Jaký koaxiální kabel k TV?

Od: Datum: 16.02.14 21:46 odpovědí: 27 změna: 18.02.14 23:21

Dobrý den.

Chci koupit koaxiální kabel, který spojí LCD TV s venkovní anténou (mezi tím ještě bude zapojený zesilovač). Kabel by měl k zesilovači délku cca 3,5 metru. Mám řešit, jaký kabel koupit, nebo ne? Jde mi o to, že i koaxiálních kabelů je povícero (různě stíněné apod.).

Kabel bych asi koupil zde: http://www.ges.cz/cz/kabely-k…ory/koaxialni-kabely/SCQ.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.02.14 21:53
avatar

pro příjem pozemní DTV není ani nutná venkovní anténa.Rozhodně při jejím použití není výhodné použít jakýkoliv zesilovač.Nejjednodušší je použít na anténě jen symetrizační člen a od něj jakýkoliv koaxiální kabel.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 16.02.14 21:55
avatar

Koax by měl mít impedanci 75 Ohmů a dvojité stínění, tedy pár drátků a alobalové obalení v jedné vrstvě. Vnější průměr doporučuji minimálně 5mm. Pokud půjde o pevný kabel, měl by mít střední vodič z drátu a ne z lanka, usnadňuje to i montáž "F" konektorů...

doplněno 16.02.14 21:59:

@jabraka: pro příjem signálu v některých lokalitách naší republiky je venkovní anténa opravdu potřebná, věřte nebo nevěřte. Co se týká toho zesilovače, souhlasím že někdy bývá spíše na škodu...

doplněno 16.02.14 22:38:

Trojité stínění je zbytečný luxus.
Pokud máte Žižkov na dohled, vyhoďte zesilovač! Měl byste chytit signál na kus drátu.
Kde bydlíte (ulice)...? Nebojte nepříjdu na kafe... ;.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.14 08:49

HOPe, např. ulice Luhovská . U té starší antény Thomson jsem zesilovač nezapojil a signál nebyl skoro žádný.

Datum: 16.02.14 22:29

Díky za reakce. Venkovní anténa bohužel nutná je. I když... Jedná se o místo v Praze, žižkovský vysílač na dohled. Když jsem zkoušel "podmínky pro TV" prvně, vzal jsem starou menší TV, obyč set-top box a stanice jsem naladil na kovové ramínko! Když už ale došlo na zařízení místnosti a koupi TV (Samsung), ramínko už nestačilo. Možná měl ten předtím použitý set-top box citlivější tuner, nebo se jednalo o místo s hodně dobrým signálem (v rohu místnosti, kam ale TV dát nemůžu). Zkusil jsem použít starší anténu (pro vnitřní nebo vnější použití) Thomson se zesilovačem a příjem nic moc (časté kostičkování, signál slabší). Tak jsem koupil tuto anténu http://www.satelitnitechnika.…12000-pokojova-antena-hd-101n se ziskem 40 dB. Signál je lepší, ale stejně dochází často ke kostičkování. Tak chci dát tu starší anténu Thomson ven (mám odzkoušené, že když je anténa venku, je příjem signálu OK).

Stačil by tedy tento kabel? http://www.ges.cz/cz/koaxial-…v-sat-rg-6-u-GES06713744.html

Nebo tento (už s trojitým stíněním): http://www.ges.cz/cz/koaxial-…sat-3-110-lc-GES06713837.html

A nebo myslíte, že je něco špatně a signál bych měl chytat i na pasivní anténu?

doplněno 16.02.14 22:32:

Ještě doplním, že mi přijde, že je horší příjem HD kanálů - resp. že příjem SD kanálů je relativně OK. Ale možná je to jen můj subjektivní pocit.

