Elektricka sit

Od: Datum: 09.02.14 18:55 odpovědí: 2 změna: 10.02.14 10:58

dobry vecer,zajimalo by mne kolik amperu,nebo watu se muze odebirat s distribucniho trafa kolik amperu maji nejpouzivanejsi trafa a jakto ze ma trafu nejsou az tak tluste kabely a utahne to napr. cely panelak.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.14 20:05
avatar

Je to velice obecná otázka. Distribuční síť se skládá z vedení 110kV a 22kV a trafostanice 230/400V. Přenáší se samozřejmě výkon a čím větší napětí, tím menší proud. Proto má distribuční síť relativně slabé dráty než přívody do průmyslových hal z distribučních traf. Daný rozvod nízkého napětí je dimenzován na určitý výkon a podle toho je připojen na odpovídající distribuční trafo. Jakékoliv další hodnoty jsou spíše zavádějící.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.14 10:58

Dobrý den, obecně se nedá říct, co je nejpoužívanější distribuční trafo. Mluvíme-li o distribučním, nejčastěji myslíme trafo 22/0,4 kV, popř. 35/0,4 kV v některých regionech.

Distribuční transformátory jsou různých výkonů (rozumějte výkon, který trafo dokáže přenést z primární na sekundární stranu). Hodně rozšířené jsou např. 400 kVA, 800 kVA. 1600 kVA, ale jak říkám, je jich celá řada a leckdy i výkony mimo standardizované řady.

Kabely, které jdou primární stranou do trafa, jsou kabely vysokého napětí. Jsou opravdu slabé, protože při napětí 22 nebo 35 kV jimi protéká proud pouze v desítkách ampér (na venkově je můžete vidět jako tři lana vedle sebe na sloupech, ve větších městech bývají vysokonapěťové kabely uložené v zemi nebo v kolektorech pod zemí).

Sekundární vedení z transformátoru je samozřejmě už dimenzované jinak, ale vždy to záleží na výkonu trafa. Leckdy jsou použita paralelní vedení, pro každou fázi se tak skládá ze dvou nebo tří vodičů. Samotné vedení od transformátoru k nejbližšímu distribučnímu rozvaděči, má vždy jen pár metrů, takže není potřeba dimenzovat vedení na velkou vzdálenost.

Připojení bytových domů k distribuční síti je poměrně složitá záležitost a nelze jej vysvětlovat bez základních znalostí.

Obecně lze říct, že se počítí s koeficienty soudobého zatížení, čili neleze předpokládat, že každý byt v domě v jednom okamžiku využije svůj rezervovaný příkon, počítá se s úbytky napětí na vzdáleném vedení atd.

Doporučuji prostudovat materiálny na netu, při troše snahy jich najdete dost a dost.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.