Jaký je lepší fotoaparát

Od: Datum: 10.02.14 00:05 odpovědí: 20 změna: 10.02.14 19:58

Dobrý den, prosím o radu, jaký je lepší fotoaparát, digitální kompakt nebo digitální zrcadlovka? Děkuji Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 10.02.14 00:08

Zrcadlovka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 00:34

Zdravím, obecně platí, že zrcadlovka je lepší než kompakt, ať už kinofilmová nebo digitální (mnoho kinofilmových zrcadlovek dělá dokonce lepší fotky než jejich digitální kolegové). Jde hlavně o rozlišení fotky a její nízkou zrnitost, zrcadlovka má širokoúhlý objektiv, takže na jeden snímek zabere i větší plochu. Snímky z nich jsou detailnější, ale mají také větší velikosti (klidně i 1 fotka může mít 10 MB a více). Kompakt je spíše pro příležitostné focení na cestách, než pro profi focení, ale neříkám, že fotky z nich jsou nějak závratně špatné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.14 00:50

pcmaniak:

a kompakt nemá širokoúhlý objektiv?

co se týká kvality fotografií je lepší zrcadlovka, ale záleží jakou optiku na ní nasadíte.

jinak obojí má své výhody a nevýhody...u mne mají oba druhy foťáků své uplatnění

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.02.14 01:41

Pomineme li to, že zrcadlovky jsou dražší, tak jsou spíš určené pro ty, co umí fotit a využijí možností, které foťák nabizí. Kdežto kompakt (byť má taky různé programy a nastavení) je na obsluhu jednoduchý, určený hlavně pro lajky a aby byl rychle v pohotovosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.14 13:31

V dnešní době není problém koupit základní řadu zrcadlovek se setovým objektivem levněji, než kolik stojí "lepší" kompakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.14 14:03

Jenže ten "lepší" kompakt je mnohdy opravdu lepší než základní zrcadlovka ze setovými objektivy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 15:01

Ptám se podruhé, co znamená "lepší"? ;)

.
Drahý kompakt může mít "lepší" objektiv, propracovanější menu, lepší práci s videem, wifi konektivitu... Bez změny nastavení z něj polezou krásné barevné a kontrastní fotky.

.

Levná zrcadlovka bude i přes nízkou cenu mít pořád velký čip a tedy méně šumu a lepší možnost práce s hloubkou ostrosti. I mizerný seťák bude ostřit rychleji než kompakt. A i malý optický hledáček bude rychlejší než ten nejlepší LCD hledáček. Ale na to aby z toho lezly krásné fotky to už chce víc si pohrát s nastavením a daleko víc vědět i o samotném focení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.14 15:11

Jsou kompakty s velkými čipy, jsou zrcadlovky bez pohyblivých zrcátek, prostě pojem digitální zrcadlovka dnes už neznená automaticky nejkvalitnější foto. Nedavno jsem udělal panoramatický záběr za hnusných světelných podmínek malinkým kompaktíkem, fotku jsem vytisknul na 5 na výšku slepených A4, nikdo nechce věřit, že to nebyla zrcadlovka :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 08:09
avatar

"snímek zabere i větší plochu. Snímky z nich jsou detailnější"

Zdá se mi to, nebo si tyhle věty vzájemně odporují?

"zrcadlovka má širokoúhlý objektiv"

Mám ke staré zrcadlovce objektiv s ohniskovou vzdáleností 1000 mm. Na 50 m Vám s tím vyfotím, jaké noviny si zrovna čtete. Myslíte, že je to širokoúhlý objektiv?

doplněno 10.02.14 08:12:

"Jde hlavně o rozlišení fotky a její nízkou zrnitost,"

Zrnitost výsledné fotky nemá nic společného s objektivem a už vůbec ne s konstrukcí fotoaparátu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.02.14 08:44

nejsem technik a ve focení jsem taky jenom obyčejný laik, nicméně objektiv má hodně co společného se zrnitostí fotky. foťák, který má objektiv se světelností 3,5 při stejných ne-ideálních světelných podmínkách bude mít zrnitější fotky, než ten s objektivem 1,8 - už jenom proto, že bude potřeba nastavit větší ISO a čím větší ISO, tím horší zrnitost *nevi*

jinak ty první dvě věty si vůbec nemusí odporovat, i na větší ploše může být lépe vidět víc detailů (zrcadlovky zpravidla mívají lepší optiku, takže se víc detailů dá očekávat... bývají taky ale dražší). jak to ale je u foťáků v praxi, to netuším. každopádně to, jakou foťák zabere plochu opravdu přece není dáno tím, jestli se jedná o zrcadlovku nebo kompakt, ale jaký je nasazený objektiv *nevi*

