Jak změřit trafo

Od: Datum: 07.02.14 10:29 odpovědí: 8 změna: 08.02.14 12:39

Dostal jsem od známého trafo z výstupem 18V ale potřeboval bych změřit kolik dává A.Mám k dispozici multimetr na kterém je ůdaj měření 10A ale nevím jak ho mám připojit k trafu.Připojí se jako voltmetr?Nejsem zase tak znalej a ampery jsem ještě nikdy neměřil.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.14 10:54

NE! Pravděpodobně byste multimetr odpálil. Proud vždycky musíte měřit v sérii se zátěží (spotřebičem) tak, že ampérmetr a zátěž zapojíte do série. Jaký proud je trafo schopné trvale dodávat se tak jednoduše změřit nedá. Pokud je vidět na drát vinutí sekundáru, dá se z jeho průměru zatížitelnost spočítat (případně hrubě odhadnout, ale to chce zkušenosti). Pokud drát vidět není, dá se to odhadnout podle velikosti jádra.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.02.14 11:10

Jo,myslel jsem si že to asi jen-tak nepůjde.Teď jsem si vzpoměl,že mám někde nějakou knížku z pojednáním o výrobě a koinstrukci traf v domácích podmínkách,tak tam mrknu.Maslím si,že tam bych mohl něco užitečného najít.Díky za radu.

Od: 111®
Datum: 07.02.14 11:39

a nějakej štítek kde by to bylo napsáno to nemá?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.02.14 11:43
A nešlo by to změřit tak, že zapojí zátěž s ampermetrem a voltmetr připojí taky. Proměnným rezistorem to zatížit tak, aby na voltmetru bylo 18V a pak se podívat při jakém proudu?
Ohodnoceno: 1x

Od: buss®
Datum: 07.02.14 12:59

Pokud je možno změřit, odhadnout jádro, tak lze výkon spočítat, co by to mohlo! dát. Pak jde-li změřit průměr výstupního vinutí. Ampérmetr vždy do série! Pak nějaký odpor vyšší hodnoty a příslušné zatížení ( min. 100 Ω) a měřit proud, pstupně nižší odpor, popř. žárovku na 24 V. Postupně zkoušet, sledovat zahřívání trafa.

Datum: 07.02.14 14:03

Pokud má trafo jediný sekundár, tak změřit rozměry jádra a určit typ (EI, toroid, CI..). Z toho vám v tabulkách vyjde, jaký maximální výkon by mohlo přenášet. Potom změřit průměr vodičů, jestli ho přenesou i ony.

Nebo můžete udělat to, že na výstup navěsíte např. 24 V autožárovky a budete je postupně přidávat (tím ampérmetrem v sérii měřit proud), až najdete maximální zátěž, při které se trafo ani po cca hodině provozu nepřehřeje, tedy podle plánovaného použití nepřekročí teplota jádra ani vinutí např cca 80..90 st.

doplněno 07.02.14 14:06:

Počítejte s tím, že jestliže trafo dává naprázdno 18 V, tak při plném ztížení bude dávat třeba jen cca 14 V, nebo i méně.

Datum: 08.02.14 11:57

Moc vám všem děkuji za návody podle nichž jsem se dopátral výsledku který jsem potřeboval vědět.Už jsem zase o něco chytřejší.Díky.

Datum: 08.02.14 12:39

Nejjednodušší vyhodnocení výstupního výkonu je změření průřezu drátu sekundáru.Každý mm2 průřezu dá cca 1 A

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.