Od: francis*
Datum: 16.02.14 22:29

Pokud máte silný signál tak není potřeba ani zesilovač ani nějak vyjímečný koax. Zvlašť při délce kterou uvádíte 3,5 m je to bezvýznamné. Vzásadě platí čím dražší koax tím menší útlum. a útlum je to co vám brání aby se vám dostal co největší signál z antény do Tv. Koax koupíte v každém lepším elektru. Pokud nejste z Brna , není důvod objednávat z GESu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 22:36

Jedná se o Prahu - také jsem si myslel, že mi bude stačit pasivní anténa, ale bohužel. Obě antény (Thomson i ten BenSat) se dají i vypnout (tzn. jsou pak jako "pasivní"), ale na kvalitní obraz (bez kostičkování) to vůbec nestačí :-/. GES jsem dal spíš jako možnost (mají tam velký výběr koax. kabelů) - prodejnu mají i v Praze.

Od: francis*
Datum: 16.02.14 22:43

koax který jste vybral je opravdu ten asi nejlevnější. No když se podíváte na údaje útlumu tak zjistíte že při vaší délce a kmitočtu 800 MHz budete mít útlum jen asi 0,3dB. To je vážně zanedbatelné, neboť vaše anténá i ze zesilovačem má zisk ( a teď musím jen střílet od pasu) 20 až 25 dB

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 17.02.14 00:44

V Praze opravdu nikde není potřeba venkovní anténa pokud nebydlíte ve faradayovi kleci a ještě jsem neviděl tak špatný DVBT tuner aby to nechytil, nejlepší pokojové antény jsou obyčejné pruty viz odkaz, vše ostatní je spíš na škodu.

http://www.eltasat.cz/satelit…na-dvb-t-1701-prutova-pasivni

Musí být pasivní, pokud je aktivní (ze zesilovačem) tak dvbt mi ukazoval horší signál - pro štouraly opravdu ukazoval menší sílu, ne kvalitu

Nebyla to věc náhody, antén jsem vyzkoušel už více.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 06:53

No já pořád nevím - myslíte, že s pasivní anténou musí být dobrý signál (v Praze) na každém místě v bytě? Tam, kam můžu aktivní anténu kolem TV dát, tak signál není nikdy takový, že by občas obraz nezakostičkoval. Nějakou dobu je obraz klidně OK, ale potom prostě zakostičkuje. Možná to závisí i na multiplexu (resp. lokalitě vysílače) - u některých programů je obraz OK stále, ale u některých prostě tu a tam dochází ke kostičkování.

Takový hloupý dotaz - nemá ta pasivní prutová anténa podobný zisk jako třeba obyčejné kovové ramínko? Pokud by to bylo podobné, tak by byl obraz i s prutovou anténou naprd :-/. A když se u aktivní antény vypne zesilovač, není to potom taktéž pasivní anténa?

Od: 111®
Datum: 17.02.14 07:15

já používám tuhle anténu a spokojenost: http://www.alza.cz/aver-univerzalni-dvb-t-d359216.htm

doplněno 17.02.14 09:01:

dovolím si připomenout, že to co má zisk řekněme 20dB bude převážně zesílení zesilovače ale anténa tam nebude nic moc.
Porotože nejdůležitější je anténa, Co ta nedodá, zesilovač nezachrání. Je lepší 6dB anténa bez zesíku, jak anténa 2dB se zesilovačem. A tohle vám výrobci na nos nepověsí a prodavači to skoro nevědí.

doplněno 17.02.14 09:04:

s kabelem je to tak, že je lepší celoměděný. Nějaký vícenásobný stínění je na prd. Když je stínění kvalitní, stačí jednoduchě. To předení by mělo být co nejhustší...a pod tím měděná folie

poptej se po kabelech Belden...

doplněno 17.02.14 09:44:

já tu anténu používám s USB TV kartoou Avidemux u NB a pohoda: jinak touto sestavou chodím hledat signál v podobnýchproblémech. Nemáš někoho kdo by došel s TV kartou vNB a pohledal?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 10:13

Nikoho, kdo by měl USB TV kartu, neznám. Nicméně i kdyby se našlo nějaké místo s dobrým signálem, tak pokud by nebylo poblíž televize, musel bych řešit vedení kabelu (koaxiálu) k tomu místu - a to už je pro mě jednodušší dát anténu za okno...

