. Aby tazatel pochopil ten rozdíl. Proč jste čekali, až vás "načnu".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 01:16

To důležité co je a k čemu se používá tu zaznělo, to že je třeba trafo provozovat v nějaké teplotě, s určitou zátěží, frekvencí, atd. je až druhotní věc, kterou by se jistě tazatel dozvěděl, pokud by se ozval se zájmem dozvědět se více o této problematice.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radek20
Datum: 23.02.14 12:32

Dobrý den,

děkuji, vysvětlili jste mi, že proudové trafo měří proud, chci se však zeptat, k čemu je to dobré?

Viděl jsem toto proudové trafo ve světlech LED které ho měli zapojené za zdrojem, k čemu to je?

Nějak laicky více by to bylo možné vysvtělit?

Děkuji za trpělivost se mnou.

Datum: 23.02.14 17:05
avatar

Pokud si přečteš můj předchozí příspěvek a některých dalších, tak proudovému transformátoru se říká měřící transformátor, který má přesně definovaný převodový poměr za určitých podmínek (to však tu nemá smysl rozebírat). Je to velice přený přístroj a používá se v oblasti měření. Zejména pro nepřímé měření v elektroměrných rozvaděčích (v domácnosti velice zřídka, protože nemáte tak veliký odběr), ale hlavně v průmyslu. Například napojení velké kotelny nebo ve velkých průmyslových rozváděčích, kde se sleduje odběr jednotlivýcg fází. Je to takový děravý obdélník, který se nasune na šínu.

http://www.mtbrno.cz/index.php?l=cs&k=produkty

Pak je využití v přenosných klešťových měřících přístrojích.

Proudové trafo pro LED je vlastně zdroj, který zabezpečuje konstantní proud. To se používá při sériovém zapojení, kdy je pro napájení LED čipů definován přesně proud. Takže Proudový transformátor a Proudový zdroj jsou dva rozdílné pojmy. Je proto důležitý přesný název a lidově se to komolí a pak vzniká zmatek co je co.

Pokusil jsem se co nejvíce laicky vysvětlit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: radek20
Datum: 23.02.14 21:52

Ještě by mě zajímalo když jsem u těch led sívtidel, proč se LEDKY zapojují do série a ne paralelně?

Datum: 23.02.14 23:39
avatar

Když narazíte na povídání o LED páscích, tak se některé mohou stříhat po 5cm nebo 10cm. A právě na tom úseku jsou zapojeny sériově a proto jsou základním nedělitelným prvkem a tyto díly jsou na celém pásku propojeny paralelně. Takže se používají obě možnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: francis*
Datum: 23.02.14 13:44

Tak teď jsem lehce zmaten. V LED osvětleních se používá nikoliv proudové trafo ale proudový zdroj. To je trošičku něco jiného. Nedovedu si představit k čemu by mohlo v LED osvětleních sloužit proudové trafo.

doplněno 23.02.14 13:53:

Aha, tak teď jsem si vygooglil, že se prodavají proudové zdroje pod označením LED proudová trafa. Tak to ,ale nemá s proudovým transformatorem , který zde byl popisován, vůbec nic společného. Chcete -li vysvětlit , proč se musí dávat prodouvý zdroj do osvětlení LED, rád se o to pokusím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: radek20
Datum: 23.02.14 21:49

Dobrý den,

ano budu rád i za vyše vysvětlení, třeba to pochopím lépe ;)

Datum: 23.02.14 22:18
avatar

Běžně používáme napěťový zdroj (transformátor), který převádí jedno napětí na jiné a podle připojené zátěže dodává požadovaný proud při konstantním (ideálně) napětím.

U proudového zdroje (nesprávně transformátoru - je to právě zavádějící označení s MT) je tomu právě naopak. Mám několik čipů a ty požadují konstantním odporu příslušný proud, aby se rozsvítili např. 350mA. Když potřebuji zapojit sériově dva čipy, tak při konstantním napětí poteče poloviční proud a to nepotřebuji. Potřebuji 350mA a k tomu slouží právě proudový zdroj, kdy proud je konstantní 350mA a mění se výstupní napětí.

Tyto proudové zdroje se vyrábí pro různou zátěž od-do a pro správnou práci musíte připojit minimální zátěž a nesmíte překročit maximální zátěž.

ADI 350 1-3W můžete připojit min 1 LED 1W a max 3 LED 3W

RICO LED 9-12W = DC 700mA (9V - 16V) můžete připojit 3 až 4 čipy 3W

Vidíte, že rozsah je velice malý a při návrhu musíte být velice pečlivý, aby nedošlo k odpálení zdroje.