já kdysi za mlada fotila zrcadlovkou, ještě na kinofilm. protože s fotkama jsem si mohla víc "hrát" než u tehdejších kompaktů. výměnný objektivy, možnosti nastavení clony, času... dneska tohle dokáží i kompakty. osobně si myslím, že digitální zrcadlovky jsou samozřejmě technicky vzato lepší, než kompakty. na druhou stranu si myslím, že ten, kdo jejich výhodu dokáže plně využít a ocenit, ten by asi neprobíral na obyčejném diskuzním fóru jestli koupit zrcadlovku nebo kompakt. já sama momentálně foťák nemám, protože se mi rozbil a jsem bez zbytečných peněz *plac*, ale až k nim zase přijdu, tak bych šla do foťáku, který jsem roky měla a byla s ním spokojená: zvolila jsem kompromis mezi kompaktem a zrcadlovkou - falešnou zrcadlovku (EVF ultrazoom). dlouho jsem měla Panasonic Lumix DMC FZ8 (předtím o nějaké číslíčko míň) a dokud jsem první nevykoupala v kaluži a druhý exmanželovi odkudsi nespadl, tak byl pro moje focení fajn. teď koukám na PANASONIC Lumix DMC-FZ200EP a doufám, že ho stihnu koupit dřív, než ho stáhnou z prodeje. jako narazila jsem na limity foťáku, kdy jsem si říkala - kurník, teď by bodla zrcadlovka (DSLR) - nicméně upřímně jsem si dokázala přiznat, že bych ji stejně nedokázala využít v plném rozsahu, navíc mně se hodila vždycky v souvislosti s možností přikoupit si k ní spešl objektivy, což jednak leze do peněz, jednak bych ty objektivy stejně byla líná s sebou tahat a v průběhu focení je vyměňovat (zkušenost ještě z předdigitální doby).

takže za mně - nevolila bych ani zrcadlovku, ani obyčejný kompakt, ale falešnou zrcadlovku (tedy lepší kompakt).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 10.02.14 10:51

Taky mám 5 let starší "kompaktík" s čipem 21,5x14,4 mm s naprostou spokojeností.

http://www.digimanie.cz/sony-cyber-shot-dsc-r1/produkt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 18:08
avatar

Lesi:

Jak u analogových fotoaparátů,tak u digi nesouvisí zrnitost s vlastním fotoaparátem,nebo jeho komponenty.U klasického filmu je zrnitost dána jen způsobem chemického zpracování filmu.Bohužel je závislá na citlivosti filmu a to tak,že čím citlivější film,tím větší zrno.Toto omezení nelze překonat,je dáno už při výrobě filmu strukturou solí stříbra v emulzi.

U digitálních fotografií je zrnitost dána počtem buněk čipu.Opět nezáleží na typu objektivu.

Zrcadlovka obvykle mívá větší možnosti praktického využití,ale jako rodinný fotoaparát bych dle vlastní zkušenosti volil kompakt se slušnými parametry.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.14 19:58

jabraka:

Mohu jen nesouhlasit - všeobecně platí, že méně citlivý film má menší zrno, pokud mám na fotoaparátu nasazen objektiv z lepší světelností, mohu si dovolit použít měně citlivý film a tím budu mít i menší zrno na pořízených záběrech. U digitálů je situace podobná v podobě šumu a není pravda, že šum odpovídá počtu citlivých buněk, ale je závislý na velikosti buňky a tím je dán poměr užitečného signálu k šumu. Čím větší buňka, tím lepší poměr signál šum, proto jsou na tom se šumem obecně lépe fotoaparáty s velkými snímacími čipy a čím víc světla dopadne na buňku, tak mám zase lepší poměr signál-šum a to mohu docílit opět světelnějším objektivem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.02.14 07:52
avatar

záleží co od foťáku čekáte: kompakt je malý a lehký - do kapsy, snadné ovládání... zrcadlovka dělá kvalitnější fotky, ale bývá větší, těžší a má víc tlačítek ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 08:03
avatar

Bez urážky - soudě podle vaší otázky pro Vás bude vhodnější digitální kompakt. Zrcadlovka je vhodná pro fotografa s určitými zkušenostmi a znalostmi. Začínající fotograf její schopnosti určitě nevyužije a jen se zbytečně vláčí s velkým a těžkým přístrojem.

Že má zrcadlovka širikoúhlý objektiv je nesmysl, má takový, jaký nasadíte (od tak širolého, že si vidíte vlastní uši, až po extrémě dlohý teleobjektiv (hvězdářský)).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 08:48
avatar

Já bych to řekl asi takto..

Nejlepší fotoaparát pro kohokoliv...je v zásadě takový, s jakým dotyčný umí zacházet...a hodí se pro daný účel k jakému ho člověk potřebuje...(zrcadlovku do kapsy u košile nedáte, z kompaktu za 1500Kč zase těžko uděláte výstavní fotografii rozměru 60x90cm nebo větší).

On Vám i Hasselblad s 60MPix bude k ničemu, když ho nebudete umět nastavit...a správně používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 11:05
avatar

Mám digiťák, pro mé potřeby stačí. Ale když už se toto téma načalo, zajímalo by mne, zda v současné době chytrých telefonů s vysokým rozlišením má ještě smysl kupovat digitální foťák?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 11:06
avatar

má ještě smysl kupovat digitální foťák?

ANO má.., tedy pokud chcete fotografovat a ne telefonovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.02.14 11:37

Ukažte mi chytrý telefon s kterým udělám lepší fotografii než s nejlevnějším kompaktem a nemyslím za krásného slunečného počasí :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.14 13:30

Co znamená "lepší"? Každý má jiné použití, každý je na "lepší" na něco jiného.

Pokud ti jde o kvalitu obrazu tak je většinou lepší zrcadlovka, hodně to ale ovlivňuje použitý objektiv i samotný fotograf.

U nezkušeného fotografa lezou často "hezčí obrázky" z kompaktu, protože tam bývá nastavené automatické zlepšování obrázku (zesílení barev a kontrastu, elektronické doostření...)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.