Od: bmbx®
Datum: 17.02.14 09:34

No než kovové ramínko bude lepší, přeci jen je uzpůsobena na pásmo kmitočtů, které má zachytit, a pokud na aktivní anténě vypnete zesilovač pouze napájením tak se z ní rozhodně nestane pasivní. Zesilovač bez napájení není průchozí.

Chce to najít správné místo, často rozhodují cenitmetry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 10:11

No, ta anténa Thomson je dělaná tak, že z ní vede koaxiál s koncovkou. Dá se to zapojit přímo do TV - signál to chytá, ale dost špatně. No a potom je takový "mezičlánek" - do něj se píchne ten koax od antény, z druhé strany koax k TV a ještě se to (ten "mezičlánek") zapojít ke zdroji. Když tu anténu píchnu přímo do TV (bez toho "mezičlánku" se zesilovačem), tak myslíte, že to není "standardní" pasivní anténa?

Dobré místo se hledá těžko - když si člověk myslí, že našel dobré místo, tak stejně potom stačí, aby člověk prošel místností a TV zakostičkuje... Proto právě přemýšlím, že šoupnu anténu za okno (to mám odzkoušené, že tam funguje OK). Asi mi to nedá a zkusím tedy nějakou prutovku - přinejhorším jí během 14dní vrátím...

Od: bmbx®
Datum: 17.02.14 10:16

Samozřejmě že bez mezičlánku se anténa nestane pasivní, DVBT tunery mají možnost poslat napájení aktivních antén po kabelu, proto je ten článek odělávací. Buď se tam nedá a anténní zesilovač je napájen přimo z tuneru, nebo se tam dá a je napájení externí, poiřád to je aktivní anténa, jako pasivní se prostě použít nedá. Jen pokud by se z ní ten zesilovač "odoperoval", ale tyhle antény jsou jako pasivní většinou téměř bezcenné.

doplněno 17.02.14 10:26:

111:

ten prut co jsem dával odkaz se mi zatím vždy osvědčil, anténku od Averu mám taky chodí pěkně, ale rozhodně není lepší než ten prut.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 11:00

Ten prut bych minimálně na zkoušku koupil, ale už bych musel platit dopravu (která by stála skoro stejně jako prut), kterou mi při případném vrácení nikdo nezaplatí (ani poštovné za odeslání zpět)... Ale možná to zkusím skrze jednu kamarádku, která má ten obchod (kamennou pobočku) poblíž .

Od: 111®
Datum: 17.02.14 10:22

pokud ten zseilovač není externí, ketrý se dá demontovat a místo toho připojit kax přímo, tak vypnutím zesilovače uvnitř pasivní anténu nezískáš. To co se zapojuje do koaxu a do sítě je napaješ s vyhybkou. POkud je opravdu tak špatný signál tak se to dá řešit jedině tak, že koupíš alespoň 10-12dB anténu bez zesiovače, a když to bude na prd, dokoupíš zesilovač který se dá k té anténě namontovat. S tím to požadavkem také anténu vybírej. Prut je anténa na houby. Opravdu doporučuji to co je v odkazu výše. Nekupuj nikdy celek /zes. uvnitř/ kterej má 12dB. Ale samotná anténa bez ničeho musí mít těch 12dB. Není lepší zesilovač jak anténa sama. Každej zesilovač je vpodstatě berlička...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 10:58

A dá se vůbec sehnat pasivní interiérová anténa se ziskem 10-12dB? Ať už to dám do bytu nebo za okno (na balkon), tak nechci, aby to vypadalo jako pěst na oko (různé "véčkové" antény, síta apod.)...

Od: 111®
Datum: 17.02.14 15:08

zisk antény je dán konstrukci, takže něco extra placatého nečekej. Mslím že síto je to nejplacatější. S tím nic nenaděláš.
Uvedu příklad antény YAGI. mže to být jen zářič který vypadá jako X nebo jako ohnutý drát. Nic kolem toho: Tohle má zisk 0dB. Aby se zisk zvětšil musí se doplnit o další prvky. před zářič , tomu se říká direktor, a za zářič, tomu se říká reflektor.