Např. RICO LED 10-18W = DC 350mA 30V - 72V minimálně 10 čipů 1W a max 18 čipů 1W

doplněno 23.02.14 22:21:

Omlouvám se za hrubky

rozsvítily

Ohodnoceno: 2x
 
Od: francis*
Datum: 23.02.14 23:07

Laicky vysvětlit je to opravdu dost těžké. Předně zapomeňte na to, co zde bylo řečeno o proudovém transformátoru. Proudový zdroj a proudový transformátor jsou dve uplně odlišné věci. Proudový transformátor je pasivní součáska a proudový zdroj je elektronické zařízení. Zásuvku máte připojenou na 230V. Je to v podstatě napěťový zdroj. Ať připojíte cokoliv, vždy tam naměříte 230V. Ovšem proud je vždy jiný. Mění se podle toho, kolik žárovek třeba připojíte. U proudového zdroje je tomu přesně naopak. Proud se udržuje konstantní a tím pádem se mění napětí. Napětí a proud jsou dvě veličiny, které jdou spolu ruku v ruce. Nelze je od sebe oddělit. Pokud zvedáte napětí v obvodu, tak roste i proud. Je zde ale ješte jedna veličina a to je elektrický odpor. Odpor je něco, co brání toku elektrického proudu. Čím je odpor menší, tím má proud snadnější cestu téct. Problém u LED žárovek je ten, že jejich odpor se mění v závisloti na teplotě. Čím víc se LEDka zhřívá, tím více odpor klesá. Uvažme, že máte LED žárovku na 230 V . Připojíte ji a ona začne krásně svítit. Bude svítit, protože ní začne protékat nějaký proud. Jenže část (a ne zanedbatelná ) té energie se bude ztrácet v teple. LED žárovce začne klesat odpor a tím s ní začne protékat větší proud. Začne se ještě více zahřívat a nastane další pokles odporu a všechno se opakuje tak dlouho až se LED žarovka zničí. Aby se toto nestáválo, je tu právě proudový zdroj. Nedovolí pustit do LEDky větší, než vámi zvolený proud. Udělá to tak, že začne automaticky snižovat napětí. Z toho co jsem napsal je snad patrné že LEDce vadí teplo. ano vadí a to značně. Zátím co obyčejná žarovka má pracovní teplotu až několik stovek stupnů u LEDky se teplota 70°C projeví zkrácením životnosti až na desetinu. Takže je velice důležité dobře chladit. Ani proudový zdroj není všemocný.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.14 23:48
avatar

LEDka je obyčejný polovodičový přechod s emitujícím světlem a tak jako u všech polovodičů vlivem většího napětí i tepla dochází k posunu elektronů do dalších energetických drah a následně lavinové multiplikaci, kdy dojde ke zhroucení celého přechodu.

Takže je tu velká citlivost na připojené napětí, procházející proud a vlastní teplota okolí. Proto se návrhy osvětlení v průmyslových halách musí dělat s ohledem na vyzařované teplo pracovních strojů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radek20
Datum: 24.02.14 21:51

Chtěl ybch zde všem moc poděkovat za vysvětlení, jste tu prostě skvělí rádci, děkuji mockrát, škoda, že jsem nemohl ohodnotit více odpovědí, třeba někdo jiný ohodnotí také, ještě jednou děkuji.

Od: francis*
Datum: 24.02.14 22:04

radek20, pokud vám tyto rady zde napsané byly aspoň trošku užitečné, jsem rád. Přeju hezký večer. *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tori
Datum: 25.02.14 12:16

Klasický případ z průmyslu je třeba svícení semaforů nebo návěstidel na ČD.

Napájecí napětí na žárovku je 24 V .Do série s vláknem je zapojen primár proudového

trafa.Žárovka je na 12 V.Sekundár drží relé natažené.Kontakty drží celek na svícení.

Když se přepálí vlákno,proud zanika,relé odpadá,klidovým kontaktem se připojí

náhradní vlákno.Starší názvy jsou Transduktory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 12:35
avatar

To je trafo napěťové...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.02.14 16:15

No, možná že proudové by bylo lepší...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ugur
Datum: 25.02.14 20:56

Je proudové.Když nebyly výkonné tyristory prováděla se s nima trakční regulace.Od motorů byl provlečen

kabel jhem.Na sekundáru se snímalo napětí a to se používalo k ovládání kontroleru.Zařadil se stupeň a

až poklesl proud na motorech při rozjezdu, relé odpadlo.Tím se tam zařadil další stupeň.A tak dokola.

Nastavilo se to pružinou na omezení třeba 700A.Klasika.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelkop*
Datum: 23.03.14 18:40

Ahoj Radku, myslim ,ze jsem pochopil, proc se ptas. Napis mi na muj mail, vse ti vysvetlim, klidne i poslu zapojeni vcetne trafa, ktere ti doporucim, poslu i odkaz na internetove obchody, kde zbozi zakoupit.

karel.kopecky@seznam.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.14 18:50
avatar

A sem to napsat nemůžeš?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.14 00:20
avatar

Odkaz jsem napsal v odpovědi z 23.2. a nechápu k čemu by běžnému člověku mohlo hodit prodové trafo. Když pominu zakázky od ČEZU, velké fabriky, kdy do jednoho pole jich naflákám i šest, tak mi to není jasné. K čemu tedy běžný člověk upotřebí proudové trafo? Docela by mě to zajímalo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.