Čím je těch direktorů více, tím má větší zisk anténa. řekněme kolem 10-12dB.Pořád je psaivní.
Čím větčí má zisk anténa, tím je také směrovější a zajišťuje dostatečný odstup signálu proti neužitečnému šumu.

Jestliže je poměr signál/šum špatný, nepomůže tomu žádný zesilovač, poměr se nezmění, jen se vše zesílí, a je-li to důvod kostičkování, tak se to neodstraní, ale může se to ještě zhoršit.
Ale výkonnější anténa tomu ale pomůže, zlepší odstup signál/šum.

Takže to co chcete prostě není realizovatelné. Tedy pokud vím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 15:14

Takže něco s "decentním tvarem" nepomůže. Tak jedině zkusit ten prut a když to nepomůže, tak dát tu aktivní anténu za okno. Bylo by to něco jiného, kdyby to byl třeba rodinný domek - by se to šouplo třeba na střechu (kvalitní pasivní anténa) a byl by klid.

Od: 111®
Datum: 17.02.14 15:52

zkus to a uvidíš, to fakt nemá řešení podle představ. Na koaxu nešetři protože jak koupíš šmejd tak ti toho plku vyzáří, a když vyzařuje, taqk logisky i nasává co nemá...a jsi zase na začátku. Slušnej koax stojí kolem 10,-/m

doplněno 17.02.14 15:54:

hezký a ještě funkční , to se nemá rádo. Buď funkční, nebo hezké. Volba je na tobě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.14 16:47

Jasně, v podstatě se to vylučuje (hezkej vzhled vs. funkčnost).

Co třeba tyhle dva typy koaxů?

http://www.ges.cz/cz/koaxial-…t-kks-120-82-GES06713824.html

http://www.ges.cz/cz/koaxial-…-h125-cu-pvc-GES06713552.html

doplněno 17.02.14 17:36:

OK, díky! Na těch pěti metrech nemá cenu šetřit...Bohužel se v rozdílech mezi koaxy nevyznám (spousta lidí si dokonce myslí, že koax je jen jeden typ), tak jsem rád za radu.

Od: 111®
Datum: 17.02.14 17:07

kvalita je dole ten za 16/m

doplněno 17.02.14 17:08:

má to iparametr list...což si dovolí solidnívýrobce

doplněno 17.02.14 19:10:

"ugur" no kdyby existovalo, jsem první kdo si ho pořídí, a že jsem se antén něco napočítal...

doplněno 17.02.14 19:13:

no vědu není potřeba dělat s ničím, věda nastoupí až když není vyhnutí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ugur
Datum: 17.02.14 19:03

Zázračná anténa neexistuje.Buď je velká,laděná a tedy účinná.Nebo je malá,sporně laděná a tedy

neůčinná.Pořád chce někdo vymyslet antení perpetum mobile.To neexistuje.Že111.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bmbx®
Datum: 17.02.14 19:10

Jenže s digitálním signálem a zvlášť v Praze s tím není potřeba dělat vědu. Že ugur.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 20:04
avatar

Kolegové skvěle radí (někteří...), jen bych doporučil "zelený koax" pro venkovní použití, ať za pár let nepřemíšlíte proč se vám pomlu ale jista strácí signál, ikdyž s anténou nikdo nehýbá.

doplněno 17.02.14 20:06:

Omlouvám se, zapomněl jsem český jazyk...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 22:49

Pokud bych nakonec dával ven tu externí anténu, tak ten koax povede v bytě - to, co vede od antény k "mezičlánku", tak to je koax, který byl přímo u antény a předpokládám, že se o venkovní kabel jedná.

Od: ugur
Datum: 18.02.14 23:21

S digitálním příjmem to nemá nic společnýho.Největší ztráty na koaxu jsou na

mezielektrodových kapacitách při nepřizpůsobení.Takže dobrej je tlustej koax.

Žádná věda BMBX.Tečka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.